هدر موبایل
1389/09/12 10:32:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از محمدرضا سجادیان

قوانین زیر ذره‌بین نمایندگان

**"محمدرضا سجادیان" نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به تبیین جایگاه مجلس در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

متن یادداشت این نماینده مجلس که در نشریه قدس منتشر شده، به این شرح است:

یکی از ارکان مهم کشورمان قوه مقننه است؛ قوه‌ای که نمایندگان آن از سوی مردم و با رأی مستقیم ملت انتخاب می‌شوند و به موجب قانون اساسی هر نماینده‌ای از هر کجای کشور که به مجلس راه پیدا می‌کند نماینده تمامی مردم ایران است و در روز تحلیف که نمایندگان سوگند یاد می‌کنند، در واقع این سوگند برای پاسداری از جمهوری اسلامی و دفاع از حقوق کل مردم ایران است؛ یعنی مردم از هر قوم و قبیله‌ای که باشند از سوی نمایندگان سراسر کشور حمایت و پاسداری خواهند شد. وظیفه اصلی مجلس شورای اسلامی که در قانون اساسی تعیین شده به دو بخش «قانون‌گذاری» و «نظارت بر حسن اجرای قانون» تأکید دارد، در مجلس هم تلاش در این جهت بوده که قوانینی برای حمایت از حقوق مردم ایران نوشته شود.

امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب فرمودند که مجلس با توجه به جایگاه مردمی که دارد در رأس امور است و به هر حال با توجه به توانایی‌هایی که به مجلس داده شده این قوه در رأس تمام امور کشور قرار دارد، نمایندگان مجلس بر انتخاب وزراء از سوی رئیس‌جمهور نظارت دارند و در مواقع لازم این حق را دارند تا از وزراء‌درباره کارکرد دستگاه‌ متبوعشان سؤال کنند؛ ضمن این‌که این حق را دارند که از رئیس‌جمهور هم پرسش‌هایی داشته باشند، این حق و اختیاراتی که در قانون بر عهده مجلس گذاشته شده‌است نشانگر این نکته است که قوه مقننه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در مجلس هشتم تمام تلاش‌ها در این جهت بوده که به هنگام تدوین قوانین و به ویژه در قوانین بودجه و الان هم که در حال بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه کشور هستیم، با دقت و تیزبینی از حق و حقوق مردم دفاع کند. حدود 10 ماه است که نمایندگان مجلس برای بررسی برنامه پنجم توسعه کشور با استفاده از نظرهای کارشناسان بخش دولتی و خصوصی و نیز با در نظر گرفتن حقوق حقه مردم در تلاشند. مدت‌ها در کمیسیون‌های تخصصی و نیز کمیسیون تلفیق بر روی این برنامه بحث و تبادل نظر شده و الان هم بیش از 6 هفته است که نمایندگان در صحن علنی با صبر و حوصله تمام مفاد این برنامه را که پیش از این چکش‌کاری و موشکافی شده، بار دیگر مورد بررسی قرار داده‌اند. هدف اصلی نمایندگان از اعمال این دقت بر لایحه برنامه پنجم توسعه در نظر گرفتن حق و حقوق مردم است تا مبادا این برنامه به قسمی نوشته شود که خدمت‌رسانی به مردم آنچنان که بایسته و شایسته است انجام نشود.

این نشانه دقت نمایندگان و قانون است که نمایندگان نسبت به سوگندی که در روز نخست کارشان داشته‌اند کاملاً پایبندند.

از میان دو وظیفه اصلی «قانون گذاری» و «نظارت بر حسن اجرای قانون» به نظر می‌رسد که مجالس دوره‌های پیشین بیشتر بر قانون‌گذاری متمرکز بوده‌اند و چه بسا به دلیل تکثر قوانین بعضاً در هنگام اجرا مشکلاتی هم در دستگاه‌های اجرایی و قضایی ما به وجود آمده است به همین علت نمایندگان خواستار سروسامان دادن به تکثر و تعدد قوانین بودند که در مجلس هشتم برای رسیدگی به این مشکل یک معاونتی باعنوان «معاونت نظارت» تشکیل شد که یکی از بخش‌های این معاونت «اداره کل تنقیح قوانین» است که این تیم تلاش می‌کنند تا نسبت به تنقیح قوانین اقدام کنند. برای این کار گروهی از نمایندگان با همکاری کارشناسان تمامی قوانینی را که بعضاً منسوخ شده یا شبیه به هم هست را یکجا جمع‏آوری کرده و امید است که در صورتی این کار در مجلس هشتم به اتمام برسد در واقع سنگ بنای یک رویه جدید برای قانون‌گذاران بعدی مجلس ایجاد می‌شود که به هنگام وضع قوانین جدید با توجه به تلاشی که در تنقیح قوانین انجام شده‌است نمایندگان به راحتی می‌توانند به تمامی قوانینی که پیش از‌این در موضوع مورد بحث در کشور وضع شده‌است دسترسی داشته باشند و از وضع قوانین موازی و یا مزاحم خودداری کنند، در حقیقت این تلاش نمایندگان مجلس هشتم برای تنقیح تمامی قوانین گام مؤثری است که برای نمایندگان ادوار آینده هم می‌تواند راهگشا باشد.

گامی که مجلس هشتم برای تنقیح قوانین برداشته است را می‌توان به عنوان یک اقدام اساسی و اصولی در کارنامه این مجلس ثبت کرد و به هر حال تمامی نمایندگان امیدوارند که پس از این با توجه به انجام کارهای کارشناسی که بر روی تمامی قوانین موجود در کشور انجام شده است، وضع قوانین موازی و متعدد و بعضاً مغایر با یکدیگر به پایان برسد  و وقت و انرژی مجلس برای بررسی، نظارت و وضع قوانین روشن و شفاف صرف شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet