ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/09/11 13:05:00
سرویس سیاسی

استنباط شخصی سخنگو بیانگر مواضع شورا نیست

**سیروس برنا بلداجی، نماینده بروجن در یادداشتی که در هفته نامه زردکوه منتشر شد نسبت به اظهارات کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد.

 تا جایی که بنده از منابع موثق اطلاع دارم، با عنایت به برخی از مسائل پیش آمده طی 8- 7 ماه اخیر بین مجلس و دولت که ناشی از برداشت و تفسیر متفاوت از مسئولیت‌ها و اختیارات هر یک در قانون اساسی است، بالاخره کار به جایی رسیدکه شورای نگهبان به عنوان یک مرجع ذی‌ربط و ذی صلاح، با دعوت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان دولت و تعدادی کارشناس و حقوقدان مستقل، با استماع استدلال‌های اطراف موضوع، مقرر نمود که طرفین، این استدلال‌ها را به صورت مکتوب و رسمی به شورا تحویل نمایند که پس از تقدیم این استدلال‌ها ، تعدادی از اعضای شورا به نگهبانی از کل آن، مأموریت یافتند که با احصاء و تدوین نظرات طرفین و ارائه نقطه نظرات کارشناسی لازم، گزارشی را تهیه و به محضر مقام معظم رهبری تقدیم نمایند.

این پروسه تا این نقطه انجام گرفته و مبادی ذی ربط، هم‌اکنون منتظر تعیین تکلیف موضوع از سوی مقام معظم رهبری هستند.

با عنایت به اطلاعات واصله از مراجع ذی ربط از یکسو و نیز اقتضائات فضای داخلی کشور از سوی دیگر، ایجاب می‌نمود تا از هر گونه اعلام موضع یا اقدام چالش برانگیز پرهیز شود. در همین راستا ظاهراً سخنگوی محترم شورای نگهبان، طی چند روز گذشته در چارچوب مصاحبه‌ای با ارباب جراید، طبق روال متعارف به اعلام مواضع پرداختند که در خروجی آن، دو نکته مشخص بوده است: یکی اینکه این تلقی را در بین افکار عمومی ایجاد نموده که خروجی کارگروه مربوطه در شورای نگهبان، بیشتر معطوف به افزایش اختیارات رئیس‌جمهور بوده است و دیگر اینکه آنچه سخنگوی محترم شورای نگهبان بیان فرمودند، ظاهراً حاصل کار کارگروه نبوده، بلکه استنباط شخص ایشان از ماوقع بوده است. لذا همان طور که ذکر شد، استدلال‌های طرفین علاوه بر جمع‌بندی کارشناسی اعضای محترم شورای نگهبان، طی گزارش مکتوب نهایی شده و به محضر مقام معظم رهبری ارسال گردیده است. بنابراین در مجموع، به نظر می‌رسد در این زمینه، با اندکی شتابزدگی عمل شده، این در حالی است که فضای سیاسی داخلی کشور ازیکسو و برخی تهدیدها و فشارهای خارجی از سوی دیگر، پرهیز از تشنج زایی، شتابزدگی، پیش داوری و... را بر همه کنشگران ساحت سیاست داخلی و خارجی دیکته می‌نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet