هدر موبایل
1389/09/14 09:20:00
سرویس اقتصادی
پاپری مقدم

خشکسالی استان بوشهر راتهدید جدی می‌کند

**"ایوب پاپری‌مقدم" نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی است که به تازگی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر انتخاب شده است. هفته نامه «صدای بوشهر» بوشهر با وی درخصوص اولویت‌های پیگیری خود و برنامه‌های آینده در سمت رئیس مجمع نمایندگان استان گفت‌وگویی داشته که می‌خوانید.

* اصلی‌ترین موضوع مورد پیگیری شما به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان چیست؟

موضوع خشکسالی و کم‌آبی تهدید جدی این استان است به طوری که اگر امسال هم باران نبارد، 20 تا 30درصد از نخلستان‌ها که در سال‌های اخیر از بین رفته است، همین میزان نیز امسال از بین خواهد رفت.

* برای این موضوع چه پیگیری‌هایی انجام داده‌اید؟

در تلاش هستیم دولت را متقاعد کنیم که ابرها را در این منطقه بارور کرده و باران مصنوعی ایجاد کند. همچنین به دنبال آن هستیم که بتوانیم آب سد دلواری را به مزارع برسانیم اتفاقی که سال گذشته موفق به آن نشدیم. همچنین برای بهبود شبکه آبرسانی برنامه‌هایی داریم تا اتفاق سال گذشته برای نخلستان‌ها تکرار نشود.

* برنامه شما به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان چیست؟

از آنجایی که کار اصلی نمایندگی دو حوزه قانونگذاری و حضور در صحن علنی و در کمیسیون در این بعد است، کار نظارت ضعیف است. اینجانب روی بعد نظارت تأکید دارم و تقویت بعد نظارت را از طریق جلسات ماهانه با استاندار، رئیس دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های اجرایی پی خواهم گرفت تا از این طریق در جریان اینکه اعتبارات به چه صورت هزینه می‌شود، قرار گیرم.

در این راستا با دستگاه‌های متخلف برخورد خواهیم کرد و دستگاه‌هایی که قوی عمل کرده‌اند را مورد تشویق قرار خواهیم داد.

در همین راستا با معاونان وزیر و رؤسای سازمان‌های درگیر با امور اجرایی مدیران کل و اداراتی که در اولویت هستند جلسات هفتگی خواهم داشت.

* با توجه به نزدیک بودن دور سوم سفرهای استانی اولویت استان بوشهر در بخش مصوبات چه موضوعی است؟

در مصوبات استانی برای بوشهر اولویت فرهنگی در نظر گرفته شد و در کنار آن اقدامات عمرانی گنجانده شد. این مصوبات بیشتر حول ایجاد سینماها، فرهنگسراها، گالری‌ها و نمازخانه‌ در مدارس بوده است که مواردی که نمی‌شد از طریق غیر از مصوبات برای آن بودجه بگیریم در مصوبات گنجانده شد. از جمله این موارد ساخت سالن سینما بود که مثلاً در دشتستان 60 سال پیش سینما داشت اما امروز 30 سال است که سینما ندارد.

با توجه به بالا بودن هزینه مصرف برق در استان بوشهر در این خصوص چه برنامه‌ای دارید؟

شرایط جوی استان بوشهر به گونه‌ای است که 8 الی 9 ماه از سال باید از صنایع برودتی استفاده شود که انرژی‌بر هستند که در این سال‌ها تلاش شده است هزینه‌ها کاهش پیدا کند اما مصرف انرژی در این استان بالاست. این قضیه در لایحه هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی شده است و به دولت اجازه داده شده است که تعرفه‌ها را متناسب کند و درخصوص نقاط گرم مثل بوشهر یا هرمزگان و همچنین نقاط سرد که مصرف صنایع انرژی‌بر بیشتر از استان‌های معتدل است به تعرفه‌ها یارانه‌ اختصاص دهد.

مصوبه کاهش تعرفه برق در استان‌های گرم که تصویب شده بود تاکنون اجرا نشده است؟

این تعرفه برای فصل گرم تعریف شده است اما در فصل سرد مجدداً قیمت‌ها بسیار بالا می‌رود و به مردم فشار می‌آید. این تعریف فصل سرد و گرم در حالی است که این استان در فصل‌های اصطلاحاً سرد نیز احتیاج به صنایع برودتی دارد و ما اصلاً فصل سرد نداریم و نهایتاً 15 روز از سال هوا معتدل می‌شود و در سایر فصل‌ها هوا همچنان گرم است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet