شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/16 17:11:00
سرویس صحن
با تصویب نمایندگان:

وظایف و ترکیب هیات اعضاء امناء صندوق توسعه ملی مشخص شد

**در ادامه بررسی برنامه پنجم توسعه کشور و اساسنامه صندوق توسعه ملی در این برنامه نمایندگان وظایف و ترکیب اعضای هیات امناء این صندوق را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از صحن علنی عصر روز سه شنبه نمایندگان در ادامه بررسی جزئیات گزارش کمیسیون تلفیق از اساسنامه صندوق توسعه ملی بخشی از اساسنامه این صندوق را در قالب ماده 76 برنامه پنجم توسعه تصویب کردند.

این ماده با 174 رای موافق، 17 رای مخالف و 5 رای ممتنع از 199 رای تصویب شد.

به این ترتیب صندوق توسعه ملی که در ماده 76 صندوق نامیده می شود با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی به ثروت هایماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی ونیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی به صورت موسسه عمومی غیردولتی، تشکیل می شود و ماده 76 در حکم اساسنامه صندوق است.

صندوق در تهران مستقر است و در تهران و سایر نقاط کشور شعبه ای نخواهد داشت.

هیات امناء، هیات عامل و هیات نظارت ارکان صندوق توسعه ملی را تشکیل می دهد.

هیات امناء که بالاترین رکن صندوق است دارای وظایف و اختیاراتی ازجمله راهبری، تعیین سیاست ها و خط مشی ها، تصویب شرایط و نحوه اعطاء تسهیلات برای تولید و سرمایه گذاری به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی و تصویب نظامنامه ها، برنامه های راهبردی بودجه سالانه، صورت های مالی و گزارش عملکرد صندوق برعهده گرفت.

همچنین هیات امناء موظف شد نسبت به نصب رئیس و اعضای هیات عامل با پیشنهاد رئیس جمهور، عزل رئیس و اعضای هیات عامل با پیشنهاد هر یک از اعضای هیات امناء و تصویب هیات امناء و اتخاذ تصمیم درباره ارجاع دعاوی به داوری وصلح دعاوی قادام کند.

با تصویب نمایندگان تعیین انواع فعالیت های مورد قبول و واجد اولویت پرداخت تسهیلات در بخش ها و زیربخش های تولیدی و خدماتی زاینده و با بازده مناسب اقتصادی و تعیین حداقل نرخ بازده مورد انتظار از منابع صندوق و همچنین نرخ بازده مرود قبول طرح های تولیدی و سرمایه گذاری برای پرداخت تسهیلات و تعیین نرخ سهم مشارکت در طرح های سرمایه گذاری به نحوی که میانگین این نرخ کمتر از متوسط نرخ بازده سپرده های بانک مرکزی در بازارهای خارجی نباشد، از دیگر وظایف این هیات است.

در ادامه ماده 76 ترکیب اعضای هیات امناء مشخص شد؛ رئیس جمور (رئیس هیات امناء) معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور (دبیر هیات امناء)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر کار و امور اجتماعی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، رئیس اتاق تعاون ایران، دو نفر نماینده از کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات به انتخابمجلس شورای اسلامی، دادستان کل کشور، وزیر صنایع و معاون و وزیر جهاد کشاورزی عضو هیات امناء صندوق توسعه شدند.

با تصویب نمایندگان جلسات هیات امناء حداقل سالی دو بار تشکیل می شود و جلسات هیات امناء با حداقل دو سوم اعضای رسمیت یافته و تصمیمات آن با حداقل 7 رای اتخاذ می شود.

همچنین روسای هیات عامل و هیات نظارت بدون حق رای می تواننددر جلسات هیات امناء شرکت کنند.

در ادامه تاکید شد، هرگونه تصمیم هیات امناء در مورد تصویب ترازنامه و صورت های مالی صندوق و نیز انتصاب رئیس و اعضای هیات عامل در زونامه رسمی کشور و نیز یکی از روزنامه های کثیرالانتشار به انتخاب هیات امناء، درج شود.

نمایندگان موظف کردند؛ دستور جلسه، تاریخ و محل جلسات هیات امناء توسط دبیر هیات امناء تعیین و حداقل پانزده روز قبل از تشکیل جلسه برای اعضاء هیات ارسال می شود.

همچنین با تصویب ماده 76؛ بودجه ستاد صندوق به تصویب هیات امناء می رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet