هدر موبایل
1389/09/10 16:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علی لاریجانی:

گفته امام‌راحل درباره در راس اموربودن مجلس جایگاه آن را نشان می‌دهد

**رئیس دستگاه قانونگذاری گفت: فرمایش امام راحل درباره در راس امور بودن مجلس از این بابت است که مجلس دارای جایگاهی است که می‌تواند از کل منافع ملی کشور صیانت کند؛ قوای دیگر باید در چارچوب قوانین این قوه حرکت کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به دهم آذر ماه سالروز مجلس اظهار داشت: نام پارلمان و مجلس در ایران خوشبختانه با نام شخصیتی عجین شده است که همیشه درخشندگی دارد و آن شهید مدرس است.

وی افزود: شهید مدرس در واقع خود نقش یک پارلمان را داشت و زمانی که در صحنه سیاست وارد می‌شد، پارلمان را با خود همراه می‌کرد.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: وقتی به مشروح مذاکرات آن زمان رجوع می‌کنیم و دست‌نوشته‌های موجود در این زمینه را می‌بینیم نشان می‌دهد که شهید مدرس در برخی مواقع تک بود و صدایی دیگر در مجلس نبود ولی وقتی او با استواری و اخلاص صحبت می‌کرد تا حد زیاد نظرات خود را پیش می‌برد.

لاریجانی با اشاره به ماجرای وثوق‌الدوله گفت: در آن زمان شهید مدرس تنها کسی بود که توانست صحنه را برگرداند و آن قرارداد ننگینی که بسته می‌شد را از صحنه سیاسی کشور خارج کند.

رئیس مجلس یادآور شد: پارلمان در ایران سابقه طولانی دارد و خود این موضوع باعث ایجاد ظرفیتی سیاسی در کشور شده است؛ هر چند که فراز و فرودهایی داشته و در دوران مجلس هفتم تقریبا شرایط دیکتاتوری در کشور حاکم شده بود و این وضع تا مجلس شانزدهم که یک بار دیگر شرایط عوض شد و نهضت ملی روی کار آمد ادامه داشت و باز هم از مجلس هفدهم یک دیکتاتوری کامل به وجود آمد اما خود این سابقه پندآموز است.

لاریجانی در ادامه گفت‌وگوی خود به خبرنگار فارس گفت: هر زمان که پارلمان مردمی بود و نشاط داشت و آزادانه حرف می‌زد بسیاری از مشکلات دخالت‌های بیگانگان را از کشور رفع می‌کرد.

وی پارلمان را یک میزان برای صیانت از حقوق ملت دانست و گفت: بر این اساس در قانون اساسی مجلس در کشور از جایگاه رفیع برخوردار است.

رئیس دستگاه قانونگذاری به این گفته امام راحل که "مجلس در راس امور است " اشاره کرد وگفت: این جمله از این بابت است که مجلس دارای جایگاهی است که می‌تواند از کل منافع ملی کشور صیانت کند.

لاریجانی تصریح کرد که قوای دیگر باید در چارچوب قوانینی که این قوه مشخص می‌کند، حرکت کند.

رئیس مجلس یادآور شد: از این جهت ما تجربه‌ای را در ابتدای پیروزی انقلاب داشتیم که امام راحل جایگاه مجلس را به صورت قوی در قانون اساسی مدنظر قرار داد تا خطراتی که در گذشته بود دیگر به وجود نیاید.

وی خاطرنشان کرد: طی این 8 دوره، مجلس مسیری را طی کرده که بتواند با مجموع قوانین و رصد حوادث از آرمان‌های انقلاب دفاع کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به فراز و فرودهای مجالس پس از انقلاب گفت: مجلس هشتم دارای نیروهایی متخصص است و نوعی نجابت در نمایندگان قابل مشاهده است.

وی افزود:‌نمایندگان مجلس هشتم از این جهت که پیوند خود را با مردم قوی نگه می‌دارند، قابل توجه‌اند و این نکته بسیار مثبتی برای نظام است.

لاریجانی با بیان اینکه هر چند کار اصلی نمایندگان تقنین و نظارت است در عین حال گفت: نمایندگان مقدار زیادی از وقت خود را صرف ارتباط با مردم می‌کنند و مشکلات آنها را رفع می‌کنند.

رئیس مجلس در خصوص فایده ارتباط نمایندگان با مردم گفت: از آنجا که نمایندگان مشکلات مردم را به صورت ملموس می‌بینند قانونگزاری آنها در خلاء‌ انجام نمی‌شود. همچنین نمایندگان از این فرصت استفاده می‌کنند و روابط مردم با حاکمیت را مستقیم می‌کنند. لذا مردم احساس می‌کنند صدای آنها در مجلس گفته می‌شود و این نکته خوبی برای نظام ما است.

نماینده مردم قم در ادامه خاطرنشان کرد که گاهی برخی رسانه‌ها اعلام می‌کنند که نمایندگان می‌روند و در مجلس نیستند، باید توجه کرد که نمایندگان به کجا می‌روند؟ آنها به حوزه‌های انتخابی خود رفته ودر کنار مردم هستند.

وی افزود: گاهی وقت‌ها حتی نمایندگان از بعدازظهر چهارشنبه‌ها که مجلس جلسه ندارد به حوزه‌های انتخابیه خود می‌روند، با مردم صحبت می‌کنند و تا روز شنبه که برمی‌گردند به حل مشکلات آنها می‌پردازند. لذا نباید گفت که آنها به تعطیلات می‌روند چرا که آنها مشغول کار هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet