هدر موبایل
1389/09/10 22:42:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش بسیج و ولایت:

بصیرت دینی و سیاسی لازمه عزتمندی است

**لاریجانی پیروی از شخصیتی مانند حضرت علی (ع) را افتخاری بزرگ برای بسیج دانست و تاکید کرد: چهار ویژگی اخلاص، علم، جهاد و بصیرت دینی و سیاسی باعث عزتمندی آنها می‌شود.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بسیج و ولایت که به منظور تجلیل از خانواده شهدای منطقه چهار سپاه برگزار شده بود با اشاره به اینکه هفته بسیج با اعیاد بزرگ اسلامی مانند قربان، غدیر مصادف شده است، اظهار کرد: امشب شب نزول آیه هل عطا در شان امام علی (ع) است که باید باعث سرافرازی بسیج باشد.

وی افزود: زمانی که حصرت علی (ع) و حضرت فاطمه و دو فرزندشان سه شبانه روز، روزه داشتند و افطارشان را هم به فقرا و اسیران هدیه کردند پس از آنها آیه هل عطا نازل شد.

لاریجانی با اشاره به نزول این آیه شریفه گفت: این افتخار بزرگی برای مردم و ملت ایران است که از چنین شخصیت بزرگی که خداوند در وصفش چنین آیه ای را نازل کرده است، پیروی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حضرت علی در طول عمرشان مثل یک سرباز در خدمت پیامبر بود،ن نه یک گام جلوتر و نه یک گام عقب تر و در همه جنگ ها و غزوات در کنار ایشان بودند. حضرت علی اخلاص، علم و جهاد و صبر را باهم منزوج کرده بود.

وی این چهار عنصر را برای تربیت یک انسان کامل ضروری دانست و افزود: اخلاص ایشان در شب هجرت که در جای پیامبر خوابیدن و خطر را از حضرت محمد رفع کردند مشهود است. در کلامشان که می فرمایند قبل از اینکه من را در بین خود نیابید هر سوالی دارید بپرسید علم من از آسمان ها بیش از زمین است، کاملاً مشخص است و جهاد او در جنگ ها و غزوات نمونه یک جهاد کامل است.

وی ادامه داد: امروز در تشیع پیکر  شهید دکتر شهریاری به این موضوع رسیدم که چقدر آمریکا در درک حقیقت انقلاب دچار عقب افتادگی است. فرهنگی که امام (ره) برای ملت تشریح کردند و به عنوان جوهر انقلاب منتشر کردند، همان روحیه شهادت است.

رییس قوه مققنه با تاکید براینکه این ترورها باعث همان پیروزی فکر امام (ره) است، گفت: این به معنای میدان خالی کردن نیست؛ چرا که شهادت اوج عزت یک انسان است. همانطور که حضرت علی (ع) نیز می‌فرمایند جهاد یک باغ از باغ‌های جنت است؛ بدین معنا که اگر بهشت ابواب مختلفی داشته باشد یکی از آنها برای شهادت است.

وی با بیان سخنی از پیامبر اکرم (ص) اظهار کرد: ما وارث این انقلاب هستیم و شهادت جوهره این انقلاب است. پس از گذشت 32  سال از انقلاب اسلامی هنوز آمریکایی‌ها در درک جوهره انقلاب ناتوانند، به این دلیل که دچار عقب افتادگی سیاسی هستند.

وی شعار بسیجیان را رشادت‌های امام حسین (ع) دانست و افزود: امام حسین (ع) اعتقاد راسخ به این داشتند که مرگ در عزت بهتر از حیات در ذلت است، این شعار یک بسیجی و یک مسلمان است. همین شعار باعث عزتمندی ایرانیان می‌شود.

لاریجانی همچنین به فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: در سال 1976 میلادی جرالد فورد رییس جمهوری وقت آمریکا با شاه که دست نشانده خودشان بود، توافقی را امضا کردند. شاه نظریه‌ای داد که دانش هسته‌ای را به ما بدهید و آمریکا نیز به دلیل اینکه می‌توانست دست نشانده خود را در منطقه قدرتمند کند، پذیرفت. حتی راکتور اتمی را نیز به ایران دادند و قرارداد 6 میلیارد دلاری را امضا کردند.

رییس قوه قانونگذاری ادامه داد: زمانی که انقلاب شد آنها همه این قراردادها را فسخ کردند و منکر آن شدند حتی پول‌های پرداخت شده را پس ندادند؛ اما می‌بینیم که امروز ما در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: شهید دکتر شهریاری و دکتر عباسی که خداوند شفایش دهد، از نیروهای خدوم مجاهدی بودند که بصیرت، علم، اخلاص و جهاد را با هم داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس به سیر تاریخی توطئه‌های آمریکا از بعد از انقلاب تا امروز در ایران اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ حضرت امام فرمان شکست حصر آبادان را صادر کردند؛ اما بنی‌صدر که فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت مانع از حضور سپاه و بسیج در جنگ بود و به آنها اجازه ورورد نمی‌داد و حتی سلاح‌های سبک نیز در اختیار آنها نمی‌گذاشت.

وی افزود: زمانی که امام (ره) او را عزل کرد، ارتش و سپاه در قراردادی مشترک کمتر از 24 ساعت آبادان را آزاد کردند. نیروهای مخلص و با بصیرت با روحیه جهادی و صبر کار را دنبال کردند و خداوند عزتمندی را برایشان فراهم کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بسیج نتیجه نگاه نافذ امام (ره) است، تصریح کرد: ایشان بسیج را برای همه صنوف به وجود آوردند، همانطور که شهید دکتر شهریاری نیز بسیجی نابغه‌ای بود، روحیه جهادی داشت و یکی از افتخارات کشور است.

لاریجانی ادامه داد: آنها باید بدانند که با این ترورها جریان بیداری در بین جوانان را بیشتر دامن می‌زنند. علت حمله شدید آمریکا به بسیج به دلیل اهمیت استراتژیک بسیج است همانطور که امام (ره) بسیج را لشگر مخلص خدا می‌دانستند.

وی گفت: زمانی نیروهای بسیج در دوم خرداد به عنوان نیروهای تندرو در داخل یاد می‌شدند و بسیجی‌ها را تحقیر می‌کردند، در جریان کوی دانشگاه که هیچ‌گاه درست بررسی نشد مشخص است که دست خودشان در این کار بوده است. در حوادث پس از انتخابات و در روز عاشورا چه افتزاحی در خیابان‌ها به راه انداختند و اهل بیت را تحقیر و توهین کردند.

رییس قوه مقننه با بیان این مطلب که از نطر آمریکا بسیجیان تندرو هستند، گفت: تندروی در مسائل پس از انتخابات اتفاق افتاد نه اینکه آمریکا بسیج را متهم به تندروی می‌کند. سیاست آمریکا بعد از یازده سپتامبر به قول خودشان تئوری اغتشاش راه‌گشا، بود که با بحران و جنگ باید در منطقه مسلط شویم و رقابت بین قطب‌های دنیا را از بین ببریم؛ اما در عمل خودشان در این منجلاب گیر کردند و قربانی شدند.

وی مشکل اساسی آمریکا را در تفکر آنها دانست و افزود: تفکر آمریکایی‌ها به این آیه از قرآن نرسیده است که هر کس از ذکر خدا غافل شود روزگارش سیاه است و البته واقعیت آمریکا نیز همین است که برای منافع خودشان به جنگ، جنایت، تقلب و حمایت از تروریست‌ها دست می‌زنند.

لاریجانی سیاست آمریکا را در بحث هسته‌ای و حقوق بشر ایران در 2 رکن عنوان کرد و گفت: فریاد بلند از طریق رسانه‌ها و چماق بلند مانند تحریم‌ها 2 رکن این سیاست است؛ اما سئوال اینجاست که با این وجود تا چه اندازه به اهدافشان رسیده‌اند؟ آنها آنقدر ناتوان بودند که دست به این ترورها زدند؛ اما متوجه شدند که در ایران این اقدامات جواب نمی‌دهد و علتش بیداری اسلامی بود که امام (ره) جرقه‌اش را در منطقه ایجاد کرد.

 لاریجانی با بیان اینکه حضرت علی (ع) روحیه جهادی داشتند، تصریح کرد: صبر این حضرت در نبود پیامبر (ص) مثال زدنی است، ایشان صبر کرد تا حقیقت را نشان دهد. بصیرت دینی و سیاسی، مجاهدت و صبر، این انسان کامل را ساخت و همین خصوصیات است که در شرایط مختلف پیروان امام علی (ع) را می‌سازد.

رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که استقامت در راه انقلاب در فکر و راه امام (ره) بودن و ممزوج شدن چهار عنصر جهاد، علم، بصیرت و اخلاص عزتمندی ایجاد می‌کند و نه سست عنصری.

وی افزود: ایران به دنبال امپراطوری نیست و اصل مسئله بیداری اسلامی است و در منطقه جدی بودن است و همین امر باعث شد جلوی گستاخی‌های آمریکا گرفته شود، زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد تنها ایران بود که به مخالفت برخواست و تصورشان این بود که بعد از اشغالگری عراق به سراغ ما می‌آیند؛ اما آنها می‌ترسند چون ایران حریف سختی است و ممکن است خودشان را درگیر کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه عزت با انحراف متفاوت است، گفت: زمانی تصور می‌کردند که اگر افکار و الفاظ ما شبیه آنها باشد و با تسامح و تساهل با آنها رفتار کنیم باعث عزت می‌شود؛ در صورتی که این جریان انحراف است و نه عزت. امروز هم حرف‌های عوامانه ناسیونالیستی هم که زده می‌شود منحرف است و حرف‌های من‌درآوردی برای کشور عزت ایجاد نمی‌کند و حرف امام (ره) باید مبنای اصل حرکت باشد.

رییس قوه مقننه ادامه داد: خوشا به سعادت کسانی که با بسیج سر و کار دارند، عزتمندی کشور ما نیز در گروی این فکر است که بصیرت باید در همه دل‌ها زنده شود.

در پایان این همایش همچنین از برخی از خانواده‌های شهدا تقدیر شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet