هدر موبایل
1389/09/10 17:33:00
سرویس اقتصادی
محسنی‌بندپی:

گام اول در صنعتی شدن کشاورزی است

**این روزها عمده زمان نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، تصویب مواد برنامه پنجم توسعه است. مصوبات این برنامه اگرچه برای تمام کشور بوده و به صورت اختصاصی استان یا منطقه خاصی را دربرنمی‌گیرد، اما برخی از این مصوبات می‌تواند بر توسعه یک یا چند استان تأثیر بسیاری داشته باشد.

 از جمله این مصوبات می‌توان به صنعتی کردن کشاورزی، ایجاد شرایط اشتغال در روستاها به عنوان راهکاری برای عدم مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ و همچنین طرح تشکیل سازمان توسعه و عمران ساحل و دریا اشاره کرد. هرکدام از این طرح‌ها می‌تواند اهمیت بسیاری در رشد و توسعه مازندران و همچنین افزایش گردشگر برای بهره‌مندی از جاذبه‌های استان باشد.

محسنی بندپی درخصوص برخی مصوبات برنامه پنجم، با روزنامه «وارش» مازندران سخن گفته است.

   استان مازندران یکی از قطب‌های اصلی کشاورزی در ایران است،  اما متأسفانه هنوز کشاورزی در این استان به سمت صنعتی شدن پیش نرفته و مصوبات سفر هیأت دولت مبنی بر یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی برای سهولت در کشت مکانیزه نیز عملیاتی نشده است. در این شرایط مصوبه صنعتی شدن کشاورزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

متأسفانه در حال حاضر کشاورزی به شیوه سنتی که در مازندران جریان دارد، مقرون به صرفه نیست با سیاست‌گذاری ما را به سمت کشاورزی دانش‌بنیان سوق می‌دهد. با تحقق این امر کشاورزی برای کشاورزان مقرون به صرفه بوده و مانع مهاجرت آنها به شهرها نیز خواهد شد.

  همان طور که اشاره شد یکی از مقدمات برای صنعتی شدن کشاورزی،  یکپارچه‌سازی اراضی است. این امر مصوبه سفر اول هیأت دولت بوده اما تا چه میزان در آن موفق بوده‌ایم؟ 

بله،  بر اساس مصوبه سفر اول قرار بر این بود که 235 هزار هکتار از اراضی یکپارچه شود که متأسفانه هنوز یک هکتار هم یکپارچه‌سازی نشده است. اگر این زمین‌ها تجمیع شود،  می‌توانیم با شیوه‌های مکانیزه شخم و آبیاری به طور متوسط در هر هکتار یک تن اضافه محصول داشته باشیم که جمع آن می‌شود 235 تن. این آمار به حدی در رونق کشاورزی و بهبود اقتصاد کشاورزان اهمیت دارد که در برنامه پنجم در این زمینه تأکید ویژه‌ای شده است.

   چه ضمانت اجرایی برای این امر وجود دارد،  وقتی ما چند سال است در قدم اول یعنی یکپارچه‌سازی اراضی ناکام بوده‌ایم؟ 

 در برنامه پنجم چون اهداف و مصوبات تکلیفی است و مجلس ناظر بر کار است همین مسئله ضمانت اجرایی مصوبه خواهد بود،  برخلاف سفرهای استانی که مصوبات و اولویت‌ها تنها مربوط به یک استان می‌شود. در واقع برنامه تبعیت می‌کند که از احکام بالادستی که همان سند چشم‌انداز است و دولت مکلف به اجرای آن و پیاده‌سازی مصوبات برای تحقق این مهم است.

   برای صنعتی شدن چه مقدماتی باید فراهم شود؟ 

برای نیل به این هدف ما باید سه موضوع مهم را در دستور کار قرار دهیم؛ اول اهدای تسهیلات به کشاورزان، دوم حمایت از نهادهای کشاورزی و سوم یکپارچه‌سازی اراضی و با فراهم ساختن این ضرورت سه‌گانه کشاورزی به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود.

   همان‌طور که شما هم اشاره کردید،  این امر کمکی است برای توسعه روستایی و تدوین سیاست‌های تشویقی درجهت مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها که این خود مصوبه جدایی در برنامه پنجم توسعه است. سؤال این است که در حال حاضر وضعیت مهاجرت روستاییان به شهرها در استان مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

مازندران در زمره استان‌هایی است که روستاییان همچنان بخش غالب جمعیت را تشکیل می‌دهند، زیرا زمینه اشتغال در روستاها مناسب است. اما به هر حال با کاهش فاکتورهای ماندگاری این مهاجرت کم‌کم آغاز می‌شود. با مصوبه اخیر و همچنین حمایت از اشتغال روستایی، حمایت از بیمه تأمین اجتماعی برای روستاییان و مواردی از این دست تلاش شده است این مهاجرت معکوس شود.

   مصوبه دیگر،  حمایت از تعاونی‌های فرش دستباف روستایی و شهری است که با تصویب نمایندگان مجلس،  دولت مکلف شد به منظور ارتقا و بهبود بهره‌وری و افزایش سهم صادراتی،  از تعاونی‌های فرش دستباف روستایی و شهری سراسر کشور حمایت کند. با توجه به استان مازندران در صنایع دستی و به‌ویژه فرش از گذشته توانا بوده،  این مصوبه چقدر می‌تواند زمینه ساز احیای قالیبافی در استان از یک سو و دوم زمینه‌ای برای عدم مهاجرت روستاییان به شهرها باشد؟ 

این بحث برای استان بسیار سودمند و مفید است. ما در استان خود و به‌ویژه کلاردشت در زمینه فرش دستباف از پیشگامان این هنر- صنعت بودیم، اما متأسفانه به دلیل عدم حمایت جدی از این هنر، تولید کنندگان آن ناامید شده بودند. در این مصوبه تأکید شده است فعالیت‌هایی که ناشی از مهارت و خلاقیت است، تقویت شوند که خود می‌تواند در استقرار ساکنان روستایی در روستاها گامی مهم و مثبت باشد. از سوی دیگر موجب فراهم آوردن زمینه اشتغال در روستاها و همچنین احیای این هنر- صنعت خواهد بود.

  اما یکی دیگر از مصوبات بسیار مهم مجلس در هفته اخیر، تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل بود. بارها شاهد بودیم که نمایندگان استان‌های شمالی از آزادسازی سواحل و همچنین بهسازی دریا سخن گفته‌اند،  اما در عمل در این زمینه توفیق مطلوبی عاید نشد. قبل از اینکه درباره مسائل مربوط به این مصوبه صحبت کنیم،  لطفا درباره کلیت اهداف آن بگویید.

دریای مازندران از جاذبه‌های اصلی استان‌های شمالی است و از عواملی است که موجب مسافرت میلیونی گردشگران به این استان‌ها می‌شود. اما متأسفانه به‌ویژه در چند سال اخیر بحث‌های مربوط به آلودگی دریا،  تجاوز به حریم آن و آزاد نبودن ساحل و دیگر مسائلی از این دست موجب شده مسافران آن بهره‌ای که باید از دریا و ساحل آن نبرند. دلیل عمده به وجود آمدن این مسئله، نداشتن متولی برای رسیدگی به این معضلات بود. با پیگیری نمایندگان فراکسیون شمال کشور، دولت موظف به تشکیل سازمان عمران دریا و ساحل شد. هدف از تشکیل این سازمان هم که وزارت کشور متولی اصلی آن است، مطالعه،  اجرای طرح‌های بهسازی و حفظ حریم دریاست. این برنامه قرار شده از ابتدای برنامه پنجم توسعه عملیاتی شود.

  اصلاح دریا و ساحل همان‌گونه که اشاره شد،  از موارد مورد پیگیری نمایندگان شمال کشور بود. چه موانعی برای تحقق این امر وجود داشت که موجب ‌شد این بهسازی صورت نگیرد؟ 

برای آزادسازی و ساماندهی سواحل به صورت جسته و گریخته اقداماتی صورت گرفته بود، اما به این دلیل که این امر متولی خاصی نداشت، از سوی دستگاه‌های اجرایی هیچ نهادی به طور جدی پیگیر این مسئله نبود و تنها در حد تذکر نمایندگان در مجلس مطرح می‌شد. بخشی از کار آزادسازی را استانداری بر عهده می‌گرفت،  برخی را گردشگری و به همین ترتیب دیگر نهادها و در واقع به لحاظ قانونی معلوم نبود متولی این مسئله کیست. اما اکنون که وزارت کشور متولی رسیدگی به این امر شده است که امیدواریم این مسئله نیز با جدیت پیگیری و رفع مشکل شود.

 سؤال آخر درباره سفر رئیس‌جمهور به استان مازندران است. لطفا به صورت تیتروار از مهمترین مطالبات خود در حوزه انتخابی نوشهر و چالوس بگویید.

اولویت‌های اصلی ما مربوط می‌شود به زیرساخت‌ها؛ به‌ویژه یکپارچه‌سازی اراضی و راهها. آزادراه تهران- شمال وارد پانزدهمین سال خود می‌شود،  در حالی که هنوز 15 درصد هم پیشرفت فیزیکی نداشته است. مهار آب‌های سطحی و جبران عقب ماندگی صنعتی از دیگر درخواست‌های مردم ماست که در این سفر مطرح شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet