هدر موبایل
1387/04/16 11:57:00
سرویس صحن
به منظور تامین نظر شورای نگهبان

طرح ممنوعیت پرداخت وجه توسط وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی به عنوان کمک یا هدیه اصلاح شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه پس از بررسی طرح اصلاح ماده ۵ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۰ که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، اصلاح کرده و به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان به منظور تامین نظر شورای نگهبان متنی را به انتهای ماده 71 مکرر، ماده 5 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (دیوان محاسبات عمومی کشور) الحاق کردند.

براساس این اصلاحیه، پرداخت هرگونه وجهی توسط وزارتخانه ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی موضوع ماده 2 این قانون به دستگاه های اجرایی به عنوان کمک یا هدیه بصورت نقدی و غیرنقدی به جز در مواردی که در مقررات قانونی مربوط تعیین شده یا می شود ممنوع است.

هدایای نقدی که با رعایت ماده 4 این قانون برای مصارف خاص به وزارتخانه ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی اهدا می شود باید تنها به حساب بانکی مجاز که توسط خزانه داری کل کشور برای دستگاه های مذکور افتتاح شده یا می شود، واریز گردد.

همچنین مصرف وجوه مذکور با رعایت هدف های اهدا کننده برابر آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

هدایایی که به طور غیرنقدی به وزارتخانه ها و موسسات دولتی اهدا می شود مشمول مقررات اموال دولتی خواهد بود و شرکت های دولتی این گونه موارد را باید طبق اصول حسابداری در دفاتر خود ثبت نمایند. هدایای اهدا شد به سازمان بهزیستی کشور و کمیته امام خمینی (ره) هدایای خاص تلقی می شود و چنانچه اهدا کننده هدف خود را اعلام نکند با نظر شورای مشارکت مردمی با بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به مصرف خواهد رسید.

نمایندگان برای تامین نظر شورای نگهبان مصوب کردند اجرای تعهدات معموله قبل از تصویب این قانون بلامانع است.

ایراد شورای نگهبان بر این طرح این بود که آیا پرداخت وجه از سوی وزارتخانه ها، موسسات دولتی و شرکت های دولتی ماده 2 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380 به دستگاه های اجرایی به عنوان کمک یا هدیه شامل تعهداتی براساس این مواد ایجاد شده می شود یا خیر؟ که این ابهام با مصوبه امروز نمایندگان رفع شد.

پوراردشیر

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet