هدر موبایل
1389/09/10 16:23:00
سرویس بین الملل
حیدرپور:

ایران تحت فشار تحریم‌ها مذاکره با 1+5 را نپذیرفته است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نزدیکی زمان مذاکرات ایران با گروه ۱+۵، اعلام کرد: محور این مذاکرات باید بیانیه تهران، بسته پیشنهادی ایران در ماه ژوئن به ۱+۵ و سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان در نیویورک باشد.

"عوض حیدرپور شهرضایی" درگفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به پذیرش مذاکرات با گروه 1+5 از سوی ایران در 15 آبان در سویس، گفت: در مورد پذیرش این مذاکرات از سوی جمهوری اسلامی، گروه 1+5 و مجموعه اتحادیه اروپا چنین عنوان می کنند که ایران تحت فشار تحریم ها به پای میز مذاکره آمده است.

نماینده شهرضا، دهاقان و منظریه با اظهار اینکه چنین استنباطی از سوی کشورهای غربی کاملا اشتباه است، افزود: جمهوری اسلامی ماه ژوئن آمادگی خود را برای مذاکره اعلام و همزمان بسته ای را برای 1+5 فرستاد و قبل از آن نیز با صدور بیانیه تهران آمادگی خود را برای مذاکره فرستاد.

وی با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی نسبت به بیانیه تهران، خاطرنشان کرد: مواضع ایران برای مذاکره با گروه 1+5، اظهارات رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، بیانیه تهران و بسته پیشنهادی است که جمهوری اسلامی در ماه ژوئن برای 1+5 فرستاد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به نگرانی‌های که از زرادخانه‌های هسته‌ای کشورهای دارای سلاح اتمی وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید یک فکری بشود که چگونه این کشورها خلع سلاح شوند.

حیدرپور با اظهار اینکه فراتر از موضوع هسته ای، بشر از بی عدالتی در جهان رنج می برد، خاطرنشان ساخت: باید برای تغییر مدیریت در جهان و ایجاد عدالت در آن یک فکر اساسی کرد؛ چرا که مدیریت فعلی پاسخگوی مشکلات فعلی در جهان نیست.

نماینده شهرضا در پاسخ به این پرسش که چقدر امیدوار به نتایج مذاکرات ایران با 1+5 هستید، گفت: به فرموده امام (ره) ما مامور به انجام وظیفه هستیم و مامور به کسب نتیجه نیستیم.

وی نجات بشریت از بی عدالتی موجود و تعیین سازو کار جدید برای اداره جهان را از نیازهای امروز جامعه بشری دانست و اعلام کرد: باید تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موارد مربوط به عدالت جهانی و بسته پیشنهادی ایران را محور گفت وگو قرار دهد.

بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گفتگوهای جلیلی و اشتون 15 آذرماه در ژنو برگزار می شود.

رئیس دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی روز سه شنبه طی نامه ای به دفتر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد: در پی رفع مشکل پدید آمده و عذرخواهی خانم اشتون، بستر مناسب برای انجام گفتگوها در 15 آذرماه فراهم شد.

در این نامه آمده است گفتگوها در سوئیس بر مبنای نامه 15 تیرماه 1389 دکتر جلیلی به کاترین اشتون انجام خواهد شد.

اشتون به عنوان نماینده 1+5 با ایران مذاکره می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet