هدر موبایل
1389/09/17 17:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

تیم مذاکره‌کننده ایران در نشست ژنو خوب عمل کرد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تیم مذاکره کننده ایران از زاویه مظلومیت جمهوری اسلامی، رفتارهایی شکل گرفته با ایران وابتکار به سمت تداوم مذاکرات در استانبول، در نشست ژنو خوب عمل کرد.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با ایرنا افزود: نتایجی که در نشست ژنو شکل گرفت، نتایج قابل انتظاری بود، یعنی دو طرف بویژه طرف ایرانی با یک فضای بی اعتمادی سرمیز مذاکره نشستند.

وی با بیان اینکه مطرح کردن مساله ترور دانشمندان هسته ای ایران در این نشست کاملا بجا بود، گفت: انجام این ترورها، تردید همیشگی ایران در انتقال اطلاعات به آژانس را اثبات کرد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس ابرازعقیده کرد: امروزه، زنجیره ای علیه فعالیتهای ایران در جهان شکل گرفته که یک طرف آن در آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، میانه آن در آژانس و انتهای آن در برخی از گروهک های تروریست قرار دارد و اینها موضوع هسته ای ایران را به صورت یک بهانه سیاسی دنبال می کنند.

فلاحت پیشه در ادامه با اشاره به ایجاد یک جو سیاسی منفی توسط یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در فضای مذاکرات ژنو، گفت: این امر نشانگر همراه بودن آقای آمانو بیش از دبیرکلهای پیشین با سیاستهای ضد ایرانی بود.

وی افزود: موضوع سومی که در این مذاکرات مشهود بود، فضای منفی بود که آمریکا و مشخصا رژیم صهیونیستی مبنی بر گزینه نظامی حمله به تاسیسات هسته ای ایران، عنوان کردند.

وی گفت: از این امر نیز نمی توان غافل شد که کشورهای عضو گروه 1+5 سعی دارند کماکان دیپلماسی فشار عنوان این مذاکرات باشد، طی این مدت تا مذاکرات استانبول نیز تحلیل رفتار1+5 دارای اهمیت است.

این نماینده مجلس گفت: به عقیده من، طرفهای مذاکره کننده با ایران به سمت تشدید تحریمها و سیاستهای ضد ایرانی، مشخصا اجرای بخشهایی از قطعنامه 1929 در زمینه های ترانزیتی، سوخت و ... حرکت می کنند.

وی افزود: این در حالیست که من، اثر عملی مذاکرات ژنو را بیشتر از موضع گیریها و بیانیه های ناشی از آن می دانم و علت آن این است که چون طرفین بر تداوم این مذاکرات به نتیجه رسیده اند، دیگر کشورهایی که تحت فشار پذیرش قطعنامه 1929 علیه ایران بودند، دچار تردید خواهند شد.

فلاحت پیشه با قابل ملاحظه بیان کردن دستاورد مذاکرات ژنو برای ایران، گفت: روند آینده به فعالیتهای عملی دو طرف مذاکره بستگی دارد، اما آنچه که از حدود هشت سال در مورد موضوع هسته ای ایران برای ما اثبات شد، این است که طرفهای متقابل به میزانی که در عرصه عملی موفقیت بیشتری داشته باشند در میز مذاکره نیز، قویتر عمل می کنند.

فلاحت پیشه تداوم فعالیتهای هسته ای، به حداقل رساندن سیاستهای تحریمی در عمل، رونمایی از دستاوردهای هسته ای جدید و خنثی کردن تنش زایی و ایران هراسی را ازجمله اقداماتی عنوان کرد که ایران باید در برنامه کاری خود تا دور بعد مذاکرات در استانبول ترکیه قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما، سندیت اسناد ویکی لیکس و بازی سیاسی که بر روی اسناد انجام می شود را قبول ندارد، اضافه کرد: همین اسناد هم نشان می دهد که سیاست ایران هراسی، سیاستی شکست خورده است.

فلاحت پیشه گفت: از اکنون باید برای مذاکرات استانبول مقدمه چینی کنیم تا در آنجا واقعیت انکار ناپذیر بودن فعالیتهای هسته ای ایران، حکم توافق شده در مذاکرات را داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet