انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/11 09:38:00
سرویس فرهنگی
فرهمند بر لزوم گسترش همه‌جانبه ورزش در استان یزد و سراسر کشور تأکید کرد

ورزش‌های همگانی بانوان و روستایی را هم توسعه دهیم

**نماینده مردم ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز، نایب‌رئیس دوم کمیسیون کشاورزی است، اما این باعث نمی‌شود که به صورت یکجانبه، همه تمرکز و توان خود را صرفاً روی مسائل مربوط به کشاورزی متمرکز کند.

"کاظم فرهمند" در حینی که می‌کوشد مسائل و مشکلات کشاورزان کشور و استان خود را از مسیرهای قانونی مطرح کرده و برای رفع آن و تصویب قوانین مناسب تلاش ‌کند، به حوزه‌های دیگر هم توجه دارد. یکی از این حوزه‌ها، ورزش است. حوزه‌ای که این روزها با برگزاری مسابقات آسیایی گوانگ‌جو در چین، توجهات بسیاری را به خود معطوف کرده است. اما نگاه فرهمند به این مسئله، فقط به موفقیت‌های حاصله در ورزش قهرمانی و رقابت‌های رسمی محدود نمی‌شود. او به زیربناهای توسعه ورزش در کشور می‌پردازد و معتقد است اگر می‌خواهیم پیروزی‌هایی از این دست که نمایندگان کشورمان در چین کسب کردند، تداوم یابد، باید «کار را از پایه درست کنیم».

این نماینده، جایگاه ورزش استان یزد در کشور را با بیش از 57 هزار ورزشکار و کسب رتبه اول در تعداد ورزشکاران بیمه شده، بسیار مناسب و ممتاز ارزیابی می‌کند. همچنین از اقبال مردم استان به رشته‌های مختلف ورزشی، تمجید می‌کند. اما معنایش این نیست که از نظر او، این حوزه بی‌عیب و نقص است.

نماینده مردم پنج شهرستان کمتر برخوردار استان، نسبت 30 درصدی ورزشکاران خانم به کل ورزشکاران استان را بسیار کم می‌داند.

همچنین وضعیت ورزش در روستاها و مناطق دورافتاده را «که حتی از توپ و تور و دروازه هم محرومند»، نامناسب ارزیابی می‌کند. از نظر او، اداره تربیت‌بدنی استان باید در قبال ورزشکارانی که با هزینه خود در مسابقات رسمی شرکت می‌کنند و بعد به دلیل نبود امکانات مالی، از ادامه راه بازداشته می‌شوند، احساس مسئولیت کند. از نظر او، هنوز خیلی کارها هست که باید در شهرستان‌های حوزه انتخابیه‌اش، در استان یزد و در سراسر کشور برای ورزش انجام شود. گفت و گوی وی با بشارت یزد را با هم می خوانیم:

با توجه به پیروزی‌های حاصله برای کشورمان در مسابقات آسیایی گوانگ‌جو، پتانسیل‌های ورزشی کشور و استان یزد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ابتدا جا دارد پیروزی افتخارآفرین هیات‌های ورزشی اعزامی ایران به گوانگ‌جو در چین را به ملت ایران و به ویژه قهرمانان عزیز، تبریک عرض نمایم. پیروزی این عزیزان در شانزدهمین دوره مسابقات قاره آسیا در چین نشان داد که پتانسیل‌های بسیار خوبی در کشور ما وجود دارد که شاید اهمیت زیادی هم به آنها داده نمی‌شود اما می‌توان روی آن کار کرد. مقام‌آوری قهرمانان ایران در رشته‌های مختلف، این نوید را می‌دهد که با یک برنامه‌ریزی صحیح و حمایت همه‌جانبه، می‌توانیم پیروزی‌های بیشتری را در کشور داشته باشیم.

درباره استان یزد چطور؟

بنده از تیم اعزامی از استان یزد شامل مربیان عزیز و داوران بزرگوار و تیم‌های ورزشی در رشته‌های مختلف هندبال، ژیمناستیک، شمشیربازی، شنا، جودو، تیراندازی و. . . ، پزشک تیم و همه عزیزانی که کمک کردند تا این مسابقات به خوبی برگزار شود و افتخارات زیادی را به ارمغان آوردند، تشکر و قدردانی می‌نمایم. امید است که در آینده، شاهد تحول بیشتری در ورزش باشیم و افتخارات بیشتری را در استان یزد مشاهده نماییم.

ظرفیت‌های ورزشی استان شما چگونه است؟

این استان به علت علاقه مردم به شرکت در ورزش‌های مختلف، پتانسیل‌های بسیار خوب و جایگاه بسیار خوبی در کشور دارد.

آیا آماری از تعداد ورزشکاران استان در دست دارید؟

وجود 57 هزار و 814 ورزشکار زن و مرد در استان یزد - بر اساس آمار سال 88- در رشته‌های مختلف از جمله اسکواش، بدمینتون، ورزش‌های سنتی و زورخانه‌ای، دوچرخه‌سواری، سوارکاری، شمشیربازی، کاراته، تیراندازی با کمان، اسکیت، تنیس، هندبال، والیبال، فوتبال، شطرنج و ورزش‌های دیگر و کسب رتبه اول در بیمه ورزشکاران در کشور، نشانگر آن است که این استان، شرایط لازم را برای احراز موفقیت‌های بیشتر دارد که باید از این موقعیت و استعداد استان، به خوبی استفاده شود.

آیا ورزش بانوان هم به همین میزان در استان شما رشد کرده است؟

بر اساس آمار، کمتر از 30 درصد ورزشکاران استان را خواهران تشکیل می‌دهند که این موضوع، با توجه به اینکه زنان نیمی از جمعیت استان را شامل می‌شوند، نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به ورزش بانوان صورت گیرد.

این نسبت در کل استان ثابت است؟

خیر. آمار نشان می‌دهد که در شهرستان‌های یزد، اردکان و بهاباد، نسبت ورزشکاران خانم به کل ورزشکاران، همان 30 درصد است. ولی در شهرهای دیگر استان، به ویژه شهرستان‌های خاتم، بافق و مهریز این آمار به شدت پایین آمده که باید برای گسترش و توسعه آن، اقدامات لازم انجام پذیرد.

اعتبارات ورزشی استان شما، تکافوی نیاز این حوزه را می‌کند؟

متأسفانه کمبود اعتبارات برای توسعه ورزش در اکثر استان‌ها در رشته‌های مختلف وجود دارد. هرچند در شهرستان‌های یزد، بافق، اردکان و میبد به علت کمک‌های مالی کارخانجات و معادن، رشته‌های ورزشی وضعیت مالی بهتری دارند، اما در شهرستان‌های خاتم، ابرکوه، مهریز، طبس، تفت و بهاباد، اوضاع مالی ورزش مناسب نیست که باید از محل اعتبارات دولت، این کسری بودجه تأمین شود.

توان ورزشی استان یزد بیشتر روی چه رشته‌هایی متمرکز است؟

ما در شهرها رشته‌هایی با پتانسیل بالا داریم، مثلاً دوچرخه‌سواری در شهرستان مهریز و کسب مقام‌های بسیار مناسب ورزشکاران این شهرستان در سطح کشور و کشورهای دیگر، رشته‌های جودو، اسکواش، شطرنج، سوارکاری، تیراندازی و. . . و به ویژه ورزش‌های باستانی در اکثر شهرستان‌ها و روستاها قابل توجه است. در مناطق مختلف روستایی، ظرفیت‌های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد.

آیا برای ورزشکاران شهرستان‌ها و روستاها، امکان حضور در رقابت‌های رسمی فراهم است؟

بعضاً دیده شده که ورزشکاران به دلیل علاقمندی خود، با هزینه شخصی در رقابت‌های استانی یا بین‌المللی شرکت کرده‌اند و مقام‌های خوبی هم کسب کرده‌اند، اما متأسفانه به دلیل مشکل مالی نتوانسته‌اند ادامه دهند. در این موارد، سازمان تربیت بدنی استان باید با ارزیابی‌های دقیق، این خلاء را پر کند و از منابع مختلف اعتبار مورد نیاز را جهت شکوفا کردن استعدادها تأمین نماید.

مجامع و گروه‌های ورزشی و نیروهای متخصص این حوزه در استان شما تا چه حد حضور دارند؟

نکته جالب توجه، وجود تعداد زیادی هیات‌های ورزشی، داوران و مربیان خوب در استان یزد است. در حال حاضر، 48 هیأت ورزشی در مرکز استان و 382 هیأت در شهرستان‌های مختلف وجود دارد. حضور مربیان قابل توجه و داوران فعال، این نوید را می‌دهد که ما توان موفقیت در رشته‌های مختلف ورزشی را داریم و باید از این توانایی استفاده کنیم.

جدا از ورزش قهرمانی، برای توسعه فرهنگ ورزش همگانی در استان یزد چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در سال‌های گذشته، تمایل مردم به شرکت در ورزش‌های همگانی و به ویژه، پیاده‌روی‌ها بیشتر شده که از این موقعیت، باید استفاده کرد و برای بهره‌مندی از فواید ورزش در تندرستی و سلامت انسان‌ها، برنامه‌های پیاده‌روی و سایر ورزش‌های همگانی به صورت گروهی و خانوادگی تدارک دیده شود، مسیرهای امنی برگزیده شده و خانواده‌ها تشویق شوند که با این کار، سلامت خود را بیمه نمایند.

وضعیت ورزش در روستاهای استان چطور است؟

توسعه ورزش در روستاهای مختلف استان، به خوبی عملی نشده و هنوز در بسیاری از روستاهای محروم، مردم حتی از ابزار و وسیله ابتدایی ورزش، بی‌بهره هستند. باید اعتبارات را به این سمت سوق داد که خوشبختانه مجلس شورای اسلامی، در جهت تقویت ورزش، به ویژه در روستاها و مناطق محروم، مصوبات خوبی داشته و ادارات مختلف هم می‌توانند قسمتی از اعتبارات خود را در این زمینه هزینه نمایند. در خیلی از روستاها زمین ورزشی یا توپ و تور و دروازه هم حتی وجود ندارد که جوانان روستایی بتوانند مشغول شوند که باید در این زمینه اقدامات جدی به عمل آید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet