هدر موبایل
1389/09/16 15:58:00
سرویس صحن
اخطار تجری؛

حذف دادستان کل از هیات امنای صندوق توسعه ملی خلاف قانون است

**عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در جریان بررسی موضوع صندوق توسعه ملی حذف دادستان کل از هیات امنای این صندوق را خلاف قانون اساسی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملتاز صحن علنی مجلس شورای اسلامی فرهاد تجری نماینده مردم قصر شیرین عصر امروز در جریان بررسی ماده 76 برنامه پنجم توسعه که به موضوع صندوق توسعه ملی مربوط می شد با انتقاد از پیشنهاد حذف دادستان کل از هیات امنای این صندوق، نسبت به این موضوع اخطار داد.

تجری با استناد به اصل 156 قانون اساسی، دادستان را فردی بی طرف و مدافع حقوق عامه مردم عنوان کرد و گفت: حضور دادستان به عنوان مدعی العموم که وظیفه نظارت بر حسن اجرای قانون  را دارد در هیات امنای صندوق توسعه ملی ضروری است و حذف وی مغایر با قانون اساسی است.

اصل 156 قانون اساسی که تجری با استناد به آن اخطار خود را بیان کرد به این شرح است: قوه قضائیه قوه ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و عهده دار وظایف زیر است:

1- رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات تعدیات شکایات حل و فصل دعاوی و رفع خصومات و اخذ تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه که قانون معین می کند.

2-احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی های مشروع

3- نظارت بر حسن اجرای قوانین

4- کشف جرم و تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام

5- اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet