خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/14 17:35:00
سرویس صحن
با تصویب نمایندگان در برنامه پنجم صورت می‌گیرد:

تدوین طرح جامعه صیانت از نیروگاه های هسته‌ای

**نمایندگان در جلسه امروز ماده‌ای را در برنامه پنجم مصوب کردند که براساس آن دولت باید تا پایان سال اول برنامه طرح جامع صیانت از نیروگاه های هسته‌ای را تدوین کند و همچنین در طول برنامه اقدامات اساسی برای توسعه نیروگاه های هسته‌ای را تدوین کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از صحن علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز موادی از برنامه پنجم را که برای اصلاح به کمیسیون تلفیق فرستاده شده بود و گزارش اصلاحی آن امروز دراختیار نمایندگان قرار گرفت را مورد بررسی قرار دادند.

نمایندگان در جریان جلسه امروز باتصویب ماده 124 از برنامه پنجم تصمیمات و تکلیفات مهمی را در حوزه تولید برق هسته ای برعهده دولت گذاشتند که از جمله مهمترین آنها تدوین طرح جامع صیانت از نیروگاه های هسته ای، تدوین برنامه بیست ساله تولید برق از انرژی هسته ای و مکان یابی برای احداث نیروگاه های جدید است.

نمایندگان همچنین در این ماده بر لزوم جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بهره گیری از صاحبان دانش فنی و برنامه ریزی برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های هسته ای تاکید کردند.

در ماده 124 برنامه پنجم علاوه بر اینکه دولت موظف به تهیه برنامه جامع اکتشاف اورانیوم شد مقرر شد که سازمان انرژی اتمی دفن پساندها را فقط در چارچوب نظام ایمنی هسته ای مصوب هیات وزیران و مقرارت مرتبط انجام دهد.

اصل این ماده که با 154 رای موافق از میان 195 نفر حاضر در صحن و بدون هیچ مخالفی به تصویب رسید بدین شرح است:

الف- طرح جامع ارتقاء مقابله با شرایط اضطراری نیروگاه های هسته ای توسط سازمان انرژی اتمی با همکاری وزارت کشور، وزارت امور خارجه، معاونت و سایر دستگاه های ذی ربط حداکثر تا پایان سال اول برنامه تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره- اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی ملزم به رعایت مفاد طرح جامع موضوع این ماده می باشند.

ب- به منظور استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای تولید برق، دولت می تواند در طول برنامه اقدامات زیرا را انجام دهد:

1- تدوین برنامه بیست ساله تولید برق از انرژی هسته ای

2- مکان یابی برای احداث نیروگاه های هسته ای و توسعه چرخه سوخت هسته ای

3- استفاده از روش های مختلف سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه های هسته ای

4- همکاری و بهره گیری از صاحبان دانش فنی سازنده نیروگاه هسته ای جهت ساخت نیروگاه در کشور

5- برنامه ریزی برای تامین سوخت موردنیاز نیروگاه های هسته ای در داخل کشور

6- برنامه ریزی جهت احداث رآکتورهای هسته ای تحقیقاتی در کشور در راستای اهداف صلح آمیز هسته ای و به منظور تامین و تهیه رادیوداروها، فعالیت های تحقیقاتی و کشاروزی هسته ای

7- تهیه برنامه جامع اکتشاف اورانیوم و تامین مواد اولیه سوخت هسته ای در داخل کشور

ج- پرداخت حق پرتوکاری و اشعه فقط به کارکنان کاربر دستگاه یا چشمه تولیدکننده اشعه شاغل در معادن و کارخانه های وابسته به چرخه سوخت و فراوری اورانیوم که در معرض مستقیم اشعه و مواد پرتوزا می باشند، متناسب با دریافت اشعه در دوره اشتغال براساس دستورالعملی که توسط سازمان انرژی اتمی ایران پیشنهاد شده و به تایید معاونت می رسد، صورت می گیرد.

د- سازمان انرژی اتمی موظف است دفن پسماندها را فقط در چارچوب نظام ایمنی هسته ای و مقررات مرتبط انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet