هدر موبایل
1389/09/13 08:48:00
سرویس اقتصادی
رجایی خبر داد:

گسترش فعالیت‌های کشاورزی ایران در آفریقا

**"عباس رجایی "نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی است روزنامه «وقایع» اراک با وی درخصوص آخرین پیگیری‌های حوزه انتخابیه و مسائل جاری گفت‌وگویی داشتیم که می‌خوانید.

*  سفر اخیرتان به آفریقا در رابطه با چه موضوعی بود؟

گروه دوستی ایران و سیرالئون به دعوت گروه دوستی سیرالئون طی روزهای اخیر بازدیدی از این کشور داشت که یک هیات‌ شش‌نفره متشکل از نمایندگان مجلس و یک نماینده از وزارت خارجه و یک نفر نیز از امور بین‌الملل مجلس در این سفر شرکت داشتند.

*  در سیرالئون با چه مقاماتی ملاقات داشتید؟

با رئیس‌جمهور این کشور ملاقات داشتیم که در آن تأکید شد روابط بین دو کشور گسترش پیدا کند و همکاری تجاری، اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بیشتر شود.

*  مهمترین توافقات صورت گرفته با مقامات این کشور حول چه موضوعی بود؟

سیرالئون کشوری است که 2500 تا 5000میلیمتر بارندگی در سال دارد و از این حیث برای کشاورزی بسیار مستعد است. صحبت‌ها حول این موضوع بود که علی‌رغم شرایط مستعد این کشور از نظر کشاورزی و تولیدات دامی و شیلات قوی نیست و احتیاج به همکاری و سرمایه‌گذاری دارد.

*  سایر ملاقات‌هایتان با چه مقاماتی بود؟

با معاون سیاسی رئیس‌جمهور سیرالئون درخصوص حوزه ارتباطات سیاسی جلسه‌ای داشتیم، همچنین جلسه‌ای نیز با اعضای گروه دوستی مجلس سیرالئون و کمیسیون‌های مختلف مجلس سیرالئون داشتیم؛ همچنین با وزیر کشاورزی و وزیر امور خارجه این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو داشتیم و در هرکدام از این جلسات درخصوص نحوه همکاری‌ها صحبت شد.

*  دستاورد نهایی این سفر چه بود؟

یک یادداشت تفاهم بین دو گروه دوستی دو کشور امضا شد که در جهت گسترش روابط دو کشور گام بردارند.

* آیا تاکنون ایران در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است؟

بله، در این سفر از شرکت ایرانی سپاهان افریک که در 300 کیلومتری شهر سیرالئون در محدوده 10000 هکتار از اراضی کار کشاورزی انجام می‌دهد بازدید داشتیم؛ با توجه به حضور این شرکت در زمینه کشاورزی این کشور می‌توان همین زمینه فعالیت را گسترش داد تا هم بخشی از نیازهای کشاورزی و دامی کشور خودمان را در آنجا تأمین کنیم و هم اینکه زمینه بازارهای خارجی را فراهم کنیم.

*  آیا از سایر واحدهای ایرانیان مستقر در این کشور هم بازدیدی داشتید؟

بازدیدی از مدرسه علوم دینی جامع المصطفی که از بخش‌های فعال حوزه علمیه قم است داشتیم و با طلبه‌ها و دانشجویان این مرکز دیدار کردیم.

همچنین بازدیدی از واحد هلال احمر ایران در شهر فری‌تاون سیرالئون داشتیم که در زمینه بهداشتی و درمانی در آنجا فعال است؛ از مدرسه ایرانیان نیز بازدیدی داشتیم.

در همین راستا از دانشگاه فری‌تاون که از دانشگاه‌های بزرگ قدیمی و معتبر دنیاست و 180 سال نیز قدمت داشته و مورد تأیید بسیاری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران است بازدید داشته و با امکانات و برنامه‌های آموزشی آن آشنا شدیم.

*  در مجموع آیا از این سفر راضی بودید؟

در مجموع این سفر بسیار خوب بود و نتایج خوبی برای کشور دربرداشت و امیدواریم نتایج سفر به خوبی پیگیری شود تا ارتباط خوبی با کشورهای آفریقایی داشته باشیم.

*  آیا در مسیر سفر توافق و دیدارهای جانبی هم داشتید؟

در مسیر سفر توقف کوتاهی در نایروبی پایتخت کنیا داشتیم و مذاکراتی با مسئولان سفارت ایران در این کشور داشتیم و همچنین توقفی نیز در غنا داشتیم و دیداری با دیپلمات‌های ایرانی و درباره نحوه نوع فعالیت‌های آنها و فعالیت جهاد کشاورزی که در کشور غنا شعبه‌ای دارد گفت‌وگو کردیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet