هدر موبایل
1389/09/16 08:37:00
سرویس اقتصادی
نماینده زاهدان:

نرخ بیکاری در سیستان‌وبلوچستان حداقل 30 درصد است

**"حسینعلی شهریاری" نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه مندیل اشتغال را یکی از اساسی‌ترین چالش‌ها در کشور دانست .

در استان سیستان ‌و بلوچستان که از شاخص‌های توسعه فاصله‌های زیادی با سایر مناطق دارد از حساسیت بالایی برخوردار است. اشتغال مسئله ساده‌ای نیست. تمام عوامل اقتصادی، اجتماعی که بر توسعه تأثیرگذارند یا از آن تأثیر می‌پذیرند بر اشتغال مؤثرند و ساختار اجتماعی- اقتصادی توسعه‌نیافته سیستان‌وبلوچستان زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت‌های شغلی فراهم نیاورده است. از طرف دیگر بالا بردن شاخص‌های توسعه به‌خصوص توسعه انسانی بسته به ایجاد فرصت‌های شغلی است بنابراین ایجاد اشتغال در این استان نه تنها به تولید و درآمد در منطقه رونق می‌بخشد بلکه به رفع فقر و محرومیت کمک بزرگی خواهد کرد.

متأسفانه هنگامی که رشد، توسعه و صنعت به بسیاری از استان‌های ما رسید، سیستان‌وبلوچستان شاید به دلیل نبود زیرساخت‌ها و دوری از مرکز و دلایل بسیاری نتوانست میزبان، رشد و توسعه و صنعت باشد و امروز با وجود اصل 44 موانعی برای سرمایه‌گذاری‌های کلان دولت در این استان وجود دارد و سرمایه‌گذار خصوصی با ورود مسائل متعددی که در استان وجود دارد ریسک سرمایه‌گذاری به خود نمی‌دهد. اما برای استانی که با فقر، قاچاق و بسیاری مسائل دیگر درگیر است چه چاره‌ای می‌توان اندیشید. براساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در سال گذشته در سیستان‌وبلوچستان 8/13 اعلام شد.

نماینده زاهدان که ریاست کمیسیون بهداشت مجلس را نیز عهده‌دار است این رقم را صحیح نمی‌داند.

وی می‌گوید: نرخ بیکاری در سیستان‌وبلوچستان حداقل 30 درصد است و آمارهای اعلام شده اشتباه است. بیکاری مشکلات بسیاری را در استان به وجود آورده است و دولت باید در ایجاد اشتغال در استان مشارکت کند.

شما جزو نمایندگانی هستید که آمار بیکاری را در استان سیستان‌وبلوچستان بسیار بالا می‌دانید و همیشه از این بابت گله دارید. آیا این رقم به نظر شما تغییر کرده و شرایط اشتغال در سیستان‌وبلوچستان بهتر شده است؟

نرخ بیکاری در استان سیستان‌وبلوچستان بسیار بالاست و به نظر من به 30 درصد یا شاید بالاتر از آن می‌رسد من به آمارهایی که مرکز آمار می‌دهد اعتقادی ندارم. این آمار واقعی، نیست بیکاری آفت بزرگی در استان ماست.

سیستان‌وبلوچستان شرایط مناسبی برای کشاورزی دارد و در بسیاری از مناطق شغل مردم کشاورزی است. آیا از این راه می‌توان اشتغال را رونق بخشید؟

به نظر من مشکل بیکاری در استان ما وقتی حل خواهد شد که دولت بیاید سرمایه‌گذاری کند.

مدت‌هاست که نمایندگان شما این درخواست را از دولت دارند اما متأسفانه براساس اصل 44 موانعی برای مشارکت دولت وجود دارد؟

بله. اما دولت نباید انتظار داشته باشد که سرمایه‌گذار خصوصی بیاید در این استان سرمایه‌اش را بگذارد و هزینه کند. بالاخره استان ما مسائل خاص خودش را دارد. برای سرمایه‌گذار خصوصی اطمینان و امنیت وجود ندارد که به این منطقه بیاید.

مجاورت با افغانستان و پاکستان و رفتار‌های ضدامنیتی که هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد سرمایه‌گذار را به اینجا جذب نمی‌کند. تنها راهش سرمایه‌گذاری دولت است. دولت می‌تواند قدم اول را بردارد و سپس به مردم واگذار کند. به نظر من تا این اتفاق نیفتد مشکل اشتغال در استان ما حل نخواهد شد. البته مسئله این است که استان ما جمعیت جوان بسیار بالایی دارد و همچنین نرخ زاد و ولد هم در سیستان‌وبلوچستان بالاست و این دو مورد به اهمیت اشتغال در اینجا می‌افزاید.

به این ترتیب نیروهای تحصیلکرده و متخصص در استان شما به علت نبود اشتغال به استان‌های دیگر مهاجرت می‌کنند؟

نیروهای متخصص و تحصیلکرده در استان ما بسیار زیاد است. آنها جذب نمی‌شوند و البته در جایی دیگر هم موقعیت‌های مناسبی برای آنها نیست. چون ما در کل کشور فارغ‌التحصیلان بسیاری داریم و شاید بسیار زیادتر از نیازمان تربیت کرده‌ایم.

بیکاری چه پیامدهایی را به دنبال داشته است؟

به نظر من بسیاری از ناهنجاری‌هایی که در استان اتفاق می‌افتد به خاطر بیکاری است. مردم ناتوان هستند و نیاز به درآمد و گذران زندگی دارند.

سودجویان و فرصت‌طلبان می‌توانند با صد یا دویست هزار تومان یک نفر را اجیر کنند تا یک راهبندان انجام دهد یا یک عملیات تروریستی راه‌اندازی کند. من فکر می‌کنم اولویت ما در استان اشتغال است. ما باید تمام تلاشمان را در جهت ایجاد اشتغال بگذاریم.

در مصوبات دولت در سفرهای اول و دوم در جهت ایجاد اشتغال چه کارهایی انجام شده است؟

در مصوبات دولت پروژه مجتمع فولاد چابهار بود که متأسفانه تا به حال هنوز هیچ کاری انجام نشده است، این پروژه در مصوبات سفر دوم بود. با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان در زمینه بهره‌برداری از منابع پتانسیل‌های قابل‌توجه و بسیار بالایی دارد می‌توانیم از این سرمایه‌های طبیعی در جهت ایجاد اشتغال استفاده‌های بسیاری ببریم. اما هیچ کار جدی‌ای در این زمینه انجام نشده است. به تازگی در معدنی به نام چهل‌کوره فعالیت‌هایی شروع شده است که امیدواریم این مسئله جدی شود.

اعتراض‌ها و صحبت‌هایی در استان شما هست که نیروهای غیربومی در را برخی مشاغل جذب می‌کنند در حالی که جوانان شما مشکل اشتغال دارند؟

من اعتقادی ندارم. شاید بعضی‌ها نیروی بومی را درست تعریف نکرده باشند، به نظر من کسی که استان را برای زندگی انتخاب می‌کند و سابقه 5 سال سکونت را داشته باشد، بومی تلقی می‌شود. اینکه شما فکر کنید نیروهای غیربومی را که از خارج از استان جذب و استخدام می‌کنند و درصد قابل‌توجهی باشند، اصلاً این طور نیست، شاید یک تا 2درصد اتفاق بیفتد که اصلاً قابل بیان نیست. بعضی جاها ممکن است برای برخی رشته‌های تخصصی فارغ‌التحصیل در استان نباشد و از خارج استان می‌آمدند که درصد قابل‌توجهی نیست و قابل اغماض است.

نمایندگان استان در هفته گذشته جلسه‌ای با معاونت جدید برنامه‌ریزی استان داشتند و شما هم در آن جلسه شرکت داشتید. درخواست شما از معاونت جدید چه بود و چه اولویت‌هایی برای شما در استان وجود دارد؟

علاوه بر اشتغال که مطرح شد مهمترین خواسته ما گازرسانی بود. پروژه ترانزیت چابهار-میلک-زابل- مشهد هم مطرح شد که در ایجاد اشتغال کمک بسیاری به ما می‌کند. خواسته دیگر ما اتمام پروژه بم - زاهدان بود. از ایشان خواستیم که پیگیری مصوبات سفرهای اول و دوم ریاست جمهوری باشند و پروژه‌های عملیاتی شده را به ما اطلاع بدهند تا پیگیری کنیم.

 آیا این جلسات با معاونت برنامه‌ریزی همیشه برگزار می‌شود.

این یک جلسه کلی بود و قرار است تکرار شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet