شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/17 18:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جهانگیرزاده:

غرب نمی‌خواست ایران پیروز مذاکرات ژنو باشد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به پایبند نبودن مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافقات مذاکرات ژنو گفت: غرب نمی خواست ایران پیروز مذاکرات ژنو باشد.

جواد جهانگیرزاده در گفت و گو با ایرنا از پایبند نبودن کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سرپرستی گروه 1+5 را در مذاکرات ژنو بر عهده داشت به توافقات صورت گرفته در این دور از مذاکرات انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه خانم اشتون ظرفیت مدیریت طرف مذاکره کننده با ایران را نداشت، گفت: در این دور از مذاکرات خانم اشتون برای نخستین بار حضور داشت و به همین خاطر فاقد تجربه سیاسی لازم برای انجام این گفت و گوها بود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: رفتار اشتون پیش از مذاکرات و اظهار نظرهای وی پس از مذاکرات نشان می دهد که او هنوز پختگی خاویر سولانا را ندارد.

جهانگیر زاده تاکید کرد: خانم اشتون علاوه بر کمبود ظرفیت‌های سیاسی برای مذاکرات تحت تاثیر رسانه ها نیز قرار دارد که این مساله او را با ضعف‌های مفرطی مواجه می‌کند.

وی با اشاره به برخی فشارهای سیاسی و رسانه‌ای که در طی چند روز گذشته خانم اشتون با آن رو به رو بود، اظهار داشت: انتظارها از اشتون این بود که کاری نکند که به نظر برسد مذاکرات ژنو به نفع جمهوری اسلامی ایران رقم خورده و این گفت و گوها سودمند بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که این رفتارهای خانم اشتون به مذاکرات آتی که قرار است بهمن ماه در استانبول برگزار شود، آسیب می‌رساند.

جهانگیر زاده تصریح کرد: اگر خانم اشتون مذاکرات را مفید نمی‌دانست و حتی پیش از مذاکرات نیز در انجام گفت و گوها در ژنو تردید داشت، چرا زمان و مکان انجام مذاکرات بعدی را تعیین کرد و آن را پذیرفت؟

وی اینگونه رفتارهای خانم اشتون را تردیدآمیز توصیف کرد و گفت: به نظر می‌رسد وی باید قدری بیشتر مراقب رفتارهای خود باشد تا چنین رفتارهایی به اصل مذاکرات و سودمندی آنها آسیب نزند.

 

* تبدیل مذاکرات به صحنه استیضاح غرب

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رویکرد دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در مذاکرات ژنو را رویکردی جدید و فعالانه توصیف کرد و با تمجید از اقدام ' سعید جلیلی' در یادآوری ترور شهید شهریاری و دیگر دانشمندان هسته‌ای کشورمان اظهار داشت: این اقدام میز مذاکرات را به صحنه استیضاح غرب تبدیل کرد.

وی گفت: از آنجا که غربی ها تاکنون با چنین رویکردی از سوی جمهوری اسلامی ایران مواجه نبودند، اتخاذ چنین رویکردی را باید به فال نیک گرفت.

جهانگیرزاده درباره تحلیل برخی رسانه‌های غربی مبنی بر سرسختی ایران در این مذاکرات و عقب نشینی نکردن از مواضع هسته‌ای خود تاکید کرد : هرچه از موضوع فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای ایران می‌گذرد، بر سختی مذاکره بر سر این فعالیت‌ها نیز اضافه می شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه جمهوری اسلامی ایران سرسختانه روی مواضع هسته‌ای خود ایستاده بدیهی ترین انتظاری است که باید از تیم مذاکره کننده کشورمان داشت.

جهانگیرزاده با تاکید بر اینکه ملت ایران از مقامهای نظام می‌خواهند روی این حقوق ایستادگی کنند، گفت : اگر ایران اراده مقاومت در اصل حقوق خود را نداشت، مذاکرات از نظر گروه 1+5 به شکل مناسبی پیش می رفت.

وی افزود: به همین خاطر است که آنان پس از این مذاکرات رویه دیگری در پیش گرفتند و در بیانیه‌ خانم اشتون موارد مورد توافق را نقض کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet