خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/04/16 12:58:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده‌ ارومیه: دولت برای اشتغال جوانان ارومیه اهتمام کامل را مبذول دارد

نماینده‌ مردم ارومیه از دولت خواست تا برای اشتغال جوانان شهرستان ارومیه اهتمام کامل را مبذول دارد.

نماینده مردم ارومیه از وزیر امور خارجه خواست تا برای جلوگیری از  تجهیز و عملیات ضدانقلاب از خاک عراق علیه پاسگاهها و پایگاههای مرزی استان آذربایجان غربی، هماهنگی لازم را با دولت این کشور انجام دهد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "نادر قاضی‌پور" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت شهادت جانگداز امام هادی (علیه‌السلام) و با درود بیکران به روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و سلام به محضر رهبر معظم انقلاب.

مقدمتاً از اهالی محترم،‌ زحمتکش، متدین و مذهبی و روحانیت محترم تشیع و تسنن ارومیه که اینجانب را بعنوان نماینده خود انتخاب نمودند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

اما ارومیه غریب در استان آذربایجان غریبتر، مرکز استانی است که حدوداً 60 کیلومتر از مرز عراق و 50 کیلومتر از مرز ترکیه فاصله دارد. این شهرستان از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل یافته است. همچنین ارومیه در ردیف نخستین شهرهایی است که در 31 شهریور 59 توسط هواپیمای بعث عراق بمباران شد و 20 روز بعد مورد حمله سنگین ضدانقلاب قرار گرفت.

در طول 8 سال دفاع مقدس و 30 سال بعد از انقلاب اسلامی، مردم ارومیه در مقابل ضدانقلاب و استکبار مردانه و جانانه ایستادگی کرده و جان و مال خود را برای حفظ اسلام و انقلاب و میهن اسلامی در طبق اخلاص گذاشتند و در چند روز گذشته نیز شهدایی تقدیم انقلاب کردند. این داستان غمبار هنوز ادامه دارد. این در حالیست که دولت مرکزی در مهمترین معضل این شهرستان یعنی اشتغال جوانان رشید این سرزمین شهیدپرور تاکنون گام مثبت و چشمگیری برنداشته است لذا در همین ابتداء از کلیه وزرای محترم، هیأت محترم دولت درخواست می‌کنم برای اشتغال جوانان پاک شهرستان ارومیه اهتمام کامل مبذول دارند. موارد زیر را نیز بعنوان تذکر برای وزرای محترم اعلام می‌نمایم:

1 ـ از وزیر محترم امور خارجه درخواست می‌کنم هماهنگی لازم با دولت عراق انجام گیرد تا ضدانقلاب نتواند از خاک این کشور برای تجهیز و عملیات علیه پاسگاهها و پایگاههای مرزی استان آذربایجان غربی استفاده نماید. یادآوری می‌کنم تاکنون به پاسگاههای مرزی سردشت، پیرانشهر و اشنویه حملاتی صورت گرفته که خوشبختانه در نتیجه مقاومت مرزداران سلحشور، مهاجمین با بجا گذاشتن چندین کشته به کشور عراق فرار کردند اما این روند تا کی باید ادامه داشته باشد؟

2 ـ از سرپرست محترم وزارت امور اقتصادی و دارایی درخواست می‌کنم، وضعیت رکودی اقتصادی شدیدی که در سالجاری دامنگیر تجار و اصناف ارومیه شده است در اخذ مالیات مدنظر قرار گیرد. در این زمینه با نظارت سازمان بازرگانی استان و با هماهنگی مجامع امور صنفی و اتحادیه‌‌های مربوطه اقدام (گردد)؛ همچنین اقدامات گمرکی لازم در شهرستان ارومیه و مرز (صورت گیرد) تا بازرگانی منطقه رونق بیشتری گرفته و تجار بتوانند به راحتی امور بازرگانی خود را در منطقه انجام رسانند.

3 ـ از وزیر محترم نفت موارد زیر را درخواست می‌کنم:

الف ـ اعتبارات سوخت مربوط به تقویت و امنیت عمران مرزی وزارت کشور موضوع بند «ه‍« از تبصره 13 مصوب مجلس که بالغ بر 500 میلیارد است را اختصاص دهد که فصل کاری از دست نرود و مشکلات پیش آمده حل گردد.

ب ـ از هم‌اکنون اقدامات لازم جهت جلوگیری افت فشار گاز در زمستان 87 را بعمل آورد تا مشکلات مکرر پیش‌آمده در سالهای گذشته تکرار نگرد و از تمهیدات انجام یافته استانداری محترم آذربایجان غربی و نمایندگان محترم استان را مطلع نمایند.

وزیر محترم بدانند فصل زمستان در ارومیه 3 ماه نیست، از اول آبان تا آخر فرودین فصل سرما و زمستان است بنابراین سهیمه 1200 لیتر سوخت در دو نوبت هرگز برای زمستان طولانی این مردم کفایت نخواهد کرد. لذا درخواست می‌کنم در این سهمیه تجدیدنظر کافی بعمل آید.

از وزیر محترم راه و ترابری درخواست می‌کنم نسبت به اتمام پروژه میانگذر دریاچه ارومیه که بیش از 44 سال طول کشیده و تبدیل به آرزوی دیرینه مردم شده است، اقدام عاجل مبذول نمایند.

همچنین دستور لازم را برای اتمام جاده ترانزیتی و بین‌المللی ارومیه صادر نمایند.

همچنین وزیر محترم بداند پروژه اجرای راه‌آهن ارومیه به مراغه در قطعه «5 ـ الف» به علت عدم پرداخت اعتبار تعطیل شده است.

5 ـ از وزیر محترم آموزش و پرورش موارد زیر را درخواست می‌کنم:

الف ـ وضعیت نیروهای حق‌التدریسی شاغل در آموزش و پرورش را مشخص فرماید.

ب ـ حقوق و مزایای معوقه بازنشستگان آموزش و پرورش پرداخت گردد.

ج ـ مشکلات نیروهای قراردادی تطبیق یافته در نهضت سوادآموزی حل گردد.

د ـ وضعیت استخدامی آموزشیاران ورودی سالهای 77، 79 نهضت سوادآموزی مشخص گردد.

6 ـ از وزیر محترم بهداشت و درمان درخواست می‌کنم دستور فرمایند از فروش اولین دانشکده پرستاری کشور در ارومیه که در سال 1294 هجری شمسی تأسیس گردیده ممانعت بعمل آید.

از وزیر محترم نیرو درخواست می‌کنم درخصوص جابجایی دکلهای فشار قوی موجود در مسیر منازل مسکونی منطقه وکیل‌‌آباد، فاز سیلو و اسلام‌آباد ارومیه و انتقال زمین دستور اقدام سریع صادر فرمایند.

جناب وزیر محترم شهر ارومیه به علت توسعه در زمینهای با بافت سنگین نیاز مبرم و شدید بخصوص در مناطق مستضعف نشین کشتارگاه، اسلام‌آباد به توسعه شبکه فاضلاب دارد. ضروری است با افزایش اعتبارات در این خصوص اقدام گردد.

8 ـ از فرماندهی محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درخواست می‌‌کنم با عنایت به تفاوت ذاتی پایگاههای مقاومت موجود در مناطق مرزی با مناطق مرکزی درخصوص ارتقاء سطح کیفی پایگاههای مقاومت شهرستان ارومیه از نظر تأسیسات و ادوات مدرن اقدام ممکنه معمول دارند.

9 ـ از وزرای محترم نیرو، جهاد کشاورزی و سرپرست وزارت کشور می‌خواهم استان آذربایجان غربی را نیز جزو ردیفهای استانهای خسارت‌دیده ناشی از سرمازدگی و خشکسالی قرار دهند.

10 ـ از وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌خواهم برای اسلحه‌های تولیدی فشنگ آن را نیز تولید کنند تا بطور قاچاق توسط قاچاقچیان از کشورهای مجاور وارد کشور نشود و ارز خارج نگردد و برای ایام اعیاد و چهارشنبه‌سوری که در عمل چهارشنبه‌سوزی است، ترقه و بمب دستی استاندارد تولید و بفروش برسانند تا سالانه کشور ترکیه میلیاردها تومان از این بابت سود نبرد و ارز خارج نگردد و وزارت دفاع برای پاکسازی میادین مین و پایگاههای متروکه استان آذربایجان غریب اعتبار کافی اختصاص دهند و برای مبارزه با ضدانقلابیون پشتیبانی‌شده که از طرف آمریکا و اسرائیل امکانات و تجهیزات مدرن در اختیار قرارگاه حمزه سیدالشهداء و نیروی انسانی آذربایجان غربی قرار دهد.

امیدوارم مسؤولین محترم این تذکرات مدنظر قرار دهند، ان‌شاءالله که اقدام نمایند. بنده یکی از سربازان رهبر معظم انقلاب تا پای جان ان‌شاء‌الله در خدمت اسلام و انقلاب، رهبری و مردم ارومیه خواهم ماند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet