هدر موبایل
1389/09/14 10:15:00
سرویس صحن
ونایی در اخطار قانون اساسی؛

خصوصی‌سازی آموزش و پرورش خطرناک است

**نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی در اخطاری ماده ۲۶ لایحه برنامه پنجم توسعه را مغایر اصل ۳۰ قانون اساسی دانست و خاطرنشان کرد: ‌خصوصی سازی آموزش و پرورش خطرناک است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "حسن ونایی" نماینده ملایر در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی ماده 26 لایحه برنامه پنجم توسعه که پس از بررسی مجدد در کمیسیون تلفیق برای تصمیم گیری نهایی به صحن مجلس آورده شده بود،‌ در اخطاری گفت:‌ براساس اصل 30 قانون اساسی دولت موظف به تامین وسایل آموزش و پرورش رایگان برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه است، ولی محتوای ماده26 لایحه برنامه با وجود آنکه در آن قید شده با رعایت اصل 30 قانون اساسی چندان تغییر نکرده است.

وی با بیان این که معنی و مفهوم ماده 26 لایحه برنامه پنجم توسعه واگذاری سالانه 5 درصد آموزش و پرورش است، افزود: این مغایر صریح اصل 30 قانون اساسی است که تاکید بر آموزش و پرورش رایگان دارد و بنابراین خصوصی سازی آموزش و پرورش خطرناک است.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پاسخ به این اخطار گفت:‌از نظر قانون اساسی اشکالی به ماده 26 لایحه برنامه وارد نیست اما شما می توانید پیشنهاد حذف بدهید.

در ماده 26 لایحه برنامه پنجم توسعه آمده بود: وزارت آموزش و پرورش مکلف است در طول سال های برنامه، هر سال حداقل پنج درصد (5%) از مدارس خود و یا معادل آن خرید خدمت آموزش را با رعایت اصل سی ام (30) قانون اساسی و بدون دریافت شهریه از دانش آموزان با رعایت قانون مدیریت خدمات کشوری ساماندهی و اداره نماید.

همچنین در تبصره این ماده ساز و کار اجرائی این ماده براساس دستورالعملی است که به پیشنهاد معاونت و وزارت آموزش و پرورش حداکثر ظرف مدت سه ماه به تصویب شورای اقتصاد می رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet