هدر موبایل
1389/09/13 10:30:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از محمد مهدی افشاری

خشکسالی به افزایش میزان بیکاری در استان فارس دامن زده است

** محمد مهدی افشاری نماینده داراب و زرین دشت در یادداشتی که در اختیار روزنامه خبر جنوب قرار داد آورده است که استان فارس قطب کشاورزی کشور بوده و کشاورزی در بسیاری از حوزه‌های انتخابی استان به عنوان شغل اصلی مردم مطرح بوده است. اما به دلیل مسائلی از جمله خشکسالی‌های اخیر متأسفانه کشاورزی دیگر آن رونق سابق را در استان ندارد و به تبع آن بسیاری از شاغلان در این حوزه به گروه بیکاران اضافه شده‌اند.

 این مسئله هشداری بسیار جدی است که باید با مدیریت درست نسبت به رفع آن اقدام شود در غیر این صورت می‌تواند مسائل جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد، اما متأسفانه آن گونه که باید اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. از سوی دیگر فشار بانک‌ها به کشاورزان برای بازپس‌دهی تسهیلات هم بر این فشارها افزوده است. اعتبارات خشکسالی هم پرداخت نشده و این مسئله کشاورزان را مستأصل کرده است. امسال هم روند خشکسالی در استان ادامه یافت و بر دامنه بحران افزوده است. برای اینکه کشاورزان استان سال آتی با مشکلات فراوانی روبه رو نباشند، از هم‌اکنون باید برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی کرد. اهدای تسهیلات و همچنین توجه ویژه به تسریع در روند فعالیت‌های عمرانی این حوزه مخصوصاً سد‌سازی و مهار آب‌های سطحی می‌تواند کمک فراوانی برای کاهش مشکلات مربوط به این بخش باشد.

از سوی دیگر با توجه به بحران به وجود آمده در زمینه اشتغال ما نیازمند توجه جدی‌تر به ساخت و تجهیز صنایع مادر هستیم که سال‌ها استان در این زمینه با رکود همراه بوده است. البته ایجاد صنایع در استان با جدیت در حال پیگیری است که ما درخواست شتاب بیشتر در این حوزه با توجه به نیازهای مردم را داریم. نکته دیگر هم بحث بازاریابی و تقویت آن به‌ویژه در حوزه کشورهای خلیج‌فارس است. استان پتانسیل‌های فراوانی در زمینه گردشگری و صنایع دستی دارد که در صورت یافتن بازار مناسب می‌تواند علاوه بر فراهم‌سازی زمینه اشتغال، موجب احیای بسیاری از این سنت‌ها شویم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet