خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/04/12 13:40:00
سرویس صحن

سخنان موافقان و مخالفان طرح اصلاح موادی از آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس به منظور کارآمد کردن مجلس و جلوگیری از هدر رفتن وقت مجلس و نمایندگان، به کلیات طرح اصلاح از مواد آئین نامه داخلی مجلس رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، عزت الله یوسفیان مخبر کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس با بیان که تصویب این طرح نیازمند دو سوم رای نمایندگان است گفت: آیین نامه ابزار کار نمایندگان است. ما فاقد آیین نامه درست هستیم و امیدوارم با رای نمایندگان،کمیسیون آیین نامه با دلگرمی بتواند کار کند.

موافقان این طرح اظهار داشتند: نظر به اینکه هشت سال از اجراء آیین نامه داخلی مجلس می گذرد مشخص گردید که نواقص زیادی در آن وجود دارد که منجر به کاهش کارآمدی مجلس می شود ، لذا به منظور افزایش بهره وری از وقت مجلس و استفاده مناسب از وقت کمیسیون‌ها این طرح با قید یک فوریت تقدیم می گردد.

کاظم دلخوش به عنوان مخالف این طرح گفت: ‌من با اصلاح آیین نامه مخالف نیستم، اما نواقص آن در کمیسیون کاملا برطرف نگردیده و مشکلات زیادی وجود دارد لذا مخالف این طرح هستیم.

نماینده صومعه سرا برخی نواقص را مورد توجه قرار داد وبه عنوان مثال اظهارداشت: یکی از مواد تذکرات شفاهی است که بعضا بعد از چند جلسه قرائت نمی شود.

همچنین کاظم جلالی نیز در موافقت با این طرح گفت: دلیل این‌که طرح را به سرعت وارد صحن کردیم، تجربه‌ایی است که در مجلس هفتم داشتیم تقاضای ما این است که امروز به کلیات رای دهیم و در شور اول دو سوم آرا را بدهیم تا زنگ تغییر آیین نامه به صدا در آید.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه افزود: اگر قرار باشد در شور اول و کلیات به هر چیزی که نوشته شده ایراداتی وارد شود، کی باید بحث اصلاح آیین نامه مطرح شود،ما  باید از کلیات عبور کنیم تا کمیسیون آیین نامه بر اساس مصوبه امروز با احساس دلگرمی در این خصوص شروع به کار کرد کند چرا که اگر این روند را ادامه دهیم به جایی نخواهیم رسید.

وی تاکید کرد : قرار نیست فعلا درباره بندهای این طرح نظر داده شود.

در ادامه حشمت الله فلاحت پیشه در مخالفت با این طرح با اشاره به سخنان کاظم جلالی اظهار داشت: اینکه شما می گویید تذکر و سوال یعنی چه؟ باید بگویم  تذکر و سوال یعنی دو بازو از 4 بازوی نظارتی مجلس . و از نمایندگان می خواهم که به این طرح رای ندهند.

نایب رییس مجلس نیز در این زمینه گفت: این‌که دوستان مطرح می کنندکه این موضوع یک ورودیه است برای طرح مباحث دیگر ، از یک زاویه حرف درستی است.وی تصریح کرد طبیعی است بعد از تصویب کلیات در کمیسیون آیین نامه ما می توانیم به همه پیشنهادات توجه کنیم و پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی را کمیسیون مورد توجه قرار دهد، اما نهایتا صحن مجلس است که با دو سوم آرا تصمیم نهایی را اتخاذ می کند.

وی افزود: در خصوص تعارضاتی که در آیین نامه داخلی وجود دارد دوستان ما با مشکل جدی مواجه هستند.

ابوترابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رییس مجلس الزامی ندارد در کمیسیون عضو باشد، ولی در صورت تمایل می تواند عضویت یک کمیسیون را بپذیرد گفت: بر همین اساس دکتر لاریجانی عضو کمیسیون اصل 90 شده است.

وی از نمایندگان خواست تا با کلیات این طرح موافقت کرده و پیشنهادات خود را به کمیسیون آیین نامه ارائه و سپس خروجی نظر کمیسیون را با دقت موردنظر قرار دهند.

الیاس نادران نیز در پایان سخنان مخالفان و موافقان پیشنهاد کفایت مذاکرات داد و گفت: هم مخالف و هم موافق به ضعف‌هایی که  در آیین نامه وجود دارد اذعان داشتند، فلذا با توجه به این‌که فرصت کافی وجود دارد که همکاران در جزییات برای کارآمدتر کردن حوزه نظارت مجلس پیشنهادات خود را ارادئه کنند، پیشنهاد کفایت مذاکرات دارم .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet