هدر موبایل
1389/09/17 10:15:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی

تامین کسری بودجه عمومی دولت تنها باتصویب مجلس مجاز است

**باتصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی تامین کسری بودجه عمومی دولت ناشی از کاهش منابع ارزی حاصل از صادرات نفت خام و گاز تنها با تصویب مجس شورای اسلامی مجاز است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از مواد مراعی مانده برنامه پنجم توسعه که در صحن علنی مجلس در دست بررسی است ماده 72 مکرر این برنامه را با 152 رای موافق، 3 رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب رساندند.

طبق این مصوبه مجلس فعالیت حساب ذخیره ارزی حاصل از عواید نفت موضوع ماده (1) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 3/6/83 به صورت زیر تداوم می یابد.

عواید حاصل از صادرات نفت اعم از (نفت خام و میعانات گازی) به صورت نقدی و تهاتری و درآمد دولت از صادرات فرآورده های نفتی و خالص صادرات گاز در سال 89 و سال های بعد پس از کسر مصارف ارزی پیش بینی شده در جداول قانون بودجه کل کشور پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی به حساب ذخیره ارزی واریز می شود.

همچنین طبق بند "ب" این مصوبه تامین کسری بودجه عمومی دولت ناشی از کاهش منابع ارزی حاصل از صادرات نفت خام،‌گاز و میعانات گازی نسبت به ارقام پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی از محل حساب ذخیره ارزی مشروط بر اینکه از دیگر منابع قابل تامین نباشد باتصویب مجلس شورای اسلامی مجاز است.

در ادامه این ماده پیگیری وصول اقساط و سود تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی و واریز آن به حساب مزبور از طریق بانک های عامل به عهده دولت است.

همچنین ایفاء باقی مانده تعهدات حساب ذخیره ارزی به بخش های غیردولتی، خصوصی و تعاونی به عهده همین حساب است و ایجاد هرگونه تعهد جدید ممنوع است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet