شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/12 12:40:00
سرویس صحن

موافقت مجلس با یک فوریت طرح تشدید مجازات اختلال در امنیت اجتماعی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح تشدید مجازات اختلال در امنیت اجتماعی را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه، نمایندگان مجلس به بررسی طرح یک فوریتی تشدید مجازات اختلال در امنیت اجتماعی پرداختند و یک فوریت آن را با 180 رای موافق و 29 رای مخالف به تصویب رساندند.

"روح الله حسینیان" در دفاع از فوریت این طرح گفت: مدت هاست جامعه ما از ناامنی اجتماعی رنج می برد و یکی از انتظارات مهم مردم از مجلس هشتم پایان دادن این نابسامانی های اجتماعی و روانی است.

وی افزود: با اینکه نیروهای انتظامی در این زمینه تلاش می کنند اما متاسفانه موفقیت کامل برای برقراری امنیت اجتماعی بدست نمی آید و علت اساسی این مساله علت قانونی است. لازم است قانونی با فوریت تصویب بشود چرا که این مساله نیاز فوری جامعه است و می تواند موجب برقراری امنیت روانی جامعه شود.

حسینیان با بیان اینکه طرح پیشنهادی شش جهت از مشکلات قانونی فعلی را پاسخگو است گفت: در این طرح جرائم خاصی که امنیت اجتماعی را برهم می زند لحاظ شده است. بحث تشدید مجازات هم یکی دیگر از مواردی است که در طرح مذکور لحاظ شده است. همچنین به نحوه رسیدگی و کم کردن مدت زمان رسیدگی در این طرح توجه شده است.

وی تصریح کرد: در این طرح ساختار جدیدی برای هماهنگی بین نیروها در تهران و سایر استان ها پیش بینی شده است و می تواند با هماهنگی مسئولان در ریشه کنی اصل این جرایم کمک کند.

"موسی غضنفر آبادی" نماینده بم نیز در مخالفت با این طرح گفت:‌ به ظاهر طرح خوبی است اما محتوا ندارد و همه مواردی که در طرح پیش بینی شده در جای خود در قانون آمده است. انتظار من این است که همه همکاران دقت و مطالعه کنند و از حقوقدانان و کارشناسان استفاده شود تا یک طرح جامع و کامل تهیه شده و نظر طراحان طرح نیز تامین شود.

وی همچنین از تعیین مجازات محارب و مفسدفی‌الارض برای عناوین مجرمانه تصریح شده در این طرح اظهار شگفتی کرد و اظهار داشت: چنین مجازاتی برای موارد خاص به کار می‌رود و نمی‌توان این مجازات را به همه عناوین مجرمانه تسری داد.

وی همچنین به تشکیل ستادهای پیشنهاد شده در این طرح انتقاد کرد و گفت‌‌:‌ این ستاد کاملا شکلی است و وظایفی برای آنها در نظر گرفته شده است و احتمالا باید قانونی هم درباره وظایف این ستادها بنویسیم.

 

رییس مجلس: تصویب این طرح به جامعه آرامش روانی می دهد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با یک فوریت طرح تشدید مجازات جرائم اخلال‌گران امنیت روانی جامعه خطاب به نمایندگان گفت: شما این روزها حوادث روزنامه‌ها را که ملاحظه کنید، می‌بینید چه فجایعی در کشور انجام می‌شود و ما هم به مسائل دیگر حکومت مشغول هستیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه برخورد با این جرائم از حقوق مسلم مردم روی زمین است، با اشاره به حادثه تجاوز یک راننده مینی‌بوس سرویس مدارس دخترانه به یک دختر 17 ساله گفت: این راننده و کمک راننده ناجوانمردانه به این دختر تجاوز کردند و از صحنه هم فیلم‌برداری کردند شما توجه کنید با این حادثه که چه وضع روحی در خانواده این دختر بوجود می‌آید.

رئیس مجلس اظهار داشت: حدود یک سال پیش در سمت قبلی خود موضوعی را پیگیری می‌کردیم که یک دندانپزشک ناجوانمردی در یکی از مناطق تهران به بهانه دندانپزشکی حدود 80 خانم را به حالت بیهوشی در می‌آورد و رفتار نادرستی انجام می‌داده است و سپس از آن فیلم‌برداری می‌کرد. ظلم مضاعف این بود که به این افراد می‌گفت اگر جایی حرفی بزنند فیلم را منتشر خواهد کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ساعتها با قوه قضائیه بر سر این طرح بحث شده و مشکلات نیروهای انتظامی در پیگیری این مسئله در نظر گرفته شده است و پس از هماهنگی‌هایی که انجام شد، معلوم شد یک اراده مصممی از کل حاکمیت نیاز است تا به سمت این موضوع برای رفع مشکل معطوف شود.

لاریجانی تاکید کرد: ما حکومتی هستیم که می‌گوئیم رهبر ما آن امامی بود که آنگونه درباره برداشتن خلخال از پای یک دختر یهودی فرمودند، حال این فجایع در کشور ما رخ می‌دهد.

وی گفت:‌ پس از بررسی‌های زیاد که در صدر قوه قضائیه صورت گرفت به یک طرح اینگونه رسیدند این طرح در کل دستگاه‌ها بررسی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مخالفان طرح نیز اذعان کردند که طرح، طرح خوبی است و برخی از مشکلات را هم بیان کردند و گفتند که در کمیسیون قابل حل است اما توجه کنید همه ستادهایی که به موجب این طرح بوجود خواهد آمد، دستگاه‌‌ها را همگرا می‌کند تا این گناه را از جامعه ما پاک کند و یک مشت آدم شرور نتوانند به نوامیس مردم تعرض کنند.

لاریجانی اظهار داشت: نکته مهم این است که این طرح خارج از نوبت بررسی می‌شود اینکه مصداق این طرح چیست خیلی از آقایان می‌توانند نظر دهند اما در قوه قضائیه به آن توجه شده و این طرح، طرحی نیست که بدون هماهنگی با آنها بوده باشد و بیش از یک سال روی آن کار شده است.

لاریجانی افزود: بنده فکر می‌کنم یک کار مهمی که مجلس هشتم می‌تواند انجام دهد و شما نمایندگان می‌توانید از حقوق مردم دفاع کنید و آرامش روانی به جامعه دهد، تصویب این طرح است و شما این قدرت را دارید تا با نوشتن قانون خوب، هم از حقوق مردم دفاع کنید و هم نظارت کنید.

پس از سخنان موافقین و مخالفین یک فوریت طرح تشدید مجازات اختلال در امنیت اجتماعی به رای گذاشته شد که با 180 رای موافق و 29 رای مخالف به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet