خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/10 11:07:00
سرویس سیاسی
سیدعلی حسینی:

مجلس درایت به خرج داد

**نماینده مردم نیشابور در یادداشتی که در روزنامه قدس منتشر شده است به تشریح عملکرد مجلس هشتم پرداخته است.

در حقیقت روز مجلس، 10 آذر، روز ملت است چرا که نمایندگان انتخاب شدگان ملت هستند که در خانه ملت حضور دارند به همین دلیل می‌بایست این روز را به مردم به ویژه مردم خراسان تبریک بگویم و یاد و خاطره تمامی کسانی که برای رشد مردم‌سالاری به عنوان یکی از ارکان انقلاب اسلامی تلاش کرده‌اند و به ویژه شهید آیت‌الله مدرس را گرامی می‌داریم.

مجلس در کشور ما به عنوان یکی از ارکان نظام که دو وظیفه مهم قانونگذاری و نظارت را بر عهده دارد از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و این جایگاه در فرمایش امام و مقام معظم رهبری نیز قید شده است.

در عین حال غیر از این‌که مجلس به عنوان نماد مردم‌سالاری معرفی شده‌است، یکی از ارکان مهم هر انقلاب و هر نظامی هست و با توجه به قانون اساسی ما که میثاق ملی ماست این جایگاه به خوبی تبیین شده و بر این باورم که بعد از رهبری که در رأس هرم جمهوری اسلامی قرار دارد مجلس قرار دارد که می‌بایست سیاست‌گذاری و قانونگذاری را انجام بدهد و از یک طرف هم بر حسن اجرای این قوانین نظارت دارد. این نظارت درقالب سؤال و استیضاح از دولت و رئیس جمهور هم بوده است.

در واقع مجلس هشتم را از ابعاد مختلفی می‌شود ارزیابی کرد، یک موضوع بحث کارکرد قانونگذاری مجلس است و دومین موضوع بحث نظارت است و موضوع سوم حفظ جایگاه مجلس توسط خود مجلس است. یعنی این‌که علاوه بر این‌که ما نمایندگان مسئول تنظیم سیاست‌ها و مصوب کردن قوانین هستیم بایستی جایگاه مجلس را به عنوان یک قوه مهم در کشور حفظ کرده و از این جایگاه دفاع کند. در بحث قانونگذاری در واقع علی‌رغم این‌که نقاط ضعفی در این مبحث وجود داشته است و نمایندگان غیر از جلسات علنی و کمیسیون‌ها وقت چندانی برای قانونگذاری ندارند و کمتر به قوانین بالادستی واقف هستند چرا که درگیر حوزه نظارت و اجرا هستند.

مجلس هشتم مصوبات خیلی خوبی داشته ما در همه موضوعات عرصه‌های مختلف کاری در بحث صنعت و معدن، کشاورزی، اجتماعی‌و فرهنگی وارد بحث شده‌ایم و علاوه بر پیشنهادات و لوایحی که دولت فرستاده طرح‌های مختلفی را همه تشخیص و در دستور کار قرار داده است و می‌توانیم بگوییم نمره مجلس در قانونگذاری خوب بوده اگر چه عالی نبوده است. موضوع دوم نظارت است که نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه‌شان بیش از پیش وارد موضوع نظارت می‌شوند با توجه به اشرافی که در آن حوزه دارد بسیاری از موضوعات نظارتی در تعاملات محله‌ای حل و فصل می‌شوند و در غیر این صورت موضوع به طرح سؤال از وزیر منجر  می‌شود.

در موضوع سوم که حفظ شان و جایگاه مجلس توسط خود مجلس است، مجلس هشتم با توجه به شرایط و مقتضیاتی که در این دوره اتفاق افتاده است نمره قابل قبولی دارد.  در این سی سال که از انقلاب گذشته اولین بار است که رئیس‌جمهور کشور در رأس بودن مجلس را مورد خدشه قرار داده است و این یک توهین بزرگ به نهاد مردم‌سالاری و مجلس محسوب می‌شود، یا ایراداتی که به موضوع نظارتی مجلس و عدم تطابق آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی دولت با قوانین مصوب مجلس هجمه‌های سنگینی بود که با توجه به شرایط پس از انتخابات این هجوم به مجلس هزینه زیادی در بر داشت. نکته جالب در این ماجرا نوع برخورد مجلس بود که با درایت و ظرافت بسیار زیادی که به خرج داد توانست از این موقعیت سرافراز بیرون بیاید.

اکثریت مجلس که در خط ولایت قرار داشتند و کمتر ورود پیدا می‌کنند به حواشی توانستند با تدبیر رئیس مجلس از این تلاطم بیرون آمده و از ورود به عرصه‌هایی که ممکن بود به ماهیت مجلس خدشه وارد کند، دور شدند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet