روز مجلس
1389/09/16 18:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت پیشه:

نظر ایران بیش از 1+5 در مذاکرات ژنو تامین شد

**رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافقات انجام شده در رابطه با برگزاری دور بعدی مذاکرات در استانبول و همچنین ادامه مذاکرات بر اساس همکاری بر روی نقاط مشترک گفت: نظر ایران با این توافق بیش از نظر گروه ۱+۵ در مذاکرات فیمابین تامین شده است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با مهر درباره ارزیابی از مذاکرات اخیر ایران با 1+5 افزود: بعد از 14 ماه به نظر می رسد که نظر ایران در این توافقات تامین شده و اینکه قرار باشد مذاکرات ادامه بیابد گام مثبتی است، البته باید مقداری نیز در رابطه با تغییر رویکرد 1+5 از مقابله به همکاری تردید داشت.

وی با اشاره به سابقه قبلی از مذاکرات بین ایران و 1+5 گفت: آنها به تجربه ثابت کرده اند که پس از دیپلماسی به رویکرد فشار روی  می آورند و سعی می کنند ایران را در موضع ضعف به میز مذاکره بکشانند و البته شرایط امروز چندان برای آنها مساعد نبود،  زیرا پس از شکست اوباما در انتخابات و پیروزی ایران در عراق و لبنان شرایط بین المللی  در مذاکرات به نفع ایران بود.

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس ، این دور از مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و گفت: ایران با وزنی که در منطقه و عرصه جهانی دارد نباید در جایگاه پاسخ دادن به سئوالات آنها می بود که در این مذاکرات  به عینه مورد توجه قرار گرفت.

فلاحت پیشه در عین حال تصریح کرد: باید منتظر بود که طیف افراطی گروه 1+5 با برجسته ساختن بخش های دیگر از قطعنامه سعی کنند یک فضای تشدید شده فشار را بر علیه ایران اعمال کنند. البته از سوی دیگر نیز چین و روسیه در این روند با احساس اینکه بازیچه آنها قرار گرفتند نسبت به اقدامات آنها وارد یک واکنشی خواهند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet