انتخابات ریاست جمهوری
1389/09/16 09:08:00
سرویس صحن
لاریجانی -1:

16 آذر شور انقلابی را در جوانان زنده کرد

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ۱۶ آذر شور انقلابی را در جوانان زنده نمود تصریح کرد: یادآور حماسه سرخ مبارزه دانشجویی کشور ماست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز سه شنبه 16 آذر "علی لاریجانی" در نطق پیش از دستور خود با تسلیت شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: سلام و درود خداوند بر سیدالشهدا که عزت و شهادت را برای بشریت معنا کرد، سلام بر آن ولی بر حق خدا که با حماسه خونین کربلا سیر بشریت را تغییر داد و تاریخ بشری سخنی به این رافعت در خود جای نداده است که «مرگ را جزء خوشبختی نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جزء ملامت و خستگی نمی دانم».

وی عزت و سربلندی انقلاب اسلامی از پرتو حماسه حسینی دانست و گفت: خون حسین (ع) غیرت دینی و شور انقلابی را در جوانان زنده نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که 16 آذر شور انقلابی را در جوانان زنده نمود افزود: 16 آذر یادآور حماسه سرخ مبارزه دانشجویی کشور ماست که در شرایط دیکتاتوری وابسته شاه عزت دینی و غیرت ملی را مایه حرکت خویش قرار داد و در مقابل خفقان مسلط بر جامعه در پی کودتای آمریکایی 28 مرداد برای آزادی و آزادگی جنبشی نو آغاز نمود.

لاریجانی تصریح کرد: هر چند این حرکت از آغاز خونین زاده شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی حرکت دانشجویی با داغ  و درفش دیکتاتوری شاه عجین بود اما در طول این سالها چه در حرکت 16 آذر 1332 و چه در 15 خرداد 1342 و چه در حماسه آفرینی های علیه انقلاب فرمایشی سفید سال 1349 پایداری حرکت دانشجویی بر چند رکن استوار بود.

رئیس مجلس ادامه داد: اول موضع گیری قاطع دانشجویان در مقابل دیکتاتوری شاه که وجه غالب و گسترده این حرکت بود. دوم موضع روشن ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی حرکتهای دانشجویی که در تمامی اقدامات آنان ظهور و بروز داشت.

لاریجانی به مسابقات فوتبال آسیایی در فروردین ماه سال 49 در تهران اشاره کرد و گفت: در این سال تظاهرات گسترده دانشجویی صحنه مسابقه ایران و رژیم اشغالگر را به شعارهای ضدصهیونیستی بدل کرد و تظاهرات را به میدان امجدیه و حومه آن کشاند.

رئیس مجلس افزود: ساواک در گزارش خود می نویسد شعارهای دانشجویی این گونه بود «نابود باد اسرائیل»، «مسابقه با اسراییل ننگ برای ملت»، «اسرائیل محکوم است» یا در هنگام ورود نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا با همه تمهیدات ساواک و دستگیری های وسیع، دانشجویان صدای ضدآمریکایی جنبش را به صحنه خیابان های محل عبور نیکسون کشاندند.

ادامه دارد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet