هدر موبایل
1389/09/15 11:01:00
سرویس سیاسی
کوثری خطاب به سران کشورهای عربی:

طرح ادعا در مورد جزایر سه‌گانه نشانه وابستگی به استکبار است

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی جزایر سه‌گانه را طبق همه اسناد تاریخی متعلق به ایران دانست و اعلام کرد: طرح هر گونه ادعایی در این زمینه از سوی هرکشورعربی وابستگی آنها به کشورهای استعماری را نشان می دهد.

"اسماعیل کوثری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به جلسه امروز سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ابوظبی که قرار است درآن مسئله هسته‌ای ایران، جزایر سه‌گانه ایرانی و تحولات کشورهای منطقه بررسی شود، گفت: متاسفانه بعضی از کشورهای عربی نمی‌خواهند دست از نوکری و تحت امر بودن خودشان نسبت به کشورهای استعماری بردارند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اظهار اینکه همیشه برخی کشورهای عربی به دنبال این هستند که حرف های آمریکا و صهیونیست‌ها را در نشست ها و مواضع خود بیان کنند، خاطرنشان کرد: از جمله این موضوعات می توان به جزایر سه گانه ایرانی اشاره کرد که برخی کشورهای عربی ادعاهایی را در این خصوص به انحای مختلف مطرح می کنند.

وی تصریح کرد: این ادعا در حالی صورت می گیرد که همه اسناد تاریخی نشانگر این است که جزایر سه گانه متعلق به ایران بود، هست و خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مذکرات امروز ایران با "کاترین اشتون"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 در ژنو سوئیس، گفت: همزمان با برگزاری این مذاکرات، طرح هر گونه ادعایی از سوی کشورهای عربی بیانگر این خواهد بود که آنها زیر سلطه استکبار بوده و در آینده باید به ملت‌های خود در این زمینه جوابگو باشند.

کوثری با یادآوری اینکه برخی کشورهای عربی به جای اینکه حق خود را از استکبار بگیرند به دنبال تضعیف ایران هستند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با قدرت و خیلی محکم در مقابل استکبار ایستاده و از حق خود کوتاه نیامده  و انشاء الله به نتایج مطلوب هم خواهد رسید.

نماینده تهران با خطاب قرار دادن سران کشورهای حاشیه خلیج فارس، گفت: این کشورها قطعا بدانند هر تصمیمی که برخلاف حق جمهوری اسلامی ایران بگیرند خودشان ضرر کرده و بی تدبیری خود را  ثابت خواهند کرد.

سی‌ویکمین دور از نشست‌های سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با بررسی موضوعاتی از جمله مساله هسته‌ای ایران، جزایر سه‌گانه ایرانی و تحولات کشورهای منطقه امروز در ابوظبی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه عکاظ چاپ عربستان، بنا به گفته عبدالرحمن بن حمد العطیه، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس؛ در این نشست دو روزه مسایل سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و فرهنگی بررسی خواهد شد. روزنامه عکاظ در ادامه به نقل از دیپلمات‌های عضو شورا نوشت: در نشست روز یک‌شنبه وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورا، جدول کاری نشست سران به همراه بیانیه‌ ابوظبی به منظور ارائه در نشست سران و تصویب آن‌ها، بررسی شد. به گفته این منابع در کنفرانس سران مساله جزایر سه‌گانه ایرانی و مساله هسته‌ای ایران بررسی می‌شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet