روز مجلس
1389/09/16 12:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نادران:

الگوی اسلامی - ایرانی باید فراتر از مبانی نظری کارآیی عملی داشته باشد

**نماینده مردم تهران گفت: نیاز به یک الگوی جدید در کشورهای اسلامی کاملا محسوس است و الگوی اسلامی - ایرانی باید کارآیی عملی داشته باشد.

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به نشست راهبردی تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و اساتید حوزه و دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در جریان انقلاب اسلامی و استقرار آن، استقلال سیاسی به همت ملت ایران و رهبری امام خمینی برای جمهوری اسلامی ایران بدست آمد.

وی با بیان اینکه رهبری، رهبران مذهبی، دینی و روشنفکران دینی در استقلال سیاسی ملت ایران نقش موثر داشت، افزود: مدل حکومتی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگوی نو در نظام بین‌الملل، مبتنی بر اصل ولایت فقیه است؛ بر همین اساس لازم است که ابعاد نظری حکومت در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تبیین شود تا نقاط افتراق و اشتراک آن با حکومت‌های متداول دنیا مشخص شود.

نادران با بیان اینکه تدوین الگوی اسلامی - ایرانی با تأخیر در حال تبیین است، علت این تأخیر را اقتضائات اجتماعی دانست و گفت: در گذشته شرایط اجتماعی لازم برای مطرح کردن تدوین الگوی اسلامی-ایرانی نبود البته مقام معظم رهبری همواره چنین دغدغه‌ای را داشته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری دغدغه تدوین الگوی اسلامی - ایرانی را به انواع مختلف مطرح کرده‌اند، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها مطرح کرده‌اند که ما باید از انقلاب اسلامی به تمدن اسلامی و از یک شرایط انقلابی داخل باید به یک نظام بین‌الملل اسلامی برسیم.

وی ادامه داد: باتوجه به مطالبی که مقام معظم رهبری مطرح فرمودند ما باید به یک الگوی نظری در رفتار دینی و سطح حکومت در حوزه‌های مختلف برسیم.

عضو فراکسیون اصول‌گرایان‌ مجلس هشتم، خاطر نشان کرد: اکنون که بحث تدوین الگوی اسلامی-ایرانی مطرح شده است ما یک الگوی جدید را تبیین کنیم که بتواند در جهان اسلام به الگوی اجرایی تبدیل و از حد مباحث نظری عبور کند.

نادارن با اشاره به نشست‌های مختلف اندیشمندان جهان اسلام در کشورهای اسلامی، گفت: در کشورهای اسلامی نیاز به یک الگوی جدید متفاوت از الگوهای نئولیبرالیستی و سوسیالیستی محسوس است امیدواریم در نشست راهبردی تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت الگوی جدید ارائه شود به طوری‌که فراتر از مبانی نظری، بتواند جنبه عملی نیز داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet