پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1389/09/16 13:01:00
سرویس فرهنگی
به همت بخش مرمت کتابخانه مجلس صورت گرفت:

مرمت مجموعه‌ای بی نظیر از قرآن جز شده متعلق به دوره قاجار

**مجموعه‌ای بی‌نظیر از قرآن‌های جز ‌شده متعلق به دوره قاجار که مورد آسیب بسیار قرار گرفته بود، در ماه اخیر از سوی کارشناسان بخش مرمت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی مورد مرمت قرار گرفت.

به گزارش خانه ملت، "حسینعلی جعفریان" مدیر بخش مرمت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: حدوداً از اواسط مهرماه سال جاری قرآن‌های جزء شده با مجلد چرمی وارد بخش مرمت شده که کار مرمت آن به صورت گروهی و در یک پروژه زمان بندی شده صورت گرفت. این قرآن‌‌ها ابتدا پاکسازی و ضدعفونی شد و کارهای مطالعاتی آن توسط یکی از کارورزان دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی‌ارشد مرمت و با همراهی مسئول بخش مرمت صورت گرفت و سپس کار مرمت آن به صورت دسته‌جمعی آغاز و بعد از بیست روز به پایان رسید.

جعفریان گفت: با نوجه به حجم بالای کار و نوع آسیب‌دیدگی‌های این اجزاء از قرآن در نوع خود کار بسیار با ارزشی انجام شد. این قرآن‌ها همگی جلدهای چرم داشتند و به دلیل شرایط نگهداری از آن و استفاده مکرر در مجالس ختم آسیب‌های فیزیکی بسیاری بر آن‌ها وارد شده بود و غالباً از ناحیه عطف مشکل داشتند.

وی افزود: چرم آن‌ها نیز خشک، بی‌رنگ و شکننده شده بود که کلیه موارد پس از بررسی‌های صورت گرفته و جمع‌بندی آراء مرمتگران این بخش رفع و پس از انجام عملیات مرمت یک مجموعه بی‌نظیر از قرآن جزء شده مربوط به دوره قاجار در دست بود.

جعفریان تصریح کرد: لازم به‌ذکر است که این مجموعه در یک جعبه چوبی با درب کشویی نگهداری می‌شود که این جعبه‌ نیز دچار آسیب بود که با کمک نیروی بخش فنی مرمت مجلس، بازسازی و مرمت شد.

وی در پایان اظهار کرد: هم‌چنین بخش مرمت کتابخانه مجلس شورای اسلامی در ماه اخیر تعداد 36 جلد نسخه خطی را مرمت نمود. که مراحل گوناگون پاکسازی، ضدعفونی، اسید زدایی نیز روی این آثار انجام گرفته است، همچنین تعداد بسیاری از نسخه های چاپ سنگی نیز در بخش مرمت پاکسازی و تعداد 13 عدد از آن نیز به طور کامل مرمت شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet