شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/12 09:58:00
سرویس سیاسی
کوثری:

تنها باید درباره خرید سوخت 20درصد گفت‌وگو کرد

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ابراز ناامیدی نسبت به نتایج مذاکرات ۱۵ آذر ایران با گروه ۱+۵، اعلام کرد: دلیل این امر هم این است که سوابق گروه ۱+۵ نشان می‌دهد که این گروه در مقابل مذاکرات منطقی و مستدل کم می آورد.

"اسماعیل کوثری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به پذیرش مذاکرات با گروه 1+5 از سوی ایران در 15 آبان، گفت: جمهوری اسلامی از اول هم بحث مذاکره را قبول داشته؛ اما این گروه 1+5 و کشورهای آمریکا و انگلیس بودند که با رفتن به سمت قطعنامه و تحریم ایران بازی را به هم زدند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر درباره موضوعاتی که باید در مذاکرات 15 آذر با گروه 1+5 مدنظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به ترورهای اخیر دانشمندان ایرانی در تهران، این موضوع باید یکی از مسائل اصلی گفت وگوها باشد.

وی با اظهار اینکه کشورهای غربی و از جمله آمریکا جزء اولین کشورهایی هستند که ادعای مبارزه با تروریسم کرده و به افغانستان و عراق حمله کردند، خاطرنشان ساخت: با توجه به ترورهای اخیر صورت گرفته در تهران کشورهای غربی باید در مقابل این ترورها پاسخگو باشند.

کوثری تصریح کرد: قطعا ترورهای روز دوشنبه دانشمندان ایرانی در تهران از سوی عوامل آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران، گفت: جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که مسئله هسته‌ای کشورمان از مراحل گفت وگو گذشته و فقط می توان درباره خرید سوخت 20 درصد گفت وگو کرد.

کوثری درعین حال با تاکید بر اینکه به نتایج مذاکرات ایران با گروه 1+5 در 15 آذرماه امیدی ندارد، خاطرنشان کرد: دلیل این امر هم این است که هر موقع این گروه در مقابل مسائل منطقی و مستدل قرار گرفته از بحث درباره آن عاجز شده و فقط درباره مسائلی که به نفع آنها بوده شروع به مذاکره کرده‌اند و در غیر این صورت بازی را به هم زده اند که سابقه هم این را نشان می دهد.

نماینده تهران تصریح کرد: جمهوری اسلامی فقط به این دلیل مذاکره با گروه 1+5 را پذیرفته که اذهان ملت‌ها و کشورها را در دنیا روشن کند که این کشورها به دنبال حل مسائل نبوده و فقط به دنبال منافع خود هستند.

وی برای نمونه به عدم پذیرش نتایج بیانیه تهران از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها در حالی از پذیرش بیانیه تهران خودداری کردند که خود آنها از ترکیه و برزیل خواسته بودند که درباره تبادل سوخت هسته‌ای با جمهوری اسلامی مذاکره کنند.

بر اساس اعلام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گفتگوهای جلیلی و اشتون 15 آذرماه در ژنو برگزار می شود.

رئیس دفتر دبیر شورای عالی امنیت ملی طی نامه ای به دفتر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد: در پی رفع مشکل پدید آمده و عذرخواهی خانم اشتون، بستر مناسب برای انجام گفتگوها در 15 آذرماه فراهم شد.

در این نامه آمده است گفتگوها در سوئیس بر مبنای نامه 15 تیرماه 1389 دکتر جلیلی به کاترین اشتون انجام خواهد شد.

اشتون به عنوان نماینده 1+5 با ایران مذاکره می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet