ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1387/04/14 10:30:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: حکومت خوب آن است که قوای آن با هم همگرایی داشته باشند

لاریجانی گفت: حکومت خوب آن است که قوای مختلف از همگرایی برخوردار باشند و این همگرایی تنها با نصیحت امکان پذیر نیست.

دکتر علی لاریجانی که شب گذشته در نخستین یادواره خورشید دوکوهه، گرامی‌داشت 15 هزار شهید لشگر 27 محمد رسول‌الله (ص) در تالار بزرگ وزارت کشور سخن می‌گفت، افزود: اگر سعه صدر کمتری داشته باشیم، یا رفتارمان درست نباشد نمی‌توانیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

لاریجانی در ادامه درخصوص تبلیغات منفی رسانه های غربی در مورد جهان اسلام گفت: وقتی رسانه های غربی حزب الله لبنان و یا حماس را تروریست می نامند، نشانگر بیگانگی آنان از یک جهان دیگر و تفکرات آن است.

رییس مجلس تاکید کرد: رژیم صهیونیستی، رژیم دردسر سازی در منطقه است که در دهه های اخیر موجب شده تا منطقه خاورمیانه هیچگاه آرامش نداشته باشد.

لاریجانی با اشاره به برگزاری کنفرانس هایی از سوی آمریکا و اسرائیل برای برقراری صلح در منطقه افزود: امروز همه کسانی که در کنفرانس آناپولیس شرکت داشتند و حتی سران کشورهای عربی که با فشار آمریکا در آن سهیم شدند، معتقدند که آناپولیس ، کنفرانسی شکست خورده و جنازه سیاسی است.

لاریجانی درباره دلایل شکست کنفرانس های صلح اسرائیل اظهار داشت: هر رژیمی باید از درون خود مبنایی برای مشروعیت داشته باشد و گرنه یا دچار فروپاشی خواهد شد و یا در عرصه های بین المللی دچار مشکل می شود. حتی اگر همه دنیا پشت آن دولت قرار گیرد، خود عامل تشنج برای خود و دیگران می شود.

رییس مجلس تاکید کرد: رژیم صهیونیستی هیچ گاه نتوانست روشی برای مشروعیت خود دست و پا کند.

لاریجانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی، رژیمی نژاد پرست است، گفت: پارادایم مسلط امروز در افکار عمومی جهانیان این است که نژاد پرستی امری مذموم و شکست خورده است لذا می توان گفت که مشکل رژیم صهیونیستی، مشکلی درونی است زیرا آنان بر مبنای برتری قوم یهود بر دیگران شکل گرفته اند که با پارادایم افکار عمومی جهان سازگار نیست.

رییس مجلس خطاب به رژیم صهیونیستی گفت: شما با خودتان سوء تفاهم دارید. دنبال دشمن دیگری نگردید.

لاریجانی تاکید کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران مخالف رژیم صهیونیستی است، بخاطر این است که این رژیم از درون دچار پوکی است و حتی اگر 10 بار دیگر کنفرانس و جلسه بگذارند و اعراب را نیز فریب دهند، باز هم دچار مشکل از درون خواهند بود.

رییس مجلس، مشکل اسرائیل را مشکل عدم توجیه برای مشروعیت خود ذکر کرد و گفت: اگر آنها می خواهند به صلح برسند، راهی جز اینکه روشی برای مشروعیت خود تدوین کنند، ندارند.

وی تاکید کرد: این روش که اسرائیل با گروهی از فلسطینیان مذاکره کند و با گروهی دیگر مبارزه کند تا از بحران ها عبور کند، نتیجه بخش نیست.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با همه فراز و فرودهایی که در منطقه و صحنه بین المللی شاهدیم، جمهوری اسلامی ایران یکی از کانونهایی است که حرف های متفاوتی را در سطح جهان مطرح می کند که ریشه بسیاری از موضوعات است.

رییس مجلس افزود: فرهنگ اسلامی که امام راحل آن را پایه گذاری کرد که ریشه در سنت علوی دارد، حضور حیاتی دارد که در مواجه با شرایط امروز نقاط مشترک و افتراقی با فرهنگ غرب دارد.

لاریجانی افزود: در مقابل، فرهنگ غرب در چهار قرن اخیر خصوصیاتی پیدا کرده است که بایدآن را بشناسیم تا بتوانیم بهتر فرهنگ خود را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه نگاه غربی ها به مساله زیست اجتماعی پس از رنسانس تغییر کرده است،گفت: آنان امروز نوعی تفکر سود انگارانه را به مسایل دارند و انسان را موجود اصیلی می پندارند که باید همه جهان در حول محور او شکل گیرد و لذا در این تفکر، مجاهدت در راه خدا معنایی ندارد.

لاریجانی افزود: این در حالی است که در تفکر اسلامی، انسانها دارای غایت نهایی هستند و لذا جهاد در راه خدا در آن یک رکن است.

وی با تاکید بر اینکه برای روشن کردن مساله جهاد در راه خدا در فرهنگ غرب، باید درک درستی از شرایط داشت،گفت: گرچه بخشی از آنچه که غرب به حزب الله نسبت می دهد و آن را تروریست می نامد، فریبکاری است اما بخش دیگری از آن به این باز می گردد که آنها درک درستی از شرایط و فرهنگ اسلامی ندارند.

وی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به این است که نگاه غربی ها را به فرهنگ و تمدن اسلامی بهتر کنیم و برای این مساله باید قالب های واقعی و گفت و گوهای سازنده را انتخاب کرد تا آنها بپذیرند.

رییس مجلس تاکید کرد: این وظیفه ماست که فرهنگ اسلام را درست معرفی کنیم و این کار پاسداشت مجاهدت های شهیدان است.

لاریجانی گفت: برای آنکه بتوان در این مسیر موفق شد، باید آرمان های عالی در صحنه سیاسی اجتماعی کشور با روش شناسی درست و سازگار تعریف شود .

وی افزود: اگر می خواهیم چشم اندازی که رهبر معظم انقلاب آن را تایید کرده است، اجرا شود، باید ساز و کار تحقق آن را بوجود آوریم .

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اخلاق سیاسی می تواند همه زحمات صورت گرفته را از بین ببرد و یا نتیجه بخش کند، اظهار داشت: اگر اخلاق سیاسی ما بر اساس " اشدا علی الکفار و رحما بینهم" باشد، موفق می شویم اما اگر سعه صدر حاکم نباشد نمی توان گفت که از همه ظرفیت ها استفاده کرده ایم.

لاریجانی اظهار داشت: کسانی که سالها مجاهد در راه خدا بوده اند نباید بخاطر اندک تفاوتها، آنها را حذف کرد. اگر این مبانی را قبول کنیم، همگرایی بین قوا فراهم می شود اما اگر سلیقه ای عمل کنیم دوستان به جان هم خواهند افتاد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet