خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/04/16 11:11:00
سرویس صحن
به منظور تامین نظر شورای نگهبان

طرح استفساریه بند (الف) ماده 139 برنامه چهارم اصلاح شد

نمایندگان مجلس طرح استفساریه بند (الف) ماده ۱۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه و جزء (ب) ماده ۱ قانون برنامه سوم را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، اعمال جزء 1 بند (ب) ماده 1 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به رعایت ماده 139 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با 162 رای موافق حذف شد.

براساس ماده واحده استفساریه آمده: آیا با توجه به بند (الف) ماده 139 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که مقرر داشته دولت موظف است تا پایان سال اول برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد حذف و یا واگذاری حداقل بیست درصد 20 درصد از تعداد سازمان ها و نهادها، موسسات و شرکت ها و نظایر آن را به سایر بخش ها و ادغام و انحلال دستگاه های غیر ضرور را جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و جزء 1 بند (ب) ماده 1 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تنفیذی در ماده 154 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که اصلاح ساختار تشکیلات دستگاه های اجرایی کشور به استثنای وزارتخانه ها از طریق ادغام، انحلال و انتقال موسسات و سازمان ها به خارج از مرکز را جزء وظایف و اختیارات شورای عالی اداری ذکر نموده است.

چون هر دو قانون یادشده به ادغام و انحلال سازمان های دولتی اشاره کرده اند، آیا منظور قانونگذار این است که هر دو مورد مستقل از یکدیگر اقدام و اجرا شوند یا این که بند (الف) ماده 139 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ناسخ ضمنی جزء 1 بند (ب) ماده 1 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می باشد؟

خباز در مخالفت با گفت: براساس این ماده واحده دولت باید پیشنهاد واگذاری 20 درصد از تعداد سازمان ها و موسسات و نظیر آن به سایر بخش ها و ادغام و انحلال برخی دستگاه ها را به مجلس تقدیم کند.

وی گفت: دولت در این زمینه موفق عمل کرده است. آنها برای اینکه این کار را انجام دهند نوعی حذف نظر قانونگذار و تصویب قانون برنامه چهارم را انجام داده اند.

"محمدحسین فرهنگی" نماینده تبریز نیز در موافقت با نظر کمیسیون گفت: در این تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه هیچ بحثی از تعلیق مهار نیست.

سپس طرح استفساریه مورد نظر به منظور رفع ایراد شورای نگهبان با 162 رای رای موافق به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet