ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/09/11 14:19:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در کنگره حاج شیخ عباس محدث قمی:

بحران معنویت در همه جوامع بشری دیده می‌شود

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما امروز نیازمند امثال مرحوم محدث قمی هستیم افزود: امروز یک سرگردانی در جوامع بشری به وجود آمده که این تنها مربوط به منطقه ما هم نیست بلکه این بحران معنویت در همه جوامع بشری به چشم می‌خورد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی طی سخنانی در کنگره حاج شیخ عباس محدث قمی مولف کتاب مفاتیح الجنان که در محل مرکز فقهی ائمه اطهار حضرت آیت الله فاضل لنکرانی قم برگزار شد با اشاره به شخصیت این روحانی گفت: کتاب مفاتیح الجنان ایشان در خانه های همه هست و مردم در زمان های خاصی به آن رجوع می کنند.

رئیس قوه مقننه با اظهار این که شیخ عباس محدث قمی در آثارشان به نیازهای زمان توجه داشتند افزود: شخصیت ایشان از جنبه های مختلف قابل ارزیابی است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با اظهار این که یکی از خصوصیات مرحوم محدث قمی ارتباط معنوی ایشان در آثارشان است افزود: هر چند که برخی روشنفکران حقایق این موضوع را درک نکردند.

لاریجانی در ادامه سخنانش به انتقاد از کسانی پرداخت که کتاب مفاتیح الجنان مرحوم محدث قمی را زیر سوال می برند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این راستا به طرح سوالی از منتقدان و پرداخت و گفت: آیا شما به حیات معنوی برای توده مردم اعتباری قائل هستید یا خیر.

وی با بیان این که انسان به عقلانیت و مسائل سیاسی و اجتماعی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: انسان فطرتا نیاز به راز و نیاز و پرستش دارد.

لاریجانی انتقادات مطرح به مفاتیح الجنان را مسائل شاز عنوان کرد و افزود: این در حالی است که مطالعه مفاتیح الجنان برای هر انسانی لذت بخش است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به اهانت های برخی دعانویس ها به روحانیت اشاره کرد و گفت: اینها از سر بی اطلاعی و عدم آگاهی کل حوزه و تفکر اجتهادی را زیر سوال می برند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بی بدیل توصیف کردن آثار محدث قمی افزود: باید توجه داشت که در آثار مرحوم قمی یک مرزبندی کاملا مشخصی با کتب صوفی وجود دارد و این از عرفان های قلابی نیست که رایج شده است.

لاریجانی با بیان این که کار محدث قمی مبتنی بر عرفان با احادیث بود، افزود: در واقع مرحوم قمی حلقه ای بین سه حوزه قم، مشهد و نجف بودند.

وی با بیان این که تلاش های مرحوم محدث قمی یک تلاش تکراری نبود، خاطرنشان کرد: مرحوم محدث قمی در حوزه های علمیه به دنبال این بودند که خلأهایی موجود را رفع کند.

لاریجانی با بیان این که انصافا به خوبی مرحوم محدث قمی این خلأها را پر کردند افزود: این تامل در علم حدیث لازم بود که در آن زمان مرحوم محدث قمی به آن توجه کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که نگاه مرحوم محدث قمی به مقوله معارف شیعه درونی است افزود: ما متفکرین زیادی داریم که نگاهشان به مقوله معارف شیعه بیرونی است.

وی با اشاره به مخالفت هایی که با مکتب شیعی صورت می گیرد افزود: به طور نمونه در زمانی که مارکسیست ها تشیع را مورد هجوم قرار دادند، شهید مطهری در مقابل آنها ایستاد و از فرهنگ شیعه دفاع کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از ویژگی های بارز مرحوم محدث قمی را پرهیز ایشان از افراط و تفریط  دانست و افزود: مرحوم کاری کردند که اعتدال به وجود بیاید.

لاریجانی با بیان این که ما امروز نیازمند امثال مرحوم محدث قمی هستیم افزود: امروز یک سرگردانی در جوامع بشری به وجود آمده که این تنها مربوط به منطقه ما هم نیست بلکه این بحران معنویت در همه جوامع بشری به چشم می خورد.

وی با اشاره به رواج عرفان های مختلف در جامعه افزود: اخیرا  عرفان های سرخ پوستی در چند جلد کتاب منتشر می شوند که این نشاندهنده این است که خلأهایی در این زمینه وجود دارد و همه اینها فتنه نیست.

وی با بیان این که این خلأها هم در غرب و هم در ایران وجود دارد خاطرنشان کرد: ما امروز نیازمند امثال محدث قمی های امروزین هستیم همانطور که نیاز به شهید مطهری های امروزین داریم.

وی در پایان سخنانش به حوزه های علمیه توصیه کرد که توجه جدی به نیازهای جامعه داشته و مطالب را با سبک جدید و مطابق با نیازهای جامعه بر مردم بیان کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet