هدر موبایل
1389/09/11 10:47:00
سرویس سیاسی
ابراهیمی:

گروه 1+5 پایبند به نتایج مذاکرات باشد

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواستار پایبندی گروه ۱+۵ به نتایج مذاکرات با ایران شد و اعلام کرد: برای رسیدن به نتیجه مشخص در این مذاکرات گروه ۱+۵ نباید گزینشی برخورد کند.

"حسین ابراهیمی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به پذیرش مذاکرات با گروه 1+5 از سوی ایران در 15 آبان در سوئیس، گفت: جمهوری اسلامی همواره باب مذاکره را باز گذاشته و انسدادی برای آن قائل نبوده است.

نماینده بیرجند و درمیان با اظهار اینکه سوابق مذاکرات قبلی گروه 1+5 نشان دهنده این است که این گروه پایبند به نتایج مذاکرات نبوده است، افزود: گروه 1+5 پس از حل ابهامات باید پایبند نتایج مذاکرات بوده و نباید بازی دربیاورد.

وی تصریح کرد: گروه 1+5 تاکنون به نحوی عمل کرده که اگر نتایج مذاکرات باب میل آنها بوده، آنرا پذیرفته و در غیر این صورت بازی درآورده و آنرا نپذیرفته است.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه گروه 1+5 باید به نتایج مذاکرات پایبند بوده و گزینشی با آن برخورد نکند، افزود: اگر قرار است در مورد موضوع هسته‌ای سخت گیری شود نباید در این زمینه دوگانه برخورد شود.

نماینده بیرجند با تاکید بر صلح آمیزبودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: گروه 1+5 نمی تواند درباره کشورهایی که بمب اتم دارند بی تفاوت باشد و در مقابل جمهوری اسلامی که به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای است رفتار دوگانه داشته و گزینشی برخورد کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی از بحث درباره موضوع هسته ای عبور کرده است، افزود: تهران فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای خود را تحت نظارت آژانس ادامه داده و غنی سازی را متوقف نخواهد کرد.

ابراهیمی به برنامه جمهوری اسلامی برای احداث 20 نیروگاه هسته ای اشاره کرد و گفت: ایران برای تامین سوخت این نیروگاه به سوخت هسته ای نیاز دارد و بنابراین تولید سوخت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

نماینده بیرجند با اظهار اینکه تهران برای تامین سوخت هسته ای خود هیچ اعتمادی به کشورهای غربی ندارد، خاطرنشان کرد: دلیل این امر هم بدقولی‌ها و عملکرد این کشورها است.

وی برای نمونه به عملکرد کشورهای غربی در تامین سوخت راکتور تهران اشاره کرد و گفت: نمایشی که کشورهای غربی در تامین سوخت 20 درصد این راکتور درآورده اند، باعث شد که جمهوری اسلامی هیچ اعتمادی به این کشورها نداشته باشد.

ابراهیمی بر این اساس برای نتیجه بخش بودن دور جدید مذاکرات ایران با گروه 1+5 خواستار این شد که این گروه در مذاکرات واقعا تعامل متقابل داشته وازنتایج آن سوء استفاده نکند.

بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گفتگوهای جلیلی و اشتون 15 آذرماه در ژنو برگزار می شود.

رئیس دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی طی نامه ای به دفتر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد: در پی رفع مشکل پدید آمده و عذرخواهی خانم اشتون، بستر مناسب برای انجام گفتگوها در 15 آذرماه فراهم شد.

در این نامه آمده است گفتگوها در سوئیس بر مبنای نامه 15 تیرماه 1389 دکتر جلیلی به کاترین اشتون انجام خواهد شد.

اشتون به عنوان نماینده 1+5 با ایران مذاکره می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet