هدر موبایل
1389/09/17 09:10:00
سرویس اقتصادی
نورابا اشاره به سرمایه گذاری در استان سیستان و بلوچستان

بخش خصوصی با مدیریت شناور ارزی در منطقه سرمایه‌گذاری نمی‌کند

**"عباسعلی نورا" نماینده زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه مندیل درباره نتایج جلسه ای با معاونت برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان که زیرمجموعه معاونت راهبردی ریاست جمهوری است و می‌تواند نقش قابل‌توجه و بی‌بدیلی در تأمین اعتبار و ایجاد حوزه‌های جدیددر استان داشته باشد و با تاکید بر این که می‌تواند برنامه‌های مورد نیاز منطقه را منطبق با نیاز آمایش سرزمینی در قالب مصوبه ارائه دهد، ‌می‌گوید: ‌ترکیب جمعیتی سیستان وبلوچستان نسبتا جوان است و ما در بخش تأمین نیروی انسانی مشکل داریم عضو کمیسیون

نورا با اشاره به کمبود نیروی متخصص در استان گفت: ما یکی از بهترین دانشگاه‌ها را درکشور داریم که فارغ‌التحصیلان بسیار هم داده است اما متأسفانه به کار گرفته نشده‌اند و هر زمانی که این مسئله را در تهران مطرح می‌کنیم آنها می‌گویند مدیریت در استان کم‌تجربه است. پس آنها باید در کجا مشغول به کار شوند؟ ‌باید به کار گرفته شوند تا تجربه کسب کنند.  

به گفته این نماینده فارغ‌التحصیلان بسیاری هرساله به دلیل نبود اشتغال، استان محل اقامت خود را به انگیزه یافتن کار در استان‌های دیگر رها می‌کنند و به این ترتیب سیستان وبلوچستان در حالی نیروی بومی‌تر بیت می‌کند که در پایان شاهد خروج آنها از استان است و به دنبال آن نیروهایی از خارج از استان در آنجا به کار گرفته می‌شوند که بعضاً پرتجربه نیستند.

 نورا در این خصوص می‌گوید: انتظارمان از معاونت جدید این است که در به‌کار گیری نیرو‌های بومی اقداماتی انجام دهد تا ما شاهد مهاجرت نیوهای بومی نباشیم.  

نماینده زابل و زهک به پتانسیل‌هایی که در استان وجود دارد اشاره می‌کند و می‌گوید: یک زمانی دلار هفت تومان بود و زیرساخت نداشتیم و به بهانه این که انرژی نداریم و جاده در ستی نداریم از قطار توسعه و پیشرفت به جا ماندیم، ‌استان‌های بسیار ی برخوردار بودند و برخودردارتر شدند. به طوری که استانی مثل اصفهان از توسعه و صنعت دارد می‌ترکد و آلایندگی صنعتی زیادی تولید می‌کند. امااستان ما زمانی مورد توجه قرار گرفت و دولت محبت کرده که دیگر اصل 44 اجازه نمی‌داد.

نورا در ادامه می‌افزاید: بخش خصوصی حاضر نیست با مدیریت شناور ارزی در منطقه سرمایه‌گذاری کند. هرچند که اصل 44 مترقی و در جهت توسعه است اما برای مناطق توسعه‌نیافته بازدارنده است بنابراین ما از دولت محترم خواسته‌ایم و از مقام معظم رهبری هم می‌خواهیم که تا زمانی که شکاف بین مناطق برخوردار و غیربرخوردار کمتر نشده است در استان‌هایی مانند استان ما دولت در سرمایه گذاری‌ها مشارکت کند. این تنها راه حل در استان ما برای رشد و توسعه است.  

نورا معتقد است مشار کت 49 درصدی هم میل و رغبتی در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در استان ایجاد نمی‌کند و سرمایه‌گذاری در استان قدم اول دولت را می‌طلبد.

نماینده زابل و زهک تاکید کرد که این مسئله در سفر دوم دولت مطرح شد و رئیس‌جمهور هم دستوراجرایی شدن آن را دادند اما عوامل زیرمجموعه ایشان اجرایی نکردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet