شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/16 17:26:00
سرویس صحن
در سال‌های برنامه پنجم توسعه صورت می‌گیرد

واریز حداقل 20 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت به صندوق توسعه ملی

**با تصویب نمایندگان مجلس، هیات نظارت موظف شد رسیدگی به صورت‌ها و گزارش‌های مالی، رسیدگی به صورت ریز دارایی‌ها، مطلبات، تعهدات و انطباق عملکرد صندوق با موازین قانونی را به انجام برسانند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی عصر روز سه شنبه در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم ماده 76 صندوق توسعه ملی در بخش مربوط به وظایف هیات نظارت، این هیات را موظف کرد:

1- رسیدگی به صورت ها و گزارش های مالی صندوق و تهیه گزارش های موردی و ادواری برای هیات امنا و مجلس شورای اسلامی؛

2- رسیدگی به صورت ریزدارایی ها، مطالبات، تعهدات و خلاصه حساب های صندوق و گواهی آنها برای انتشار در روزنامه رسمی کشور؛

3- رسیدگی به عملکرد صندوق از لحاظ انطباق باموازین قانونی و اساسنامه و اهداف صندوق

به موجب مصوب نمایندگان مجلس، هیات نظارت توسعه ملی موظف شد، در ایفای وظایف خود و بدون مداخله در امور جاری، کلیه اسناد و دارایی ها و حساب های صندوق را مورد رسیدگی قرار دهد.

هیات نظارت همچنین می تواند به اطلاعات و مدارک و مستندات صندوق که لازم می داند دسترسی داشته باشد.

براساس این مصوبه، این هیات موظف است گزارش نظارتی خود را هر شش ماه یک بار به هیات امناء و مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

در تبصره ای ازاین ماده، هیات نظارت می تواند برای حسابرسی از عملکرد صندوق از خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب صلاحیت استفاده نماید.

در تبصره دیگری حقوق و مزایای اعضای هیات نظارت و همچنین امکانات مورد نیاز هیات توسط هیات رئیسه تعیین و از محل بودجه مجلس تامین می گردد.

در ادامه تصریح شده است، اعضاء هیات نظارت در دوران تصدی خود نمی توانند دردستگاه های دولتی، تعاونی، خصوصی و عمومی غیردولتی به جز تدریس در دانشگاه یا موسسات آموزش عالی سمت داشته باشند.

در بند دیگری که مربوط به منابع صندوق می باشد آمده است، منابع صندوق باید 1- حداقل معادل بیست درصد (20%) از منابع حاصل از صادرات نفت (نفت خام، و میعانات گازی، گاز و فرآورده های نفتی) در سال های برنامه و تعیین مبلغ آن در قوانین بودجه سنواتی

2- حداقل بیست درصد (20%) ارزش صادرات تهاتری اقلام فوق الذکر

3- افزایش سهم واریزی از منابع بندهای (1) و (2) هر سال به میزان سه واحد درصد

4- پنجاه درصد (50%) مانده حساب ذخیره ارزی در پایان سال 1389 و سال های بعد

5- منابع قابل تحصیل از بازارهای پولی بین المللی با مجوز هیات امناء

6- سود خالص صندوق طی سال مالی

7- درآمد حاصل از سود موجودی حساب صندوق در بانک مرکزی، معادل میانگین نرخ سود سپرده های بانک مرکزی در بازرهای خارجی با محاسبه و پرداخت هر سه ماه یک بار باشد.

در تبصره ای ازاین بند مربوط به منابع صندوق آمده است، بازپرداخت اصل و سود تسهیلات پرداختی از محل صندوق توسعه ملی به حساب صندوق واریز و مجدداً در جهت اهداف صندوق به کار گرفته می شود.

در تبصره دیگری تصریح شده است، حساب های صندوق فقط نزد بانک مرکزی نگهداری خواهد شد.

در بند مربوط به مصارف صندوق توسعه ملی آمده است؛ مصارف صندوق باید در جهت اعطاء تسهیلات به بخش های خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه گذاری های دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی از طریق اعطاء عاملیت به بانک های دولتی و غیردولتی قرار گیرد.

در بند دیگری تاکید شده است مصارف صندوق در راستای اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی به شرکت های خصوصی و تعاونی ایرانی که در مناقصه های خارجی برنده می شوند از طریق منابع خود یا تسهیلات سندیکایی و اتحادیه ای قرار گیرد.

به موجب مصوبه نمایندگان مجلس، این منابع باید در جهت اعطای تسهیلات خرید به طرف های خریدار کالا و خدمات ایرانی در بازارهای هدف صادراتی کشور، سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی، اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی و داخلی با درنظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی مناسب اقتصادی به منظور جلب و حمایت از سرمایه گذاری در ایران با رعایت اصل هشتادم (80) قانون اساسی قرار گیرد.

در بند دیگری که مربوط به تامین هزینه های صندوق توسعه ملی است تصریح شده، استفاده از منابع صندوق برای اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای و بازپرداخت بدهی های دولت به هر شکل ممنوع است.

در تبصره ای از آن آمده است، اعطای تسهیلات موضوع این ماده فقط به صورت ارزی است و سرمایه گذاران استفاده کننده از این تسهیلات اجازه تبدیل ارز به ریال در بازار داخلی را ندارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet