روز مجلس
1389/09/14 10:15:00
سرویس اقتصادی
نصرالله کمالیان

سعی برنامه پنجم حل مشکل مسکن است نه کیفیت آن

**"نصرالله کمالیان"در یادداشتی که در اختیار هفته نامه قدس قرار داده است با طرح این سؤال که در بخش مسکن برنامه پنجم توسعه تا چه اندازه نیاز‌های جامعه در نظر گرفته شده است؟ آورده است که هنوز این بخش از برنامه پنجم توسعه به صورت کامل بررسی نشده است و در یکی، دو جلسه باقی‌مانده جزئیات بیشتری به تصویب خواهد رسید.

تا به اینجای کار مسائلی مانند مسکن مهر، ارائه مسکن به جانبازان و ایثارگران و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در مناطق محروم مورد بررسی قرار گرفته است. این موارد در چند ماده‌ای که در برنامه پنجم مطرح شده است گنجانده شده است. احتمالاً سعی برنامه بر این است که مشکل مسکن را برطرف کند. در صورت تحقق برنامه می‌توان امیدوار بود که تا 85 درصد مشکل مسکن در کل کشور برطرف شود.

در ارتباط با خیلی از مسائل برنامه کمبودهایی دارد. به طور مثال استاندارد مصالح ساختمانی از مواردی است که تا به اینجای روند رسیدگی به برنامه پنجم اشاره‌ای به آن نشده است. قرار است در جلسه دوم رسیدگی به بخش مسکن برنامه پنجم توسعه الحاقیه کمیسیون عمران مجلس در ابتدای جلسه مطرح شود. در این الحاقیه تکیه بر مقاوم‌سازی مسکن با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور شده است ولی اینکه رأی مجلس چه باشد هنوز مشخص نیست. همانطور که می‌دانید کشور ما در منطقه زلزله‌خیزی قرار دارد. در ماه گذشته چندین زمین‌لرزه جای‌جای ایران را لرزانده است. چند شب گذشته شهر آرادان محل تولد رئیس‌جمهور با زلزله‌ای 6/4 ریشتری لرزید. هنگام وقوع زلزله، این ساختمان‌های غیر استاندارد هستند که باعث ایجاد خسارت و تلفات جانی می‌شوند و الا زلزله به خودی خود خسارت‌آفرین نیست. برای مطالعه بیشتر مسائل زلزله و نشانه‌های خرد لرزه‌ها ایران تجهیزات و امکانات کمی دارد. اگر الحاقیه تصویب شود می‌توان برای مطالعه بر روی پیش‌لرزه‌ها و خردلرزه‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری کرد.

 در مورد اینکه برنامه پنجم توسعه تا چه میزان به سند چشم‌انداز 20 ساله نزدیک است؛ به نظر من اگر واقعاً این برنامه تحقق پیدا کند شاید بتوان گفت بسیار جلوتر از سند چشم‌انداز 20 ساله خواهیم بود. حدود 90 درصد مشکلات مسکن حل خواهد شد ولی مشکل اینجاست که بسیاری از شاخص‌های مورد نظر در برنامه چهارم تحقق نیافت و ممکن است که در این برنامه هم محقق نشود ضمن اینکه در برخی موارد هم برنامه به اجرا درآمد. برای برنامه پنجم باید خوش‌بین بود.

برنامه چهارم عملاً 6 ساله شد ولی به شاخص‌های خود در بسیاری از موارد نرسید، برنامه پنجم هم متأسفانه مانند برنامه قبلی آرمانگرایانه است. آرمان داشتن اشکالی ندارد ولی در تدوین برنامه باید عملیاتی حرف زد و عمل کرد. ما به راحتی می‌توانیم آرمان‌های خود را در یک کتابچه چاپ کنیم ولی برای برنامه باید ابتدا بدانیم کجا هستیم، چه امکاناتی داریم و قرار است به کجا برسیم. آیا می‌توانیم با داشته‌هایمان به مقصد برسیم؟ متأسفانه در برنامه پنجم بیشتر ازچه باید بشود‌ها صحبت شده، ولی به اینکه چگونه باید به این حرف‌ها عمل کرد چیزی به میان نیامده است. اصولاً در برنامه پنجم منابع در بسیاری از موارد دیده نشده است. به عبارت دیگر در متن برنامه بیشتر گفته شده که دولت اجازه دارد، دولت مکلف است و... ولی جایی از آن اشاره نشده که دولت می‌تواند چه میزان از اعتبارات و منابع برداشت کند. در صورتی می‌توانیم دولت را مکلف به کاری کنیم که اعتبار مالی آن را هم تعیین کرده باشیم. در برنامه بودجه که یک‌ساله است تکلیف دولت بیشتر مشخص شده است. اعتبار و تخصیص  از 40 تا 80 درصد با هم متفاوت هستند و بسیاری از مواردی که در بودجه پیش‌بینی شده محقق نمی‌شوند. به طور مثال برای اجرایی شدن راه‌آهن گرگان- مشهد ردیف بودجه و میزان مبلغ تعیین شد ولی تا الان یک ریال تخصیص داده نشده است.

 می‌بینیم که در برنامه بودجه یکساله هم مشکلاتی در اجرایی شدن داریم چه رسد به برنامه آرمانی پنج ساله پنجم.

در بخش مسکن برنامه پنجم به صرفه‌جویی در مصرف انرژی، شهرسازی، زیربناها و زیرساخت‌های شهری پرداخته شده است که در برنامه قبلی به آن کمتر اشاره شده بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet