روز مجلس
1389/09/13 18:13:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس:

نظام بر مبنای تئوری مدیریت عزتمندانه بنا شده است

**رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مبنای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه تئوری عزتمندانه بنا نهاده شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت علی لاریجانی روز شنبه در نشست جمعی از برگزیدگان اقشار بسیج سپاه نبی اکرم اظهار داشت: فلسفه ایستادگی در برابر قدرت های زورگو و در راس آن امریکا نشات گرفته از تئوری عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران است که ریشه در رهبری دوراندیشانه، تربیت خواص و توجه مدیران به آبادانی کشور دارد.

وی درخصوص رهبری دوراندیشانه گفت: آنچه مشخص است اینکه رهبری یک جامعه اگر خواهان روحیه عزتمندانه باشد، باید مردم را به افق های دوردست راهنمایی کند.

رئیس مجلس تاکید کرد: زمانی که بحث تدوین سند چشم انداز بیست ساله مطرح شد بسیاری عنوان کردند کشور با مشکلات بسیاری مواجه است، چرا باید برای بیست سال باید برنامه ریزی شود. حال آنکه یکی از خصوصیت های مدیریت عزتمندانه از بین بردن خلاء در بخش های داخلی و خارجی مسائل فرهنگی، اقتصادی و بین المللی است.

وی یادآور شد: اگر نظام اسلامی قصد دارد عدالت را در کشور تحقق بخشد باید از دید بازی در بخش های مختلف برخوردار باشد.

رئیس قوه مقننه به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با نخبگان کشور پرداخت و افزود: رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با نخبگان و برنامه ریزان یکی از محورهای بحث را معنویت قرار دادند.

لاریجانی درخصوص بعد دیگر مدیریت عزتمندانه که مربوط به تربیت نیروهای خواص است اشاره کرد و افزود: فربه شدن جامعه از خواص موجب می شود تا نظام بر روی بسیج توجه ویژه ای داشته باشد، این تفکر حاصلش افزایش از خودگذشتگی در میان اکثریت مردم خواهد بود.

وی سومین مقوله بحث مدیریت عزتمندانه را نقش مدیریت در آبادانی کشور دانست و افزود: مسئله آبادانی اگرچه بسیار پراهمیت است اما تمام مسئله نیست باید دقت داشت معنویت و آراستگی یک رکن در کشور است و باید این دو را با هم دید و بررسی کرد.

رئیس قوه مقننه در عین حال یادآور شد: همه بخش های مدیریتی کشور باید با این مسئله درگیر شوند که چگونه می توان از یک روش مشخص برخوردار بود که مردم از زندگی آبرومندانه توام با عزت برخوردار باشند.

لاریجانی تصریح کرد: اگر می خواهیم در جامعه ما بیکار نباشد باید محور را بر تولید و آبادانی قرار دهیم و به رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری راه توسعه و از بین بردن فقر و بیکاری را مردمی کردن اقتصاد می دانند و آن را در قالب اصل 44 قانون اساسی ابلاغ فرمودند و مجلس آن را به تصویب رساند.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: هدف از اصل 44 قانون اساسی این است که همه آحاد مردم در صحنه پیشرفت و آبادانی کشور مشارکت مثبت و موفقی داشته باشند.

لاریجانی تاکید کرد: اگر می خواهیم مدینه فاضله در کشور ایجاد شود باید به رکن تولید توجه کنیم به عبارتی باید تئوری پردازی شود و از نیروهای جوان به نحو احسن بهره برداری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تصویب برنامه پنجم توسعه در مجلس اشاره کرد و افزود: نگاه نمایندگان در مجلس این بود که چگونه می توان راه سرمایه گذاری را سهل کرد و از امور دست‌و‌پاگیر زدود و به صادرات کالاهای غیرنقدی هم توجه کرد.

رئیس قوه مقننه گفت: کشوری که می خواهد در عرصه بین المللی قدرتمند باشد باید از لحاظ صادرات چه سنتی چه مدرن با برنامه و محکم برخورد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از دیگر مباحث مطرح شده در برنامه پنجم توسعه بحث آمایش سرزمین بود به این معنا که چگونه می توان از تمامی منابع به نحو درست بهره برد.

لاریجانی در ادامه گفت: یکی از موارد قابل توجهی که نظام جمهوری اسلامی به خصوص حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری درخصوص بسیج تاکید داشتند وجود روحیه جهادگری مجاهدت این قشر بود.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: بسیج اهل بصیرت مجاهدت و گذشت است، بسیجی در برابر مومن و مسلمان متواضع و در برابر زورگو سخت گیر و سخت گوش است.

وی یادآور شد: در هنگام بررسی برنامه پنجم توسعه هرگاه مقوله بسیج پیش می آمد نمایندگان ساعت ها بر روی آن بحث می کردند که این نشان دهنده اهمیت بسیج است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: نمایندگان در برنامه پنجم توسعه سهم بسیج از بودجه ریزی کشور را سالانه 2 درصد از سهم درآمدهای تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص دادند که این نشان دهنده توجه به بسیج و بسیجی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت کرمانشاه در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: اگر برای کرمانشاه اهمیت خاصی قائلیم به خاطر میدان‌داری بود که آنها در جنگ از خود نشان دادند.

وی خاطرنشان کرد: روحیه سلحشوری و پهلوانی که در کرمانشاه وجود داشت موجب شد تا کرمانشاه به سنگری برای دفاع از اسلام تبدیل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet