خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/16 11:09:00
سرویس اقتصادی
محمد قیوم دهقانی خواستار شد

خط ریلی چابهار پیگیری شود

**معاونت برنامه‌ریزی استان به عنوان نبض کارها و پیگیری‌کننده پروژه‌ها و اعتبارات عمرانی در توزیع اعتبارات براساس نیاز مندی‌های هر بخش نقش مهم و تأثیر‌گذاری در استان دارد.

"محمد قیوم دهقانی"نماینده ایرانشهر ،سرباز و الگان و بخشهای لاشار، فنوج ،بنت و آشار در مجلس شورای اسلامی می‌گوید:ما از معاونت برنامه‌ریزی جدید انتظار داریم که هرچه سریعتر خط ریلی چابهار را پیگیری کنند. راه‌آهن چابهار- ایرانشهر- زاهدان- میلک- مشهد از بزرگترین و مهمترین پروژه‌هایی است که اجرایی شدن آن به رشد و رونق سیستان وبلوچستان کمک بسیار بزرگی خواهد کرد و استان ما از بن‌بست بیرون خواهد آمد.

دهقانی کسب اعتبارات شناور را که در طول سال در اختیار معاونت قرار می‌گیرد بسته به تلاش معاونت و مدیران استانی عنوان می‌کند و می‌گوید: نمایندگان هم در این زمینه برای کمک به معاونت استان و مدیران آمادگی لازم را دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توزیع مناسب اعتبارات در استان می‌گوید: انتظار ما از معاونت استان این است که اگر اعتباری در اختیار معاونت قرار می‌گیرد، ‌قبل از توزیع مناطق مختلف را نیاز‌سنجی کرده باشند.

دهقانی در این جلسه به بحث در بخش دانشگاهی در استان پرداخته است.

 وی با اشاره به ارتقای دانشکده پرستاری به علوم پزشکی در ایرانشهر می‌گوید: در استان ما چهار قطب دانشگاهی چابهار، زاهدان، ‌زابل و ایرانشهر وجود دارد، ‌اما ایرانشهر نسبت به دیگر دانشگاه‌ها به توجه و رشد بیشتری نیاز دارد. این دانشکده به تازگی از دانشگاه سیستان و بلوچستان استقلال یافته و برای این که بتواند روی پای خودش بایستد به کمک و توجه مسئولان استان نیاز دارد.

به گفته این نماینده، دانشکده ایرانشهر به ایجاد رشته پزشکی و چندین رشته دیگر احتیاج دارد.

همچنین دهقانی در این جلسه از معاونت برنامه‌ریزی استان خواست جهت تأسیس یک بیمارستان آموزشی برای دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر از طریق وزارتخانه بهداشت و در مان اقداما ت و همکاری لازم را داشته باشد.

این استان دارای آب و هوای بیابانی، صحرایی واقلیم گرم بابارندگی کم و مشخصه بارز آن بادهای 120 روزه است و از جنوب نزدیک به استوا و دارای اقلیم گرم و زمستان‌های نسبتاً معتدل است. وسعت استان و تنوع آب و هوایی، موجب بروز تنوع در پوشش گیاهی و غنای منابع طبیعی تجدید شونده شده است. حدود 55 درصد از کل مساحت استان معادل 000/250/10 هکتار را مراتع دربرگرفته است که 300 هزار هکتار مراتع خوب، 750 هزار مراتع متوسط و 2/9 میلیون هکتار مراتع فقیر و خیلی فقیر هستند. وجود تالاب هامون و امکان تولید علوفه نی و بونی در سطح 000/150 هکتار با تولید متوسط حداقل 6 تن در هکتار علوفه خشک (در مواقع خشکسالی) از سرمایه‌های مهم منطقه به شمار می‌رود. در استان بیش از 1200 گونه گیاهی که حدود 70 گونه آن دارای ارزش دارویی و صنعتی هستند شناخته شده است. از جمله می‌توان گونه‌های کهور، کنار، بنه، بادام، جش و گز روغن را نام برد. مساحت جنگل‌های استان که عمدتاً نیمه‌متراکم و کم‌متراکم هستند قریب به یک میلیون هکتار است.

جمعیت استان 4/2 میلیون نفر در سال 85 برآورد شده که 4/3 درصد از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص می‌دهد. نرخ متوسط رشد سالانه جمعیت طی دوره 75-70 حدود 7/3 درصد بوده که اکنون به 15/3 درصد کاهش یافته است. 49درصد جمعیت استان کمتراز 15 سال سن دارند. بالا بودن ضریب جوانی جمعیت از مشخصه‌های مهم جمعیتی استان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet