شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/15 13:50:00
سرویس فرهنگی
کیخا با تاکید بر تدوین الگوی ایرانی اسلامی- پیشرفت:

الگوی غربی پیشرفت هزینه‌های فرهنگی گزاف دارد

**عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت و توسعه اظهار داشت: باید براساس داشته‌های فرهنگی خود الگویی را تدوین کنیم تا هزینه‌هایی که غربی‌ها برای توسعه داده اند، متحمل نشویم.

"احمد علی کیخا" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت گفت: من معتقدم توسعه بدون داشتن یک تئوری و مدل امکانپذر نیست. پیشرفت و توسعه نیازمند یک مدل از توسعه است و بدون داشتن این مدل نمی‌توانیم به پیشرفت برسیم اما سوال اینجاست که چه مدلی را بپذیریم راه پیشرفت را روشن می‌کند؟

این استاد اقتصاد کشاورزی افزود: آنچه که مسلم است این است که تئوری‌های موجود در دنیا تا حدودی توانسته‌اند مسائل دنیوی مردم خودشان را حل کند اما یک اتفاق دیگر هم در کنار این توسعه افتاده است و آن این است که این کشورها برای حل این مسائل هزینه‌های ناملموس دیگری هم پرداخت کرده‌اند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند ادامه داد: به عنوان نمونه روابط فرهنگی بین اعضای خانواده و یا روابط اجتماعی بین اعضای یک جامعه در این الگوها به چالش کشیده شده است و این هزینه گزافی است که غربی ها برای توسعه خود پرداخته‌اند.

کیخا گفت: ما باید از این تجربه استفاده کنیم و براساس داشته‌های فرهنگی خودمان ضمن اینکه مسائل مردم را حل می کنیم سعی کنیم آن مجموعه خساراتی که متوجه غرب شده است متوجه کشور نشود.

 وی تاکید کرد: یعنی قبول کنیم که ما می‌خواهیم مثل دیگر کشورها مسائل مادی خودمان را حل کنیم اما در عین حال حاضر نیستیم هزینه گزاف فرهنگی که کشورهای دیگر برای توسعه  پرداخته‌اند بپردازیم؛ در واقع این کشورها هزینه‌هایی پرداخته اند که دیگر به هیچ وجه قابل جبران نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما باید مدل خودمان را طوری طراحی کنیم که آن اشکالات را نداشته باشد. یعنی الگویی براساس مجموعه داشته های فرهنگی، ایرانی و اسلامی برای پیشرفت خودمان تدوین کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet