هدر موبایل
1389/09/18 10:49:00
سرویس کمیسیون ها

10 تذکر میرخلیلی به مسئولان اجرایی با هدف مهار مشکلات هرمزگان

**عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با حل مشکلات استان هرمزگان به‌خصوص شرق استان و توجه به این مناطق و صدور دستورات لازم ۱۰ تذکر به رئیس‌جمهور داده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"سیدعلی میرخلیلی" نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در گفت وگو با صبح ساحل با بیان اینکه در خصوص گسترش کسب و کار خانگی و طرح‌های اشتغالزای بخش خصوصی و تعاونی به ویژه در مناطق با نرخ بیکاری بالاتر از نرخ بیکاری متوسط کشور به رئیس‌جمهور تذکر دادم، گفت:متأسفانه شرق استان هرمزگان با نرخ بالای بیکاری که در حدود 29 درصد در بعضی شهرستان‌هاست، غیر قابل تحمل است و عدالت در توزیع اعتبارات را زیر سؤال می‌برد و مردم احساس بی‌عدالتی و تبعیض می‌کنند.

وی افزود: تقاضای ما اینست که کسب و کار خانگی و طرح‌های اشتغالزای بخش خصوصی و تعاونی به ویژه در این مناطق رشد و گسترش یابد و ما از رئیس‌جمهور می‌خواهیم تا دستورات لازم را در این زمینه صادر فرمایند.

واگذاری بخشی از پروژه‌های عمرانی به بسیج

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی دیگر محور تذکر را واگذاری برخی فعالیت‌ها به بسیج سازندگی جهت اجرای سریعتر ذکر کرد و گفت: از رئیس‌جمهور محترم می‌خواهیم تمهیداتی فراهم کند تا به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شود متناسب با آمادگی سازمان بسیج سازندگی بخشی از فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و پروژه‌های عمرانی از قبیل احداث و تعمیر مدارس و خانه‌های بهداشت، بیابان‌زدایی، آبرسانی و...به آن سازمان واگذار تا اجرایی شوند.

میرخلیلی افزود: مطمئن‌ترین بخشی که می‌شود کاملاً به آن اعتماد کرد، سازمان بسیج است و در طول انقلاب بسیج در هر بخشی وارد شده از امتحان سربلند بیرون آمده است.

وی تصریح کرد: بسیج سازمانی جان برکف است که خود را وقف انقلاب اسلامی نموده و مناسب و بجاست که بخش مهمی از کارهای عمرانی و اجرایی پروژه‌ها به‌دست آنان اجرا گردد.

افزایش حداقل یک و نیم میلیون نفر بسیجی در فعالیت‌های پژوهشی و علمی

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در خصوص اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش حداقل یک و نیم میلیون نفر بسیجی فعال و ویژه و پشتیبانی از رده‌های مقاومت بسیج و بسیج اساتید به‌ویژه در فعالیت‌های پژوهشی و علمی در دستگاه‌های اجرایی به رئیس‌جمهور تذکر داده گفت: تقویت بسیج، تقویت انقلاب، ارزش‌های اسلامی و تقویت ولایت است چرا که بسیج همواره مورد تأیید امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و از هیچ حمایتی برای نظام کوتاهی نکرده است.

وی گفت: مسئولین باید با برای استفاده بهینه از ظرفیت و توانمندی‌های این نیروی فعال برنامه‌ریزی کنند و بدانند که هرگونه غفلت به ضرر نظام و ملت است.

یکسان‌سازی خدمات بیمه پایه

میرخلیلی با بیان اینکه در خصوص یکسان‌سازی خدمات بیمه پایه به رئیس‌جمهور تذکر داده، خاطرنشان کرد: این مسئله به‌عنوان پیش نیاز توسعه سلامت و تأکید بر فراهم نمودن خدمات حوزه سلامت به‌عنوان چتر حمایتی اجتماعی برای کلیه افراد به‌خصوص نیازمندان است، چرا که یکسان‌سازی و یکپارچه کردن بیمه درمان در شهر و روستا و دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی به‌طور یکسان برای محرومان تجلی اصل عدالت اجتماعی در امر سلامت می‌باشد.

وی افزود: همچنین این موضوع به معنای صیانت از سلامت و حقوق بیماران و سطح دسترسی آحاد مختلف بیماران به‌خصوص در مناطق دور افتاده و محروم و روستایی و افزایش سطح دسترسی محرومان به خدمات بهداشتی و درمانی می‌باشد.

رفع مشکل هزینه داروهای گران قیمت

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رفع مشکلات حوزه سلامت مثل هزینه داروهای گران قیمت، لوازم پزشکی و بیمارستانی، ملزومات توان بخشی، هزینه‌های جانبی فرانشیز، مابه التفاوت هزینه‌های تعرفه‌های درمانی و قراردادن کامل بیماران بی‌بضاعت در چتر حمایتی به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده، گفت: عدم پرداخت هزینه داروهای خارج از تعرفه و گران قیمت و عدم تأمین هزینه‌های بیماران صعب العلاج و عدم تهیه اقلام جراحی و بیمارستانی و امثالهم از سوی سازمان بیمه خدمات درمانی مشکلات عدیده‌ای را برای مردم ایجاد کرده است.

میرخلیلی تأکید کرد: لازم است با عنایت ریاست محترم جمهوری زمینه حل مشکلات اینگونه بیماران فراهم گردد.

تذکر برای ارائه خدمات بهداشتی به مناطق محروم

وی با بیان اینکه جهت تسهیل دسترسی عادلانه بیماران به خدمات بهداشتی و درمانی و ارائه خدمات بهداشتی به مناطق محروم و پرداختن به برنامه‌های خاص بهداشتی نظیر؛ بهداشت تغذیه، آموزش بهداشت، بهداشت محیط و حرفه‌ای و مراقبت از گروه‌های آسیب‌پذیر به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده، گفت: دولت باید برای دسترسی افرادی نظیر سالمندان و زنان سرپرست خانوار به امکانات بهداشتی و انجام طرح‌های بهداشتی و درمانی برای آنها اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت همچنین باید برای بهداشت دهان و دندان، غربالگری سرطان و اهدای سبدهای بهداشتی متناسب با وضعیت جسمانی و سنی بهداشتی بیماران در مناطق محروم برنامه‌ریزی کند.

تسریع در تقویت زیربنایی سواحل مکران و تبدیل جاسک به منطقه ویژه

میرخلیلی تسریع در اقدامات دولت در خصوص تقویت زیر بنایی سواحل مکران و تبدیل بندر جاسک به منطقه ویژه ترانزیت انرژی را محور دیگر تذکر خود به رئیس‌جمهور ذکرکرد و گفت: با توجه به ارائه پیشنهاد تبدیل جاسک به منطقه ویژه ترانزیت انرژی، تصویب نامه با حمایت و موافقت صریح وزارت نفت و تصویب نامه در خصوص الزام وزارت مسکن و شهرسازی به تهیه طرح جامع ناحیه جاسک، ارائه طرح توسعه سواحل مکران (دریای عمان) به هیأت محترم دولت و طرح موضوع در کمیسیون زیربنایی صنعت و محیط زیست و همچنین با عنایت به بازدید اعضای کمیسیون تخصصی از سواحل مکران و اختصاص اراضی لازم نداجا و استقرار وزارت نفت در این شهرستان، انتظار می‌رود رئیس‌جمهور محترم دستور بفرمایند این مصوبات و تصمیمات مهم اجرایی گردند.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های اجرایی در سال همت مضاعف و کار مضاعف باید کار را سریعتر شروع کنند.

توسعه هماهنگ امکانات زیرساختی میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در خصوص توسعه هماهنگ و متوازن امکانات زیرساختی شهرستان‌های میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک و فراهم نمودن زمینه بهره‌برداری از استعدادهای فراوان آن به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده، افزود: شرق استان هرمزگان ظرفیت عظیمی در بخش‌های کشاورزی، صیادی، تجارت، مبادلات مرزی و صنایع تبدیلی دارد.

میرخلیلی اضافه‌کرد: متأسفانه از این همه قابلیت و استعدادها به‌صورت بهینه استفاده نمی‌شود، بنابراین لازم است تا عنایت ویژه‌ای صورت گیرد و در این زمینه گامهای اساسی برداشته شود.

ایجاد بازارچه‌های مشترک مرزی در میناب، سیریک و جاسک

وی ایجاد و توسعه بازارچه‌های مشترک مرزی با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس در شهرستانهای میناب، سیریک و جاسک را محور دیگر تذکر خود ذکر کرد و افزود: یکی از شغلهای عمده مردم شرق استان هرمزگان مبادلات مرزی بوده و هست و با توجه به محدودیت‌هایی که صیادان و کشاورزان منطقه دارند و با پدیده‌هایی چون خشکسالی‌ها و آفت لیمو و مرکبات و کمبود صید روبه‌رو هستند، از طرفی در بخش صنعت هم دولت تا بحال کار قابل توجهی انجام نداده، ایجاد این بازارچه‌ها می‌تواند نجات بخش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم منطقه باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: فقر و محرومیت موجود در شرق استان نمی‌تواند قابل تحمل باشد و باید یک راه حلی و راه چاره‌ای برای آن پیش‌بینی کرد.

تذکر برای احداث راه‌آهن، فرودگاه و جاده در جاسک

میرخلیلی با بیان اینکه در خصوص احداث راه‌آهن، فرودگاه و جاده در جاسک به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده است، گفت: با وجود دوری مناطق ساحلی دریای عمان از مناطق مرکزی کشور، شهرستان جاسک از دسترسی مناسب اعم از راه‌آهن، جاده و فرودگاه برخوردار نیست.

وی افزود: جاده‌های منطقه فاقد استانداردهای لازم راهسازی (شانه خاکی، علایم راهنمایی و راندگی، پل، مراکز خدمات بین راهی) می‌باشد.همچنین علیرغم چشم‌انداز زیبای دریای عمان جاده‌های منطقه عموماً از ساحل فاصله زیادی دارند.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه این تذکرات کتبی بوده و در صحن علنی مجلس قرائت شد، تصریح کرد: انتظار ما از رئیس‌جمهور اینست تا به همه موارد تذکر داده شده توجه ویژه داشته و برای رفع این مشکلات دستورات لازم را صادرکند.

میرخلیلی با بیان‌ اینکه دولت دکتر احمدی‌نژاد دولتی خدمتگزار و مردمی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در دوران ریاست جمهوری ایشان فاصله و عقب ماندگی توسعه هرمزگان از استان‌های همترازش جبران شود و این استان با مردمان خوب و انقلابی‌اش به حق خود در انقلاب برسند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet