انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/14 15:57:00
سرویس صحن
توکلی: ماده 68 مکرر یک با 4 اصل قانون اساسی مغایرت دارد

لاریجانی ماده 68 مکرر یک دارای اشکال است باید حذف شود

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ماده ۶۸ مکرر یک با ۴ اصل قانون اساسی مغایرت آشکار دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت احمد توکلی روز یکشنبه جلسه عصر در ادامه بررسی مواد مراعی مانده از لایحه برنامه پنجم توسعه با استناد به اخطار قانون اساسی گفت: براساس 4 اصل 156، 57، 40، 34 ماده 68 مکرر یک مغایرت آشکار با قانون اساسی دارد.

وی درخصوص دلایل خود گفت: در بخشی ازاین ماده که آمده است عدم تعطیلی کارگاه های دارای کمتر از 50 کارمند و کارگر حسب مورد باید به تایید بالاترین مقام قضائی استان (استاندار) برسد یعنی مقام اجرایی می تواند حکم قاضی را نقض کند و این مغایر اصل 156 قانون اساسی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: ماده 68 مکرر یک به دلیل مغایرت با قانون اساسی قابلیت طرح در مجلس را ندارد.

لاریجانی رئیس مجس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانون اساسی توکلی گفت: واقعاً این ماده اشکال قانون اساسی دارد، اصل این ماده اشکال دارد ‌به هر حال اگر مقام قضائی قوه مستقلی است بایدتصمیم گیری کند.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: آمدن این قید با لاترین مقام قضائیی و مقام اجرایی استان یعنی تداخل، پس ایراد بر کل آن وارد است و باید درخصوص آن رای گیری به عمل آید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مجموع 226 نماینده حاضر در مجلس با 168 رای موافق، 22 رای مخالف، 10 رای ممتنع به مغایرت این ماده با قانون اساسی رای دادند به این نحو ماده 68 مکرریک حذف شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet