هدر موبایل
1389/09/11 17:57:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش هیات های مذهبی قم

عاشورا رکنی اساسی برای بیداری ملت‌هاست

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: واقعه عاشورا رکنی برای بیدار ملت‌هاست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی عصر امروز طی سخنانی در همایش بزرگ مسئولان هیات های مذهبی قم به حوادث روز عاشورا اشاره کرد و گفت: این سنت عاشورایی در ایران یک رکنی برای بیداری ملت ما است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان هیات های مذهبی قم گفت: کار شما یک کار اساسی است که فقط مربوط به احساسات نیست، هر چند که بخشی از آن مربوط به احساسات است که این هم بد نیست.

وی با اظهار این که شیعیان یک رابطه قلبی با ولایت و اولیای دین دارند افزود: این یک ارادتی است که در سایر فرق اسلامی نیست.

لاریجانی با بیان این که در تفکر شیعی اولیای حق وابسته به فیض هستند افزود: این طور نیست که ما فقط در احکام به اولیای دین رجوع کنیم بلکه آنها همه هستی ما هستند.

وی با بیان این که توسل به اولیای دین یک امر احساسی نیست افزود: وقتی ما به امام حسین (ع) و دیگر امامان توسل می کنیم به خاطر این است که آنها واسط فیض می دانیم و این امر در جای خود فرزانگی و آزادگی برای شیعیان ایجاد می کند.

لاریجانی با طرح این پرسش که چرا شیعیان آزاده هستند؟ افزود: شیعیان به این دلیل آزاده هستند که تکیه گاه شان اولیای دین است که همه آنها کامل هستند.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که شیعیان هر چه دارند از ائمه اطهار است خاطرنشان کرد: شیعیان یک استغنایی نسبت به دیگران دارند و به همین دلیل زیر بار زور نمی روند و این ویژگی در سنت عاشورایی نهفته است.

لاریجانی همچنین با طرح این سوال که چرا ما برای امام حسین (ع) که دارای چنین مقامی است عزاداری می کنیم، افزود: دلیل این حرکت در طول تاریخ تشیع این است که این کار باعث پالایش روح انسانها می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که محرم ماه سازندگی و معرفت اندوزی است، خاطرنشان کرد: ماه محرم ماهی است که اگر کدورت هایی در قلب ما به وجود آمده با توسل به امام حسین (ع) قلب ما صاف می شود.

رئیس قوه مقننه با بیان این که ائمه اطهار نیاز به گریه ما ندارند افزود: این دستاویزی برای شیعیان است که خودشان را بالا ببرند. به همین دلیل در روایات آمده که گریه بر امام حسین (ع) باعث پالایش روح می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هدف خود از قیام مقابل یزید را احیای سنت جد خود بیان کرده است.

لاریجانی با اظهار این که حقیقت حرکت امام حسین (ع) احیای سنت نبوی بود، خاطرنشان ساخت: وظیفه همه است که در احیای سنت نبوی و ائمه اطهار به درستی انجام وظیفه نماید.

وی با خطاب قرار دادن مسئولان هیات های مذهبی قم گفت: وظیفه هیات های مذهبی این است که هدف قیام امام حسین (ع) را به خوبی درک کرده و آن را برای مردم تبیین کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که قیام امام حسین (ع) چند لایه دارد افزود: یک لایه آن ظاهر آن است که امام حسین (ع) در مخالفت با حاکم مدینه از خود تعریف کرده و می فرماید «من معدن رسالت هستم»، من جایگاه رحمت هستم و خداوند همه امور را با ما می گشاید و به وسیله ما تمام می شود».

لاریجانی همچنین به شروط بیعت اشاره کرد و گفت: براساس سنت ائمه باید با کسی بیعت کرد که در مرتبه بالاتری قرار دارد؛ به همین دلیل از ولایت وفقیه تبعیت می کنیم که چون ایشان در مقام بالاتری قرار دارد.

وی به لایه دوم که باعث قیام امام حسین (ع) شد اشاره کرد و گفت: امت اسلامی همیشه در طول تاریخ دچار اعوجاجاتی می شود ما وظیفه داریم که در مقابل این اعوجاجات ایستاده و سنت الهی و نبوی را احیا کنیم.

لاریجانی با اظهار این که همیشه در جامعه اسلامی انحرافات به وجود می آید خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم در مقابل این انحرافات بایستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به ترور دانشمندان ایرانی اشاره کرد و گفت: عوامل صهیونیست و آمریکا در حالی این دانشمندان ما را ترور کردند که اسم آنها دو تا قطعنامه آورده شده بود.

لاریجانی با طرح این پرسش که مگر متخصصین ما چه کار می خواستند بکنند که آنها را ترور کردند، خاطرنشان کرد: دانشمندان ما فقط به دنبال فناوری صلح آمیز هسته ای برای ملت خود بودند.

وی با بیان این که عوامل غربی همیشه به دنبال این هستند که ضربه ای به ما وارد کنند افزود: در این شرایط وظیفه ما که روی آرمانهای شهدا و امام بایستیم.

وی با یادآوری حوادث رخ داده در عاشورای سال گذشته خاطرنشان کرد: این اتفاقاتی که افتاد توطئه و فتنه بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که همیشه در جامعه ما از این انحرافات رخ می دهد، افزود: برای خنثی کردن این فتنه ها همیشه باید با ولایت بود و به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به لایه سوم قیام  امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: در این لایه عاشورا یک شور و حماسه ابدی ایجاد کرد که ما را از سایر فرق اسلامی ممتاز کرد.

وی با بیان این که فکر اسلامی یک فکر همه جانبه است افزود: امام حسین (ع) یک حماسه ابدی ایجاد کرد که هیچ وقت خاموش نمی شود.

وی بصیرت بخشی را از دیگر ویژگی های قیام امام حسین (ع) عنوان کرد و گفت: این از ویژگی های تفکر شیعی است.

لاریجانی با بیان این که حماسه حقیقت حسینی آن آزادگی واقعی است، افزود: این همه که غربی ها درباره آزادی صحبت می کنند تفننی بیش نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروز ایران اسلامی عزیز است و به کمک این و آن نیاز ندارد افزود: آمریکایی ها هر چند صدای خود را بلند کرده و تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی اعمال می کنند؛ اما آنها از سال 59 ما را تحریم کرده و این تحریم ها نه تنها مشکلی برای ما ایجاد نکرده بلکه باعث پیشرفت ما  شده و ملت ایران را در میان ملت های جهان سرافراز کرده است.

لاریجانی با بیان این که امروز ملت ایران الگو برای دیگر ملت ها شده است، خاطرنشان کرد: دلیل این امر حرکت حسینی انقلاب بود که این عزت را بر مردم ما به وجود آورد و غربی ها باید بدانند که ما با اخم آنها ضرر نکردیم این به شرطی است که به وظایف خود عمل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان به مسئولان هیات های مذهبی قم توصیه کرد: در هیات های خود از احادیث و روایات که روحیه حماسی را تقویت می کند بیشتر استفاده کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet