هدر موبایل
1387/04/12 10:56:00
سرویس صحن

نادران: هیات رئیسه باید از حیثیت مجلس به خصوص اعضای هیات های تحقیق و تفحص دفاع کند

نادران گفت:: هیات رئیسه باید از حیثیت مجلس و تک تک نمایندگان به خصوص اعضای هیات های تحقیق و تفحص دفاع کند که ما بتوانیم بعدا همین کارها را با قاطعیت ادامه دهیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده تهران در جلسه علنی روز چهارشنبه با استناد به مواد 115، 17 و 23 آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: ماده 115 اشاره دارد به اینکه هرگاه نمایندگان در رابطه با مسایل مهمه مملکتی یا بین المللی و مناسبت های خاص لازم بدانند می توانند بیانیه صادر کنند و هیات رئیسه موظف است چنانچه بیانیه صادره به امضای حداقل نصف بعلاوه یک مجموع نمایندگان رسیده باشد آن را در پایان جلسه علنی مجلس قرائت کند.

وی افزود: ماده 17 ناظر به بی طرفی هیات رئیسه و رعایت عدالت و انصاف در برخورد است، اما ما متاسفانه در رابطه با نامه ای که به امضای 213 نفر از نمایندگان مجلس در خصوص مسایل فی مابین هیات تحقیق و تفحص از قوه قضاییه در مجلس و بعضی از مقامات قضایی و همچنین نامه ای که دیروز در ارتباط با رئیس سازمان صدا و سیما قرائت شد مواجه با معیارهای دوگانه شده ایم.

نادران خطاب به رئیس مجلس گفت: دیروز در پاسخ تذکر جناب دکتر مطهری فرمودید چون نامه خطاب به من بوده نامه تلقی می شود نه بیانیه که ما آن را قرائت نکردیم. در صورتی که نامه به آقای ضرغامی دیروز از همین تریبون قرائت شد.

وی خاطرنشان کرد: ما تقاضا داریم مشخص شود اولا معیارهای بیانیه از نظر هیات رئیسه چیست که ما از این به بعد عنوان نامه ها را خط بزنیم و بنویسیم بیانیه تا قابل قرائت باشد. ثانیا ماده 115 هیات رئیسه را موظف می کند و حق تشخیص نمی دهد.

نماینده تهران تصریح کرد: ما الان با یک پدیده ای که در کشور اتفاق افتاده مواجهیم که موضوع پالیزدار را به اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضاییه مربوط می کند. به رئیس محترم هیات تحقیق و تفحص برادر عزیزمان دکتر کامران که از رزمندگان و خانواده شهدا است از طریق مطبوعات احضاریه دادند. آقای دکتر دهقان نایب رئیس هیات تحقیق و تفحص که آزاده هستند و دهها سال زحمت کشیده اند را از طریق مطبوعات احضار کرده اند. برادر عزیزمان دکتر زاکانی که از اساتید ما هستند و از عزیزان جانباز این کشور و سلامت نفسشان بر کسی پوشیده نیست را مورد اتهامات قرار می دهند که خودشان لایق آن عبارات هستند.

نادران گفت: سرکار خانم آجورلو خواهر دو شهید هستند اما اینگونه شبانه و به بهانه های واهی به خانه اش می ریزند. چگونه به خودشان اجازه می دهند به حریم مجلس تجاوز کنند و هتک حرمت نمایند.

رئیس مجلس در پاسخ گفت: من در این مورد چندین بار نظرم را گفته ام. ما بعضی از این اقدامات و رفتارهای رسانه ای که مسئولین قوه قضاییه نشان دادند را به هیچ وجه تایید نمی کنیم. افرادی که شما نام بردید افراد بسیار شریف و نمایندگان ارزنده ای هستند و صیانت از حقوق نمایندگان وظیفه ماست و ما جلسات مکرری داشته ایم و به نحو درستی از حقوق قوه مقننه دفاع می کنیم.

وی افزود: در مورد تذکری که دادید اگر بیانیه ای صادر کنید مطابق ماده 115 ما حتما آن را قرائت می کنیم و هیچ ربطی به محتوای آن ندارد. اما اینکه نامه ای به یک مسئول نوشته شود از سنخ بیانیه نیست. شما ابتدای آن بنویسید بیانیه نمایندگان ما آن را خواهیم خواند.

لاریجانی تصریح کرد: اینکه دیروز نامه ای قرائت شد ما این اشکال را قبول می کنیم. تصوری که دوستان داشتند و منتقل کردند این بود که بیانیه است. اما ایراد شما وارد است و نباید آن نامه را می خواندند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet