روز مجلس
1389/09/16 09:30:00
سرویس اقتصادی
رحمانی فضلی خبر داد:

پیشگیری دیوان محاسبات از 50 درصد انحرافات از قانون

**رییس دیوان محاسبات کل کشور تصریح کرد: با تاکید دیوان محاسبات بر مقوله پیشگیری، انحراف از قوانین نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش داشته‌ است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، "عبدالرضا رحمانی فضلی" که به مناسبت برگزاری همایش و نمایشگاه همت مضاعف، کار مضاعف، ارتقاء سلامت نظام اداری در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، اظهار داشت: با توجه به این‌که دستگاه‌های نظارتی در انجام اقدامات و فعالیت‌های خود گاه با موازی‌کاری ودر مواردی کندی کار مواجه بودند، تصمیم بر این شد شورایی متشکل ازدستگاه‌های نظارتی کشور نظیر وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری و سازمان حسابرسی تشکیل شود. هدف نیز این بودکه با تشکیل این شورا از ظرفیت‌های دستگاه‌های نظارتی استفاده شود و همچنین سرعت اقدامات افزایش یابد.

وی افزود: دستگاه‌های نظارتی بابرگزاری نشست‌هایی اساسنامه این شورا را تنظیم کردند و در نهایت به تایید سران قوا نیز رسید. پس از تشکیل نیز جلساتی برگزار کردیم و اقدامات ادامه پیدا کرد و در طول این دو سال توانستیم شوراهایی را نیز در استان‌ها ایجاد وفعال کنیم و می‌توان گفت همه ظرفیت این دستگاه‌ها فعال شده است.

وی تصریح کرد: همایش مذکور جدی‌ترو با محتوای بیشتر امسال برگزار شده و حدود 170 مقاله نیز برای ما ارسال شده و در حاشیه نیز نمایشگاهی برپا و در آن روش‌ها و شیوه‌های دستگاه‌ها درمبارزه با فساد ارائه شده است.

رییس شورای دستگاه‌های نظارتی کشور، با بیان این‌که «همایش روز چهارشنبه با حضور مسوولان کشور برگزارخواهد شد» اظهار امیدواری کرد که مجموعه فعالیت‌ها و برگزاری نمایشگاه نیزدر رسانه‌ها منعکس شود.

وی گفت: تقاضای ما این است که همه کسانی که در حوزه نظارت می‌توانند در مراحل مختلف اعم از اطلاع‌رسانی،اجرا و ارائه پیشنهادات به ما کمک کنند از این اقدام دریغ نکنند. به ویژه رسانه ملی باید در این جهت بیش از دیگران به ما کمک کند.

وی با اشاره به این‌که «گفتمان غالب در کشور گفتمان عدالت و مبارزه با فساد است» تصریح کرد: هدف اصلی مادر این شورا تعامل با دستگاه‌هاست. قصد ما مچ‌گیری نیست بلکه می‌خواهیم نظارت، سبب اجرای هرچه بهتر قوانین و در نهایت توسعه کشور شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر این‌که «در تعامل، اصل را بر پیشگیری گذاشته‌ایم» افزود: به عنوان مثال در دیوان محاسبات با تاکید بر مقوله پیشگیری نسبت به سال قبل 50 درصد کاهش انحراف از قوانین داشتیم و دستگاه‌های نظارتی نیز باسرلوحه قرار دادن پیشگیری قصد انتقال تجربیات خود را دارند و هدف اصلی‌مان این است که با تعامل مثبت با دولت و سایر قوا اقدامات اساسی انجام دهیم.

وی ادامه داد: یکی از مواد لایحه ارتقاء سلامت نظام اداری، سنجش میزان فساد در دستگاه‌های اداری است. درباره کشف فساد بالغ بر 60 درصد ناشی از گزارشات مردمی است. اگر رسانه‌ها نیز دربحث گزارش‌دهی فساد اقدام کنند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: تفریغ بودجه سال 87 را دردی ماه سال 88 به مجلس داده‌ایم ولی تاکنون بنا به دلایلی قرائت نشده است. فرصت قرائت نیز در آیین‌نامه داخلی مجلس اعلام شده که باید بلافاصله قرائت شود؛ اما این به معنای تاخیر شش - هفت ماه نیست.

در پایان رحمانی فضلی یادآورشد که برای برگزاری همایشی که در روز چهارشنبه برگزار می‌شود از سران قوادعوت به عمل آورده‌ایم اما در مورد حضور رییس‌جمهور به علت سفر استانی هنوزقطعی نشده است. ما یک نهضت همگانی نظارت را در کشور کلید زده‌ایم وامیدواریم با همکاری همه دستگاه‌ها این نهضت ادامه یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet