هدر موبایل
1389/09/17 10:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

تیم مذاکره کننده ایران منطق خود را بر مذاکرات حاکم کرد

**رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم گفت: تیم مذاکره کننده با موضع‌گیری مقتدرانه قبل مذاکرات و درخواستی که نمایندگان ملت مبنی بر قاطعیت و جدیت تیم مذاکره کننده داشتند، توانست منطق خود را بر مذاکرات حاکم کند.

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مذاکرات ایران با 1+5 گفت: دور دوم مذاکرات همانطوری که از قبل گفته شده بود، مذاکره بر مبنای بسته پیشنهادی و حاوی مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی بود.

وی افزود: برای گروه 1+5 ، مسائلی نظیر انرژی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، حل بحران‌های پیچیده افغانستان، عراق و خاورمیانه از مسائی است که آن‌ها به دنبال راه‌حل و کمک ایران هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم با بیان اینکه دکتر جلیلی در دور اول مذاکرات با دفاع از شهید شهریاری و دکتر عباسی که مجروح شده حق آن‌ها را ادا کرد، اظهار داشت: جلیلی حقایقی را از جمله اظهارات «جان ساورز»(رئیس سازمان آم آی 6) که پیش از ترورها گفته بود مذاکره با ایران راهگشا نیست و باید از کارهای اطلاعاتی استفاده کرد، ارائه داد.

وی افزود: مطالبی که بعد از ترورها در سایت «همدمی»(سایت فارسی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی) مبنی بر این که این اقدام موجب محدود کردن توان هسته‌ای ایران خواهد شد و نیز محکوم نکردن ترورها توسط دبیر کل سازمان ملل، گروه 1+5 و مدیرکل سازمان ملل از جمله حقایقی است که دکتر جلیلی با طرح آن از حق شهید شهریاری دفاع و غربی‌ها را محکوم کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس تصریح کرد: در این مذاکرات تاکید شد که روش ترور شکست خورده است و این روش به هیچ‌وجه نمی‌تواند در اراده ‌فولادین نظام جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به حقوق خود در عرصه بین المللی تاثیر گذارد.

وی اضافه کرد: تیم مذاکره کننده با موضع‌گیری مقتدرانه قبل مذاکرات و درخواستی که نمایندگان ملت با 262 امضا مبنی بر قاطعیت و جدیت تیم مذاکره کننده داشتند، توانست منطق خود را بر مذاکرات حاکم کند.

بروجردی با بیان اینکه پیش از این اروپایی‌ها با پیشنهاد ترکیه برای مذاکره در استانبول مشکل داشتند، گفت: ترجیح می‌دهیم که مذاکرات در کشور اسلامی و همسایه برگزار شود و خوشحال هستیم که توافق شده تا از این ظرفیت برای انجام مذاکرات دور بعدی استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه جلیلی از قبل گفته بود بر سر حقوق ملت ایران مذاکره نمی‌کنیم، تصریح کرد: ده‌ها سال قبل با امضای معاهده «ان پی تی»(منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) حق هسته‌ای خود را به دست آورده‌ و آن را اعمال کرده‌ایم و مذاکره بر چیزی که محق است بی‌معنی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه مراحل مختلف و پیچده هسته ای از استخراج تا تولید کیک زرد و سانتریفیوژ را به عنوان دانش پیچیده در اختیار داریم، اظهار داشت: مذاکره در این زمینه معنی ندارد چراکه آمریکا باید واقعیت‌های جدید جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد و قضاوتی واقع گرایانه داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه آمریکا باید ایران را به عنوان «واقعیت جدید هسته‌ای صلح‌آمیز» بپذیرد، گفت: در مذاکرات استانبول نیز بسته پیشنهادی مبنای منطقی مذاکرات خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet