هدر موبایل
1389/09/13 11:57:00
سرویس اقتصادی
کیخا:

اجرای هدفمندی در فصل کاشت به کشاورزان آسیب می‌رساند

**نایب رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با اشاره به تاخیر در اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: اجرای این قانون در سه ماهه آخر سال که فصل کاشت و زرع است به کشاورزان فشار خواهد آورد.

"احمدعلی کیخا" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: اگر هدفمندی یارانه‌ها در فصل فروش محصولات کشاورزی که پول در دست زارعان بود، اجرا می‌شد فشار زیادی به این بخش وارد نمی‌شد.

نماینده مردم زابل و زهک ادامه داد: بخش کشاورزی در کل بخش آسیب پذیری است و با اجرای این قانون فعالیت تولید و ارتزاق روستاییان از کشت و برداشت با مشکل رو به رو خواهد شد و لازم است دولت مراقب این بخش باشد.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی تاکید کرد: در حال حاضر در فصل کشت و زرع هستیم و کشاورز برای کاشت محصولات خود به سرمایه در گردش نیاز دارند، به همین جهت اجرای هدفمندی یارانه‌ها در این زمان جز آسیب، سودی برای کشاورزان و روستاییان ندارد.

کیخا با بیان اینکه هر چه هدفمندی با تاخیر اجرا شود اقشار جامعه با مشکل مواجه خواهند شد، تصریح کرد: باید دید دولت در نظر دارد این قانون را به چه شکلی اجرا کند اما از آنجا که باید تا انتهای سال درآمدی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان از اجرای هدفمندی کسب و باز توزیع کند هر چه تاخیر داشته باشد فشار بر مردم افزایش می‌یابد.

به گفته این نماینده، دولت برای کسب این مبلغ در کوتاه مدت، مجبور خواهد شد قیمت کالاهای یارانه‌ای را افزایش دهد و این افزایش قیمت به کالاهای عمومی سرایت خواهد کرد و جامعه با افزایش قیمت بسیار بالایی روبه رو خواهد شد.

کیخا با بیان اینکه احتمال دارد با تاخیر در این قانون به دنبال ایجاد تعادل در جامعه است،افزود: شاید تاخیر قوه مجریه در اجرای این قانون به دلیل فراهم کردن زمینه‌های مساعد و افزایش آمادگی دستگاه‌ها و مردم با اجرای هدفمندی یارانه‌ها باشد، با این حال نباید افزایش ناگهانی قیمت‌ها در سطح کالاهای عمومی را نادیده گرفت.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی با اشاره به قدرت نظارتی مجلس در زمینه حسن اجرای قوانین، اظهار داشت: مجلس دست دولت را در نحوه اجرای این قانون باز گذاشته است و تنها درآمدی که از هدفمندی یارانه که 20 میلیارد تومان است را تعیین کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet