شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/15 14:53:00
سرویس اقتصادی
توصیه رییس کمیسیون کشاورزی به دولت؛

در بودجه90 به خودکفایی در زمینه کشاورزی توجه شود

**رجایی با بیان این مطلب که برخی رویکردهای غلط موجب خدشه دار شدن خودکفایی کشور در بعضی حوزه های کشاورزی مانند بخش تامین پروتئین شده است، خواستار توجه ویژه دولت به این موضوع در تدوین بودجه سال آینده کشور شد.

"عباس رجایی" رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت بر لزوم نگاه بلند مدت و اجرای برنامه های کوتاه مدت برای نیل به خودکفایی و تداوم آن در محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: برخی از موارد خودکفایی های کشور متاسفانه با نبود رویکرد صحیح دچار آسیب شده و صنایعی مانند پروتئین و محصولاتی مثل شیر و صنایع وابسته به آن دچار مشکل شده اند که این مسائل باید در بودجه سال آینده مد نظر قرار گرفته شود.

نماینده مردم اراک همچنین از ظرفیت وجوه اداره شده و کمک های فنی اعتباری برای کمک به بخش کشاورزی خبر داد و گفت: در بودجه سال آتی کشور بایستی نسبت به وجوه اداره شده و کمک های فنی اعتباری دید بازی وجود داشته باشد تا با استفاده از ظرفیت این موارد به بخش کشاورزی که در سالهای اخیر همواره با اسیب همراه بوده، کمک کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی بخش کشاورزی را موجب ایجاد اشتغال ارزان قیمت در کشور عنوان کرد و افزود: هرچه در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کنیم به نفع کشور کار کرده ایم؛ چراکه سرمایه گذاری در این بخش باعث ایجاد شغل با قیمت بسیار پایین تر از سایر حوزه ها می کند و می توان با توسل به آن شرایط را به سوی بهبود وضع اشتغال در کشور پیش برد.

رجایی همچنین به لزوم نگاه ویژه به موضوع پوشش بیمه‌ای و مسئله خشکسالی در بودجه سال آینده تاکید کرد و گفت: دولت در زمینه پوشش بیمه ای برای کشاورزی، کاهش ریسک کشاورزی و همچنین مسئله خشکسالی باید نگاه ویژه ای در بودجه داشته باشد؛ چرا که اگر امروز به این مسائل توجه نشود در آینده نه چندان دور کشور را با بحران مواجه خواهند کرد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای مقابله موثر با خشکسالی، تصریح کرد: اگر برای خشکسالی فکر اساسی نکنیم آینده کشاورزی با بحرام روبرو خواهد شد و از این جهت منافع ملی کشور ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بودجه سال آتی کشور که باید تا امروز به مجلس ارائه می شد و هنوز مراحل ابتدایی تدوین را در دولت طی می‌کند، قرار است اولین برش از برنامه پنجم توسعه باشد که به بیان اعضای کمیسیون کشاورزی برنامه ای برای خودکفایی و رشد بخش کشاورزی در کشور است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet