انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/15 10:51:00
سرویس اقتصادی
خسته بند

احتمال اخلالگری اقتصادی در زمان هدفمندی یارانه‌ها وجوددارد

**نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی و عـضو کمیسیون انرژی با اشاره به مطرح کردن بحث فتنه‌گری اقتصادی از شوی مسئولین گفت: اخلال‌گری در پروژه‌های اقتصادی بحث جدیدی نیست و ما ازاول انقلاب شاهد این بودیم که هروقت تصمیمات اقتصادی گرفته شده است که برای مردم مفید بوده است، عده‌ای شروع به سوء استفاده کرده‌اند.

"حسن خسته بند "در گفتگو با روزنامه گلچین امروزگیلان تصریح کرد:البته نمیتوان گفت دولت هیچ ایرادی ندارد، چون بخشی از مشکلات از بیتدبیری و ندانم کاریهای دولت است اما در زمان هدفمند کردن یارانهها که مقطع حساسی است نیازمند به همکاری و همسویی سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه است و احتمال اخلالگری نیزوجود دارد.

عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: با توجه به اینکه در برنامه چهارم توسعه بخش زیادی از واردات کالا به عهده بخش خصوصی گذاشته شده است و بخش زیادی از واردات و تولید در دست افراد حقیقی است، ما در حال حاضردر اقتصاد کاملاً دولتی نیستیم به غیر از پالایشگاهها و حضور در بازار طلا و ارز حضور دولت محسوس نیست و صنعت و تولید در دست بخش خصوصی است.

وی افزود: افراد سوء استفاده‌گر در مقاطع حساس از طرق مختلف ضربه را وارد می‌کنند و چون منافع فردی خود را در نظر دارند نسبت به مشکلاتی که رخ می‌دهد احساس مسئولیتی ندارند. این افراد یا از طریق قاچاق سوء استفاده می‌کنند و تعادل بازار را برهم می‌زنند یافرار مالیاتی دارند و یا از طریق احتکار و روش‌های مختلفی که هرکدام به کل اقتصاد کشور ضربه وارد می‌کند مشکل ایجاد می‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی تأکید کرد: و اما در این مقطع که اجرا شدن طرح هدفمندی یارانه‌ها را در پیش داریم نیز امکان اینکه عده‌ای بخواهند به بازار ورود کنند و اختلالاتی در توزیع کالا ایجاد کرده احتکار کنند وجود دارد. از طرفی وقتی مسئولین اصطلاح فتنه‌گری اقتصادی مطرح می‌کنند ممکن است اشاره‌ای نیز به گروه‌های سیاسی باشد که قصد براندازی دارند و بخواهند از این تحول اقتصادی و تنش‌های آن بهره‌برداری سیاسی کنند.

وی ادامه داد: به هر حال احتمال کارشکنی در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها، چه با هدف سیاسی و چه با هدف سودجویی و به خاطر منافع فردی محتمل است و باید حواسمان جمع باشد و مسئولین باید هوشیاری مردم را بالا ببرند تا مردم حواسشان جمع باشد که اگر قرار است افرادی در بازار اختلال ایجاد کنند جلوی این اتفاق گرفته شود.

خسته بند تصریح کرد: این مخالفت‌ها و تنش‌ها راهش این نیست که قانون را اجرا نکنیم. این تنش‌ها امروز اسم فتنه به خود گرفته است اما این بحث بحث جدیدی نیست ودر گذشته هم وجود داشته است و در همه پروژه‌های اقتصادی شاهد مقاومت‌ها و تنش‌هایی بوده‌ایم. اما به هرحال وقتی بحث فتنه‌گری اقتصادی مطرح می‌شود بحث توجیه مشکلات مطرح نیست و این هشدار است که مردم به مسئولین می‌دهند.

وی گفت: منظور مسئولین از به کاربردن این لفظ متوجه کردن مردم و تذکر دادن به آنهاست تا حواسشان به این عده خاص باشد و از طرفی بیان کردن مسئله به این شکل باعث می‌شود آن عده افراد سودجو حساب کار دستشان بیاید و بدانند که دارند رسد می‌شوند و در صورت ایجاد اختلال در بازار رد آنها شناسایی می‌شود.

نماینده مردم انزلی با اشاره به اینکه در حال حاضر چون هدف از بیان این مسئله و عنوان کردن بحث فتنه گری اقتصادی مسئله شناسایی این افراد نیست گفت: نمی‌توانیم روی افراد خاصی دست بگذاریم بنابراین هنوز گزارشی به مجلس مبنی بر ضرورت پیگیری ردپای این افراد مطرح نشده است بلکه این بحث بر مبنای تجربه گذشته باز شده است؛ حضور این افراد اخلال‌گر در موارد مشابه و در مقاطع حساس دیگر باعث شده این هشدار داده شود تا تهدیدی باشد برای این گروه‌ها تا برای اخلال‌گری خود را بر مبنای منافع شخصی در شرایط حساس کنونی برنامه‌ای نریزند.

عضو کمیسیون انرژی خاطر نشان کرد: طرح هدفمندی یارانه‌ها هنوز اجرا نشده است تا شناسایی این افراد و برخورد با آنها موضوعیت پیدا کند یا مجلس بخواهد وارد این بحث شود اما بعد اجرا شده طرح در صورت مشاهده مشکلاتی از این دست قطعاً گزارش و اسناد به دست مجلس خواهد رسیدو در صورت صحت داشتن قضیه با آنها برخورد خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet