هدر موبایل
1389/09/16 17:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نکونام:

مجلس در تحقق الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت نقش اساسی دارد

**رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه مجلس می‌تواند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را در قوانین، روش‌ها و مجموعه مقررات و ضوابط نهادینه کند، گفت: اگر تهیه الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت پایان یابد، مجلس در تحقق آن نقش اساسی دارد.

ابراهیم نکونام نماینده مردم گلپایگان و رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نقش فرهنگ‌ و الگو در مسیر حرکت و پیشرفت کشور، گفت: خوشبختانه در کشورمان منابع اصیلی که منبعث از آیات و روایات و یا سیره عملی ائمه باشد، بسیار است.

وی افزود: در این منابع یا مستقیما به مسلمانان الگودهی شده و یا اینکه به صورت غیرمستقیم می‌توان از آنها الگو برداری کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: متاسفانه جایگاه منابع روایی و قرآنی در روند فعلی توسعه کشور کمتر لحاظ می‌شود، در روند توسعه کشور بیشتر از مدل‌های غربی، اروپایی و مدل‌هایی که بعضا کشور را به سمت سکولاریسم پیش می‌برند، ‌استفاده می‌شود.

نکونام با بیان اینکه استفاده از مدل‌های غربی‌ای که کشور را به سمت سکولاریسم پیش‌می‌بردند، ادامه داد: این موضوع در مورد بسیاری از مکان‌ها صادق است، حتی در خود ساختمان مجلس هم این مسئله وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: هر امتی منبعث از فرهنگ خود دارای یک سری نمادهایی است که آن نمادها باید در فرهنگ، ساختمان‌سازی، شهر و همه بخش‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه در کشور چین ساختمان‌سازی با شکلی واحد به عنوان نماد این کشور شناخته می‌شود، ‌اظهار داشت: متاسفانه ما نمادی را برای کشورمان تعریف نکرده‌ایم اما می‌توانیم به راحتی نمادهای اسلامی را از آیات و روایات برگرفته و مورد استفاده قرار دهیم.

نکونام خاطرنشان کرد: روش‌های پیشرفت و توسعه صنعتی و فرهنگی کشورمان باید باز تعریف شده و کشور باید براساس باز تعریف‌ها فعالیت‌ کند، محققان و پژوهشگران از نظر بنده در این زمینه نقش بسزایی دارند و می‌توانند با استخراج از منابع، الگوها را به مسئولان اجرایی کشور ارائه کنند.

وی اضافه کرد: اقدام خردمندانه رهبر معظم انقلاب در برگزاری نشست راهبردی تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت بسیار قابل تقدیر است، ایشان شروعی دوباره برای تهیه و تدوین این الگوی را با برگزاری نشست مذکور کلید زدند.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس افزود: یقین دارم کشوری که شعارش اسلام بوده و مسئولانش هم مسلمان هستند و از طرفی بافت‌های فرهنگی آن کشور نیز با فرهنگ اصیل دینی آمیخته شده، قطعا در حرکت و پیشرفت با الگوی اسلامی-ایرانی موفق خواهد بود و اگر تهیه الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت پایان یابد، مجلس در تحقق آن نقش اساسی دارد.

نکونام در پایان گفت: مجلس می‌تواند الگوهای اسلامی-ایرانی را در قوانین، روش‌ها، آئین‌نامه‌ها و مجموعه مقررات و ضوابط نهادینه کند. "

به طور مثال گاها در مجلس قوانینی تصویب می‌شود که دقیقا بر خلاف مثلا اصلاح الگوی مصرف، تجمل‌گرایی و الگوهای تعریف شده برای شهرسازی است و باید این مسائل به نوعی حل شود .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet