خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/15 15:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کاتوزیان:

اختلاف دولت و مجلس درباره قراردادهای نفتی درجلسه سرا قوا حل شود

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اختلاف نظر دولت و مجلس در تصویب قراردادهای نفتی خارجی در قوه مقننه خواستار آن شد که برای حل مسئله ، رئیس مجلس این موضوع را در جلسه سران قوا و یا با رهبر معظم انقلاب مطرح کند.

حمیدرضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با مهر با اشاره به آنچه سیاست یک بام و دو هوای دولت در قبال قراردادهای بین المللی شرکت نفت خواند ، اظهارداشت: دربررسی جزئیات لایحه برنامه پنجم توسعه کشور نماینده معاونت راهبردی رئیس جمهور زمانی که صحبت از شرکت نفت می کرد، این شرکت را یک شرکت دولتی می خواند، این در حالیست که وقتی بحث قراردادهای بین المللی نفتی به میان می آید، دولت می گوید شرکت نفت خصوصی است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: بارها و بارها هم در مجلس هفتم و هم در مجلس هشتم بر این مساله تاکید شده که دولت باید قانون را رعایت کند و قراردادهای بین المللی نفتی را به تصویب مجلس برساند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از این رفتار دولت در قبال قراردادهای بین المللی نفتی و بی توجهی دولت به این اصل قانون اساسی، اظهارداشت: به اعتقاد من شرکت نفت یک شرکت دولتی است و قراردادهای بین المللی نفتی بین دولت ایران و دولت یک کشور خارجی است.

کاتوزیان یادآور شد: به دلیل خصوصی سازی که در دنیا انجام شده است نیز بخشی از طرف های قراردادهای ما در خرید نفت، گاز و پتروشیمی شرکت هایی هستند که عموما دولتی اند و بخشی از سهام برخی از شرکت ها مربوط به بخش خصوصی است، بنابراین این قراردادها طبیعتا بین المللی و بین دولت هاست و باید به تصویب مجلس برسد.

وی در باره راهکارهای جلوگیری از ادامه این اختلاف برداشت دولت و مجلس گفت: شاید لازم باشد از طریق علی لاریجانی رئیس مجلس، این موضوع در جلسه سران قوا مطرح شود و یا به نحوی موضوع با رهبرانقلاب مطرح شود تا تکلیف این موضوع روشن شود ، چرا که دولت ها مقاومت می کنند و مجلس نیز علاقه ندارد به صورت ناگهانی اعلام کند اینگونه قراردادها غیرقانونی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet